
Zdarzyło Ci się pracować w Holandii? To tak, jak wielu Polakom – w końcu zarobki w Niderlandach są bardzo atrakcyjne. Ale czy wiesz, że w wielu przypadkach musisz je też rozliczyć z polskim fiskusem? Zobacz, kiedy może Cię dotyczyć taki obowiązek i czy możesz uniknąć podwójnego opodatkowania.
Dlaczego dochody z Holandii może trzeba będzie rozliczyć w Polsce?
Na pierwszy rzut oka pomysł, że trzeba rozliczyć się z zarobków osiąganych w Amsterdamie czy Rotterdamie w Polsce, może się wydawać niedorzeczny. Przecież Twój holenderski pracodawca odprowadza składki na podatek PIT w tym kraju!
Owszem, wszystko się zgadza. Jest jednak małe „ale”. Chodzi o kwestię Twojej rezydencji podatkowej. To pojęcie, które – jako osobie pracującej za granicą – musi Ci być dobrze znane.
W telegraficznym skrócie – jeśli jesteś rezydentem podatkowym w jakimś kraju, to musisz się tam rozliczać ze WSZYSTKICH osiąganych dochodów. Także tych, które pochodzą z innego państwa.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?
Pojawia się więc pytanie: czy jesteś polskim rezydentem podatkowym?
Musisz rozliczyć dochody z Holandii w Polsce? Zrobimy to za Ciebie. Skorzystaj z pomocy przy wypełnieniu PIT 36 ZG. Online i ekspresowo!
Jaką masz rezydencję podatkową: polską czy holenderską?
Od odpowiedzi na pytanie o rezydencję podatkową zależy to, czy trzeba składać PIT 36 ZG Holandia, czy też nie. Aby to ustalić, przyjrzyj się tym trzem kwestiom.
- Czy przebywasz w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku?
- Czy Twój współmałżonek i dzieci mieszkają w Polsce?
- Czy prowadzisz w Polsce działalność gospodarczą?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiadasz „TAK”, spełniasz kryteria polskiej rezydencji podatkowej. Wówczas musisz rozliczyć dochody z Holandii w Polsce.
A kiedy możesz mieć rezydencję holenderską? Kryteria przyznawania certyfikatu podatkowego w tym kraju są inne – związane ze stałym meldunkiem w Niderlandach. Jeżeli więc jesteś na stałe zameldowany w tym kraju, to tu masz rezydencję podatkową.
Uwaga! Między wierszami może udało Ci się już wyczytać, że… zdarzają się przypadki, w których jedna osoba ma podwójną rezydencję podatkową. Nie jest to najbardziej fortunna sytuacja, ale uspokajamy – to wcale nie musi oznaczać, że zapłacisz podatek od zarobków dwa razy. Przed tym chronią umowy międzynarodowe zawarte między Polską a Holandią. Warto jednak zadbać o to, aby deklaracje podatkowe w obu krajach zostały poprawnie złożone. Jeżeli obawiasz się, czy zrobisz to poprawnie – po prostu zgłoś się do naszych specjalistów. Pomożemy Ci zająć się tą sprawą – i w polskim, i w holenderskim fiskusie.
Czy trzeba się rozliczać z dochodów z Holandii w Polsce, jeśli w kraju nie ma się żadnych zarobków?
Kolejna ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, to fakt osiągania dochodów zarówno w Polsce, jak i w Holandii. Wielu Klientów pyta nas, czy na pewno muszą składać PIT 36 ZG z Holandii, skoro ich holenderskie dochody są jedynymi w danym roku.
Odpowiedź w tym przypadku brzmi: TAK. Jest to efekt metody unikania podwójnego opodatkowania, która obowiązuje oba kraje. Jest to proporcjonalne odliczenie. Dlatego dochód z Holandii wchodzi do podstawy opodatkowania w Polsce, ale zaliczka na PIT odprowadzona w Niderlandach jest odliczana od podatku naliczonego przez krajową skarbówkę. W praktyce więc najczęściej nie czeka Cię dodatkowa „danina” na rzecz fiskusa w Polsce. Nie zwalnia to jednak z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
Jak rozliczyć dochody z Holandii w Polsce?
Udało Ci się przyjrzeć swojej sytuacji podatkowej i okazuje się, że musisz wypełnić PIT do polskiego urzędu skarbowego? Zobacz, co musisz przygotować.
- Deklarację złożysz na formularzu PIT 36 – to on umożliwia rozliczenie dochodów z zagranicy.
- Dochody z Holandii wpiszesz do załącznika PIT ZG. Dodatkowo możesz wypełnić załącznik PIT O, jeżeli w kraju masz prawo do skorzystania z innych ulg podatkowych. (Czytaj ->> Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w Polsce w 2023 r.?).
- Aby wypełnić PIT ZG, sięgnij po jaaropgaaf/jaaropgave, czyli holenderską kartę podatkową. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Uwaga! Taki dokument, czyli odpowiednik polskiego PIT-11 otrzymasz osobno od każdego pracodawcy.
Nie do końca wiesz, które dane przepisać do którego pola w formularzu PIT? Obawiasz się, czy dobrze wypełnisz deklarację? Chcesz mieć pewność, że otrzymasz pełny należny Ci zwrot podatku?
Zamiast tracić czas i nerwy na wypełnianie PIT ZG z Holandii czy deklaracji do urzędu skarbowego w Niderlandach, zgłoś się do nas. Załatwimy to za Ciebie – najkorzystniej, jak tylko się da. Zadzwoń lub napisz!