Zdarzyło Ci się pracować w Holandii? Jeśli tak, w którymś momencie możesz otrzymać wezwanie do zapłaty z Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Co może być przyczyną problemów z tamtejszym fiskusem? Co robić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy.
Pismo z Holandii z Belastingdienst – charakterystyczna niebieska koperta
Jeżeli masz za sobą pracę w Niderlandach, do Twojej skrzynki może trafić pismo z Holandii z Belastingdienst. Jakie konkretnie?
- Po pierwsze może to być pismo z wezwaniem do złożenia deklaracji podatkowej w Holandii (Aangifte). Jeśli je otrzymasz, musisz przedłożyć odpowiednik polskiego PIT-u do niderlandzkiego fiskusa. Jeśli tego nie zrobisz, może Ci grozić wysoka kara. Wynosi ona od 369 do nawet 5 278 euro!
- Po drugie, może to być wezwanie do zapłaty z Belastingdienst.
Nie lekceważ żadnego z tych dokumentów, nawet jeśli za Tobą powrót do Polski i nie zamierzasz ponownie jechać do Holandii. Tamtejszy fiskus dysponuje narzędziami, które umożliwią skuteczną windykację należnej sumy.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku w Holandii? Powierz to naszym specjalistom i śpij spokojnie! Rozliczymy Cię zgodnie z prawem i prawidłowo wyliczymy zwrot.
Wezwanie do zapłaty z Belastingdienst – dlaczego przyszło?
W jakich sytuacjach holenderski urząd skarbowy może Cię wezwać do zapłaty? Takich przypadków jest kilka.
Niezłożenie deklaracji podatkowej w Belastingdienst, pomimo istnienia takiego obowiązku
Czy zawsze, kiedy zdarzyło Ci się pracować w Holandii, trzeba składać deklarację podatkową w tym kraju? Nie, ale w większości przypadków jest to konieczność. Musisz to zrobić, jeżeli:
- przysługuje Ci zwrot podatku powyżej 15 euro;
- z szacunków wynika, że będzie trzeba dopłacić do podatku w Holandii powyżej 46 euro (poniżej tej kwoty nie musisz się kłopocić!);
- Belastingdienst wysłało wspomniane już wezwanie do złożenia deklaracji.
Przypomnijmy obowiązujące terminy.
- Dla nierezydentów termin składania deklaracji w Holandii upływa 1 lipca kolejnego roku podatkowego.
- Dla rezydentów – ta data to 1 maja.
Więcej na ten temat: Podatki w Holandii – najważniejsze informacje
Nieprawidłowo naliczony zwrot podatku z Holandii
Może się również zdarzyć sytuacja, w której – pomimo że udało Ci się wysłać holenderski PIT w terminie – fiskus zażąda oddania zwróconego podatku.
Dlaczego może się tak stać? Ponieważ Belastingdienst wydaje decyzję podatkową w dwóch krokach.
- Po złożeniu zeznania podatkowego otrzymujesz Aanslag, czyli wstępną decyzję podatkową. To postanowienie wydawane przez Belastingdienst tylko na podstawie zadeklarowanych przez Ciebie informacji. Na jego podstawie, z automatu, urząd wypłaca zwrot podatku.
- Następnie holenderska skarbówka ma aż 5 lat, aby zweryfikować, czy rzeczywiście nadpłaciłeś podatek za dany rok i wydać ostateczną decyzję podatkową.
I tu właśnie zaczynają się „schody”. Może się bowiem okazać, że środki, nawet otrzymane przed paroma latami, trzeba będzie niestety oddać.
Czytaj też: Zgłoszenie polskiego lub innego konta bankowego do Belastingdienst
Co mogło sprawić, że ostateczna decyzja Belastingdienst „cofa” zwrot podatku z Holandii?
Z czego może wynikać wezwanie do zapłaty z holenderskiej skarbówki? Najczęściej jest to efekt tego, że… zeznanie podatkowe zostało nieprawidłowo wypełnione. Przepisy obowiązujące w Niderlandach są inne niż te polskie. Dlatego – zwłaszcza jeśli samodzielnie przygotowujesz deklaracje – może Ci umknąć jakaś ważna reguła. Na przykład ta mówiąca, że tylko gdy uzyskujesz 90% dochodów z danego roku w Holandii, możesz korzystać z obowiązujących tam ulg podatkowych.
Mogło się zatem zdarzyć, że:
- odliczyłeś zbyt dużą kwotę od podatku (np. z tytułu ulgi na dziecko, która – jak się okazało po sprawdzeniu – wcale Ci nie przysługiwała);
- nie podałeś pełnej wysokości zarobków poza Holandią.
Oczywiście bywa i tak, że to holenderski fiskus popełni błąd, a wezwanie do zapłaty nie jest uzasadnione. Jednak w takiej sytuacji również nie można go ignorować. Wręcz przeciwnie! Należy jak najszybciej się odwołać!
Czytaj również: Zaświadczenie o dochodach z Holandii UE/WE
Co robić po otrzymaniu wezwania do zapłaty z Holandii?
Masz przed sobą wezwanie do zapłaty z Belastingdienst? Bez względu na to, czy jest ono zasadne czy nie – nie ignoruj go. Jak już wspomnieliśmy, nawet gdy mieszkasz już w Polsce, ręka międzynarodowej windykacji Cię dosięgnie. A to wiąże się ze sporymi nieprzyjemnościami oraz z dodatkowymi, niemałymi kosztami!
Co zatem robić?
Zacznij od uregulowania należności wobec Belastingdienst
Zrób to, nawet jeśli podejrzewasz, że może Ci się udać skutecznie odwołać od wezwania do zapłaty. Dlaczego to ważne? Holenderska skarbówka nie należy do szybkich. Postępowanie może potrwać nawet ok. 5-6 miesięcy. Jeśli Belastingdienst odmówi po tym czasie uznania Twojej racji, doliczy sobie odsetki. To może być kolejne kilkaset euro „w plecy”!
Skontaktuj się ze specjalistami
Roszczenia Belastingdienst nie zawsze są zasadne. Holenderski fiskus również może popełnić błąd. Jeżeli więc sytuacja nie jest ewidentna (a zatem nie wynika np. z tego, że zdarzyło Ci się zawnioskować o ulgę na dziecko, podczas gdy nie masz potomstwa albo z błędu przy podawaniu wysokości zarobków w Polsce), warto się odwołać.
Z naszego doświadczenia wynika, że Belastingdienst mogło np.:
- źle odliczyć ulgę z tytułu partnerstwa fiskalnego;
- niewłaściwie uznać okres ubezpieczenia w Holandii (Periode Premieplicht);
- źle wyliczyć ulgi arbeidskorting czy arbeidskorting;
- nie uwzględnić tego, że 90% Twoich dochodów było uzyskanych w Holandii.
Jeśli tak się stało, należy złożyć odwołanie. Można to zrobić w ciągu 6 tygodni od daty wystawienia decyzji. Po tym terminie również jest możliwe dokonanie korekty.
Warto jednak zadbać, aby formalnościami zajęli się eksperci w sprawach podatkowych w Holandii. Na tym etapie nie możesz sobie pozwolić na pomyłkę.
Potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu odwołania od wezwania do zapłaty z Belastingdienst? A może chcesz, żebyśmy sprawdzili, czy nie należy Ci się zwrot podatku z Holandii za ostatnich kilka lat pracy? Skontaktuj się i zyskaj pewność, że Twoje rozliczenie z fiskusem w Niderlandach zostało złożone w 100% poprawnie. Zajmiemy się tym.