Jeśli pracujesz lub zdarzyło Ci się pracować w Holandii, tamtejszy urząd skarbowy może wysyłać Ci korespondencję. Jednym z dokumentów, które możesz otrzymać, jest Aangiftebrief 2024. Co to jest? Co trzeba zrobić, jeśli otrzyma się takie pismo? Wyjaśniamy.
Aangiftebrief, czyli wezwanie do rozliczenia podatku w Holandii
Aangiftebrief to tytuł dokumentu, który holenderski urząd skarbowy (Belastingdienst) wysyła każdego roku do bardzo dużej grupy podatników. Jest to wezwanie do rozliczenia się z tamtejszym fiskusem z dochodów za miniony rok.
Belastingdienst wysyła taki dokument najczęściej na przełomie lutego i marca do osób, które były zarejestrowane w systemie podatkowym w minionym roku. Bez trudu go rozpoznasz – to charakterystyczna niebieska koperta.
Dostałem Aangiftebrief 2024? Co robić?
To, że dostałeś Aangiftebrief 2024, wcale nie oznacza, że zrobiłeś coś złego albo będziesz mieć problem z fiskusem. Takie obawy mogą się pojawiać – w końcu polska skarbówka pisze do podatników, tylko jeżeli pojawiają się jakieś komplikacje z uregulowaniem należności.
Jednak Aangiftebrief nie jest wezwaniem do zapłaty, ale „zaproszeniem” do wypełnienia deklaracji podatkowej. Uwaga! Jeśli otrzymasz taką korespondencję, musisz się rozliczyć z Belastingdienst.
Dostałeś Aangiftebrief 2024 i potrzebujesz pomocy z rozliczeniem podatku z Holandii? Zgłoś się do nas. Pomożemy Ci 100% online!
Aangiftebrief: jak się rozliczyć?
Jeżeli dotarł do Ciebie Aangiftebrief 2024, nie pozostaje nic innego jak przygotować deklarację podatkową do Belastingdienst. Aby to zrobić, będziesz potrzebować przede wszystkim holenderskich kart podatkowych. To dokumenty wystawiane przez pracodawców w tym kraju, odpowiedniki polskich PIT 11.
Pamiętaj! Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, przed złożeniem rozliczenia w Holandii, musisz się rozliczyć z ojczystym fiskusem. Belastingdienst będzie potrzebować zaświadczenia UE/EOG z Polski, a taki dokument otrzymasz, tylko jeżeli wcześniej złożysz PIT 36 ZG Holandia.
Czytaj też: Czy dochody z Holandii trzeba rozliczyć w Polsce?
Oczywiście jeśli nie masz czasu i nerwów na to, żeby samodzielnie dopełniać formalności z polskim lub holenderskim urzędem, możesz powierzyć to zadanie specjalistom. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci prawidłowo zareagować na Aangiftebrief 2024.
Aangiftebrief 2024: do kiedy jest czas na rozliczenie?
Jeżeli otrzymałeś Aangiftebrief 2024, musisz dotrzymać terminu na złożenie deklaracji podatkowej w Holandii. Ile dokładnie masz czasu?
- Jeżeli jesteś holenderskim rezydentem podatkowym, termin upływa dla Ciebie 1 maja 2024 r.
- Jeżeli nie jesteś holenderskim rezydentem, masz czas do 1 lipca 2024 r.
Co się stanie, jeśli nie odpowiem na Aangiftebrief 2024?
Zastanawiasz się, jakie konsekwencje może mieć niezłożenie deklaracji podatkowej w odpowiedzi na Aangiftebrief 2024?
Otóż są one dość dotkliwe! Możesz się spodziewać:
- kary za niedopełnienie obowiązku – to minimum ok. 400 euro (!);
- dokonania rozliczenia Twoich podatków przez Belastingdienst w możliwie najmniej korzystny sposób – a zatem np. bez naliczenia należnych Ci ulg, choćby z tytułu uzyskania 90% dochodów za dany rok w Holandii.
To wszystko przekłada się na spore konsekwencje finansowe. Lepiej ich uniknąć!
Aangiftebrief 2024: czy muszę się rozliczać, jeśli już jestem z powrotem w Polsce?
Są osoby, które myślą, że Aangiftebrief już ich nie dotyczy, bo wyjechały z Holandii i mieszkają w Polsce. Nic bardziej mylnego! Po powrocie do kraju nadal spoczywa na Tobie obowiązek podatkowy w Niderlandach. Zmiana miejsca zamieszkania niczego nie zmienia! Dlatego koniecznie domknij wszystkie formalności w Holandii – tak, aby nie „prześladowały” Cię przez kolejne lata.
Pamiętaj! Polska i Holandia należą do Unii Europejskiej. Dlatego możesz się spodziewać, że ewentualna windykacja kar z Belastingdienst „dopadnie” Cię również w ojczyźnie – nie uchronisz się przed nałożonymi karami.
Co zrobić, żeby na pewno otrzymać Aangiftebrief 2024?
Zmieniłeś adres zamieszkania, więc Aangiftebrief 2024 do Ciebie nie dotarł? Nic to nie zmienia – nadal jesteś zobowiązany do tego, aby rozliczyć się z holenderskim fiskusem. Zmiana adresu nie jest wystarczającym wyjaśnieniem dla Belastingdienst.
Co zatem zrobić, jeśli np. się przeprowadzasz do innego mieszkania w Holandii albo do Polski? Najlepiej poinformować urząd o zmianie adresu korespondencyjnego. Kontakt z Belastingdienst przyda się też przy ubieganiu się o zwrot podatku.
Masz dodatkowe pytania odnośnie do Aangifte 2024? Dzwoń lub pisz. Pomożemy!