
Jeśli pracujesz lub pracowałeś za granicą, na pewno zdarzyło Ci się spotkać z pojęciem ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego. Brzmi skomplikowanie? Może tak być. Musisz jednak rozumieć, co się pod nim kryje – to ważne, aby poprawnie rozliczyć podatek i np. otrzymać zwrot.
Nieograniczony obowiązek podatkowy – co to jest?
Płacenie podatków jest nieuniknione. Zasady są jednak zróżnicowane – także gdy w grę wchodzi ten od dochodu. Sprawa nieco komplikuje się, na przykład jeśli zarabiasz za granicą. Dlaczego?
Wyobraź sobie taką sytuację:
Adam na kilka miesięcy w roku wyjeżdża do pracy do Szwecji. Tam pracodawca odprowadza od jego wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy. Jednocześnie mężczyzna ma w Polsce dochody z działalności gospodarczej i dorywczych zleceń na umowy cywilnoprawne. Od nich odprowadza podatek w Polsce.
Jednak przy rozliczeniu rocznym składanym przed polskim urzędem skarbowym musi wypełnić też załącznik PIT-ZG i uwzględnić w nim dochody ze Szwecji. To dlatego, że w Polsce obowiązuje go nieograniczony obowiązek podatkowy.
Ty też pracowałeś w Szwecji? Może Ci przysługiwać zwrot podatku. Uzyskamy go dla Ciebie! 100% online!
Co zatem oznacza pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego? W kraju, w którym jesteś nim objęty, musisz się rozliczyć ze WSZYSTKICH dochodów za dany rok. Nie ma znaczenia to, w jakim kraju je osiągnąłeś. Istotne jest, że w danym państwie masz rezydencję, a przez to musisz przekazać urzędowi skarbowemu pełną informację podatkową.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?
W jakim kraju mam nieograniczony obowiązek podatkowy?
Zastanawiasz się, gdzie masz nieograniczony obowiązek podatkowy? To zależy. Najczęściej od tego, ile czasu przebywasz w danym państwie.
Przykładowo, w Polsce za rezydenta (czyli osobę mającą nieograniczony obowiązek podatkowy) uznaję się osobę, która:
- przebywa w naszym kraju przez co najmniej 183 dni w roku;
- ma tu centrum życia osobistego/gospodarczego.
Jeśli spełniasz te warunki, musisz informować urząd skarbowy w Polsce o wszystkich dochodach za dany rok – także tych, które były uzyskane poza krajem.
Czy to oznacza, że będę płacić podwójny podatek od dochodów z zagranicy?!
Jeżeli po przeczytaniu powyższych informacji do głowy przyszło Ci takie pytanie – nic dziwnego. Uspokajamy jednak: nie zapłacisz dwukrotnie podatku od tego, co zarobisz poza Polską, nawet jeśli jesteś rezydentem w naszym kraju. Chronią przed tym międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Na ich mocy – w zależności od metody stosowanej z danym krajem – rozliczenie będzie przebiegało na jeden z dwóch sposobów:
- albo dochód z zagranicy nie będzie wliczany w ogóle do podstawy opodatkowania, a posłuży jedynie do wyliczenia stawki podatkowej w kraju (metoda wyłączenia z progresją);
- albo zostanie włączony do podstawy opodatkowania, ale skarbówka odliczy od podatku, który trzeba by było zapłacić w Polsce tę kwotę, którą uregulowałeś za granicą (metoda proporcjonalnego odliczenia).
Co to jest ograniczony obowiązek podatkowy?
Skoro w przepisach istnieje pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego, jest też ten ograniczony. Na czym polega? Na tym, że w danym państwie rozliczasz się jedynie z tych dochodów, które tam osiągnąłeś. Pozostałe nie mogą interesować tamtejszego urzędu skarbowego.
Najczęściej jednak (choć nie wszędzie), ograniczony obowiązek podatkowy ma też minusy. Najważniejszy jest taki: zazwyczaj obowiązują Cię inne warunki płacenia podatku niż rezydentów danego kraju. Przykładowo w Szwecji możesz wówczas płacić „liniową” stawkę podatku SINK (25%), ale nie dokonasz większości odliczeń, które mogłyby podnieść wysokość zwrotu.
Jak sprawdzić, gdzie mam nieograniczony obowiązek podatkowy?
Nieograniczony obowiązek podatkowy masz w kraju, w którym spełniasz wymogi rezydencji podatkowej. Te obowiązujące w Polsce już znasz. Musisz jednak wiedzieć, że każde państwo ustala warunki indywidualnie.
Przykładowo w Holandii rezydentem jest ten, kto ma w tym kraju meldunek. Nie ma zatem znaczenia np. to, jak długi czas w trakcie roku przebywasz w tym kraju.
Tak zróżnicowane zasady przyznawania rezydencji mogą sprawić, że nieograniczony obowiązek podatkowy będziesz mieć w więcej niż jednym państwie. Przykłady takich sytuacji opisaliśmy w artykule: Podwójna rezydencja podatkowa – co to jest?
Mam nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, a zarabiam za granicą. Czy muszę składać w kraju PIT?
Najczęściej trzeba w Polsce złożyć PIT-36 ZG, jeśli jest się rezydentem naszego kraju. Wiele zależy jednak np. od tego:
- w jakim kraju za granicą pracujesz;
- czy rozliczasz się samodzielnie czy z drugą połówką;
- czy osiągasz też dochody w Polsce.
Najczęściej jest potrzebne rozliczenie PIT-36 ZG. Nie wiesz, jak to zrobić? Potrzebujesz pomocy przy wypełnieniu i wysłaniu dokumentów? Nie trać czasu ani nerwów na samodzielną walkę z formalnościami. Zajmiemy się tym za Ciebie. Skontaktuj się, a powiemy, jakie dokumenty przesłać, przygotujemy wycenę, a potem w krótkim czasie przygotujemy PIT. To proste!