Pracujesz w Niemczech? Czy wiesz, że może się okazać, że z zarobków osiąganych w tym kraju musisz się rozliczyć z krajowym urzędem skarbowym? Kiedy dochody z Niemiec trzeba rozliczyć w Polsce i w jaki sposób to zrobić? Czytaj dalej i poznaj szczegóły.
Dlaczego niemieckie dochody czasami trzeba rozliczyć w Polsce?
Jeżeli pracujesz legalnie w Niemczech, oczywiste jest, że pracodawca odprowadza od Twojej pensji zaliczki na podatek PIT w tym kraju. Może się więc wydawać, że sprawy z fiskusem są już „załatwione”.
I rzeczywiście, w wielu sytuacjach tak jest – zwłaszcza że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami zakłada zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Są jednak sytuacje, w których może być potrzebne uwzględnienie dochodów z Berlina czy Monachium w polskiej deklaracji PIT.
Musisz wysłać PIT 36 ZG z Niemiec? Nie trać czasu i nerwów. Rozliczymy podatki za Ciebie – 100% online!
3 pytania, które musisz sobie zadać, aby określić czy trzeba rozliczyć dochody z Niemiec w Polsce
To, czy musisz się rozliczyć z polskim fiskusem z dochodów z Niemiec, zależy od Twojej sytuacji. Od czego konkretnie? To trzy podstawowe kwestie. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Czy jesteś polskim czy niemieckim rezydentem podatkowym?
Twoja rezydencja podatkowa to zasadnicza kwestia. Od jej ustalenia należy zacząć wszelkie rozważania o tym, gdzie i dlaczego trzeba złożyć PIT.
Jak ustalić rezydencję podatkową? Zastanów się, gdzie spędzasz w ciągu roku więcej czasu – w Polsce czy w Niemczech. Jesteś rezydentem w tym kraju, w którym przebywasz minimum 183 dni w roku.
Pomyśl również, gdzie masz tzw. centrum interesów osobistych i/lub gospodarczych. W uproszczeniu – to państwo, w którym mieszkają Twoi najbliżsi, czyli np. żona i dzieci oraz to, w którym osiągasz większość zarobków.
Czy na podstawie tych kryteriów stwierdzasz, że jesteś polskim rezydentem podatkowym?
- Jeśli tak – możesz być zobowiązany do rozliczenia dochodów z Niemiec w kraju. Czytaj więc dalej.
- Jeśli nie – obywatelstwo nie ma nic do rzeczy. Nie musisz informować urzędu skarbowego o tym, ile zarabiasz poza Polską.
Czy osiągnąłeś jakiekolwiek zarobki w Polsce lub w innym niż Niemcy państwie?
Jeżeli jesteś polskim rezydentem, ale masz tylko zarobki z Niemiec – nie musisz w Polsce składać PIT 36. Uwaga! Jeżeli w kraju masz jakikolwiek dochód – np. z pracy, wykonania umowy cywilnoprawnej, renty/emerytury, chorobowego czy zasiłku macierzyńskiego – PIT złożyć trzeba. Należy w nim wówczas wpisać dochody z Niemiec (w załączniku PIT ZG).
Może się też zdarzyć, że w danym roku osiągnąłeś przychody z więcej niż jednego kraju poza Polską. Zdarzyło Ci się pracować nie tylko w Niemczech, ale również np. w Belgii czy Holandii? To kolejna sytuacja, w której możesz być zobowiązany do złożenia PIT w Polsce. Wiele zależy od tego, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania obowiązuje z danym krajem.
- Jeżeli w grę wchodzi wyłącznie praca w krajach, z którymi Polska ma umowę o stosowaniu metody wyłączenia z progresją i nie masz innych dochodów w kraju – nie trzeba składać PIT.
- Jeśli pracowałeś w kraju, z którym Polskę obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia – trzeba złożyć deklarację roczną.
Sprawdź, jakie zasady obowiązują z poszczególnymi państwami: Rozliczanie w Polsce dochodów z zagranicy: metody unikania podwójnego opodatkowania
Czy chcesz się w Polsce rozliczyć z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
W Polsce podatnikom, którzy rozliczają się ze współmałżonkiem albo jako osoby samotnie wychowujące dzieci, przysługują określone przywileje. Pozwalają one uzyskać np. zwrot nadpłaconego podatku PIT.
Jeżeli chcesz skorzystać z tej opcji i składasz deklarację w Polsce jako rezydent podatkowy w naszym kraju – również musisz uwzględnić wszystkie swoje dochody, w tym te osiągnięte w Niemczech. Nie możesz ujawnić wyłącznie tych z Polski.
Czy przy rozliczeniu dochodów z Niemiec w Polsce zapłacę ponownie podatek?
Już wiesz, że musisz się rozliczyć z fiskusem w Polsce, uwzględniając dochody zagraniczne? Bez obaw! Nie zapłacisz od nich drugi raz podatku. Jako że z Niemcami obowiązuje nas metoda wyłączenia z progresją, zarobki z tego kraju nie są wliczane do podstawy opodatkowania. Jedyne, na co wpływają, to wyliczenie stawki podatku od pozostałych dochodów. Nie ma więc powodów do zmartwienia.
Jak rozliczyć zarobki niemieckie w Polsce?
Rozliczenie zarobków z Niemiec z urzędem skarbowym nie jest trudne.
- Będziesz potrzebować formularza PIT 36 – to on służy do rozliczania dochodów m.in. spoza Polski.
- Dodatkowo trzeba będzie wypełnić załącznik PIT ZG – to on służy do podawania dochodów z zagranicy. Uwaga! Jeżeli zdarzyło Ci się pracować w więcej niż jednym kraju poza Polską, zarobki z każdego z nich trzeba ująć w oddzielnym formularzu PIT ZG!
- Żeby wypisać PIT ZG z Niemiec, przyda się Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa.
- Dodatkowo możesz wypełnić załącznik PIT O, jeżeli w Polsce przysługują Ci jakieś ulgi podatkowe – np. dla młodych, prorodzinna czy termomodernizacyjna.
Wszystkie te dokumenty możesz oczywiście przygotować samodzielnie. Nie masz na to siły, czasu albo nerwów? Zdaj się na wsparcie naszych ekspertów. Rozliczymy Cię z fiskusem w Polsce oraz pomożemy uzyskać zwrot podatku z Niemiec. Poznaj szczegóły – skontaktuj się!