Praca w Holandii to codzienność dla wielu Polaków. W związku z tym coraz więcej rodaków musi też rozliczyć się z fiskusem w Niderlandach. W teorii to proste. W praktyce odmienne przepisy i bariera językowa mogą powodować sporo problemów. Jakie błędy przy rozliczeniu podatkowym w Holandii są najczęściej popełniane? Sprawdź i uniknij ich – mogą Cię wiele kosztować!
Błąd nr 1: Nierozliczenie się z podatku w Holandii
W Holandii nie każdy ma obowiązek wysłania do Belastingdienst (tamtejszego fiskusa) deklaracji podatkowej. Nie trzeba tego robić, jeżeli:
- szacowany zwrot podatku wynosi nie więcej niż 17 euro;
- szacowana dopłata do podatku wynosi maksymalnie 52 euro.
Jeśli jednak nie zaliczasz się do tych grup albo otrzymałeś z Belastingdienst wezwanie do rozliczenia podatku, trzeba to zrobić. Termin upływa 1 lipca roku po tym rozliczanym, a jeśli nie dopełnisz obowiązku, czeka Cię wysoka kara. Może wynieść nawet ponad 5 000 euro (!).
Nie warto więc ryzykować – nawet jeśli już wróciłeś do Polski.
Rozlicz się z podatku w Holandii – z nami to proste! Wyliczymy Ci maksymalny przysługujący zwrot. Obsłużymy Cię 100% online. Sprawdź!
Błąd nr 2: Niedopełnienie formalności w Holandii
Żeby rozliczyć się z podatku z Holandii, musisz zadbać o kilka rzeczy. Po pierwsze, będzie Ci potrzebny numer BSN. Otrzymasz go podczas wizyty w urzędzie gminy w miejscowości, w której przebywasz w Niderlandach. To prosta procedura, wymagająca jedynie umówienia się na wizytę u urzędnika.
Czytaj więcej: Numer BSN w Holandii – co to jest?
Po drugie, musisz zgłosić konto bankowe do Belastingdienst. Jeśli tego nie zrobisz, holenderska skarbówka nie będzie Ci miała w jaki sposób wypłacić należnego zwrotu podatku. Wówczas jego otrzymanie pieniędzy znacznie się opóźni.
Błąd nr 3: Niepoprawne dane w rozliczeniu
Kolejnym „popularnym” potknięciem jest wpisanie nieprawidłowych danych do deklaracji. Mogą one dotyczyć:
- adresu korespondencyjnego – jeśli podasz go źle, nie odbierzesz swojej decyzji podatkowej, a w efekcie możesz się narazić na kłopoty;
- numeru konta – jeśli wcześniej zgłaszałeś numer do holenderskiej skarbówki, ale w ostatnim czasie go zmieniłeś, trzeba szybko dokonać aktualizacji. Inaczej pieniądze trafią do Ciebie z opóźnieniem, a proces ich odzyskania będzie utrudniony.[IG1]
Błąd nr 4: Nierozliczenie się z dochodów w Polsce
Jeśli do Holandii jeździsz tylko na kilka miesięcy w roku, ale zasadniczo mieszkasz w Polsce – to w naszym kraju masz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Dlatego bezwzględnie musisz w ojczyźnie rozliczyć dochody z Holandii. Zrobisz to, składając PIT 36 ZG Holandia. Uspokajamy – to wcale nie oznacza, że zapłacisz dwa razy podatek od zarobków z Niderlandów. Polskę i Holandię obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która temu zapobiega.
Tak czy inaczej, PIT w Polsce musisz złożyć z dwóch powodów. Pierwszy już znasz – to obowiązek prawny w kraju. Drugi natomiast pozwoli określić, jaki procent Twoich dochodów za dany rok pochodzi z Holandii.
Dlaczego to takie ważne? To proste! W Holandii masz prawo do korzystania z ulg podatkowych, tylko jeśli osiągnąłeś w tym kraju 90% dochodów w danym roku (lub więcej). Musisz to udowodnić fiskusowi. Aby to zrobić, będziesz potrzebować zaświadczenia UE/EOG z Polski. Wystawi je skarbówka, ale tylko, jeżeli wcześniej złożyłeś PIT.
Uwaga! Ten błąd może Cię kosztować utratę prawa do ulg w Holandii i grzywnę od fiskusa z Polski!
Błąd nr 5: Źle wpisane okresy zatrudnienia w Holandii
Okresy zatrudnienia należy podać przy rozliczeniu podatkowym w Holandii z dokładnością co do dnia. Powód jest prosty: im dłuższy czas pracy w tym kraju, tym wyższa ulga może Ci przysługiwać. Dlatego nie szacuj ich „na oko”, tylko dokładnie sprawdź w dokumentach, od kiedy do kiedy byłeś zatrudniony.
Błąd nr 6: Nieuwzględnienie ulg, mimo że przysługują
Wiele osób, zwłaszcza tych, które do Holandii przyjeżdżają na kilka miesięcy w roku, myśli, że nie ma tu prawa do ulg. Tymczasem może być inaczej – nawet jeśli poza holenderskimi zarobkami osiągnąłeś polskie.
Wyobraź sobie taką sytuację:
- w Holandii przepracowałeś 5 miesięcy, w tym czasie zarobiłeś 30 000 euro;
- w Polsce pracowałeś przez 3 miesiące, a za ten okres zarobiłeś ok. 10 000 zł, czyli po przeliczeniu ok. 2 300 euro.
W efekcie ponad 90% Twojego dochodu to ten holenderski, co sprawia, że należą Ci się tam ulgi, a co za tym idzie – masz szansę na zwrot. Jeśli jej nie wykorzystasz, nikt nie będzie za Tobą „biegać” aby oddać Ci nadpłacony podatek. To Ty musisz zadbać o jego odzyskanie!
Podobnie może być z innymi ulgami przysługującymi podatnikom w Holandii – np. na dziecko czy pracowniczą – a także z tytułu kosztów poniesionych np. na płacenie alimentów, pokrycie wydatków na kursy niezbędne do wykonywania pracy w Holandii itp.
Dlatego zawsze warto skonsultować możliwość zwrotu podatku z ekspertami. U nas zrobisz to bezpłatnie – np. przy pomocy kalkulatora zwrotu podatku z Holandii.
Błąd nr 7: Brak korekty rozliczenia podatkowego, jeżeli okaże się, że przysługuje zwrot
Czy wiesz, że w Holandii masz aż 5 lat na złożenie korekty zeznania podatkowego? A to oznacza, że jeśli za któryś z poprzednich pięciu lat nie otrzymałeś należnego zwrotu, nic straconego! O swoje prawa możesz walczyć nawet z tak długą „datą wsteczną”.
Dzięki tej opcji wielu Klientów Polskiego Rezydenta, którzy wcześniej źle wypełnili deklarację, odzyskali należne im pieniądze.
Błąd nr 8: Samodzielne rozliczenie podatku w Holandii bez znajomości języka i przepisów
Chociaż może się wydawać, że rozliczenie podatku w Holandii jest proste, w praktyce bez znajomości języka niderlandzkiego może być trudno! Pamiętaj, że przepisy polskie i holenderskie znacząco różnią się od siebie. Dlatego możesz mieć problem z tym, które rubryki w formularzach uzupełnić i w jaki sposób.
Lepszym rozwiązaniem jest przekazanie tego zadania w ręce specjalistów. My na holenderskich podatkach znamy się, jak mało kto. Dlatego rozliczymy Cię poprawnie i maksymalnie korzystnie – tak, abyś otrzymał należny zwrot. Skontaktuj się!