Pracowałeś za granicą, z pewnością zadajesz sobie pytanie Czy muszę złożyć rozliczenie i wykazać je w Pit-36/ZG do polskiego urzędu skarbowego. Dla wielu osób jest to nie zrozumiałe i krzywdzące, że uzyskany dochód w jednym kraju należy rozliczyć w dwóch ( w kraju uzyskania dochodu, czyli tam gdzie pracowałeś oraz w kraju Twojej rezydencji podatkowej). Niestety ustawa o podatku dochodowym oraz umowy pomiędzy krajami, a także konwencja MILI mówi jasno, że złożenie rozliczenia i wykazanie dochodów zagranicznych jest obowiązkowe dla każdego podatnika, który jest polskim rezydentem. Znaczenie też ma jaką umowę ma polska podpisaną z krajem w którym byłeś zatrudniony, są również wyjątki kiedy obowiązku złożenia Pit-36/ZG nie będziesz miał.
Jeśli nurtuje Cię kwestia rozliczenia – to bardzo dobrze trafiłeś, gdyż poniżej wyjaśnimy jak to wygląda w praktyce gdy uzyskałeś dochody z zagranicy.
Czy jestem polskim rezydentem?
To pytanie nurtuje każdego podatnika wyjeżdżającego do pracy za granicą. Polskim rezydentem jest osoba która przebywa na terenie Polski dłużej niż 183 dni i / lub ma w Polsce centrum interesów gospodarczych lub rodzinnych. W skrócie oznacza to, że jeżeli wyjechałeś do pracy za granicę, a w Polsce zostawiłeś małżonka, dzieci, kredyt, życie społeczne interesy wówczas jesteś w Polsce rezydentem i nie ma tu znaczenia że w innym kraju spędziłeś większość roku. W wielu sytuacjach trzeba zwrócić się do urzędu o tzw. interpretację podatkową, która w zawiłych sytuacjach osobistych pomoże w określeniu Twojej rezydencji podatkowej. Jeśli jesteś polskim, rezydentem wówczas masz obowiązek złożenia rozliczenia do polskiego urzędu skarbowego.
Metoda rozliczania dochodów a obowiązek podatkowy
Po ustaleniu, że jesteś polskim rezydentem trzeba wybrać jaką metodą należy rozliczyć Twój dochód. To jaką należy wybrać metodę zależne jest od kraju w którym pracowałeś. Jeżeli pracowałeś w kraju w którym dochody rozlicza się metodą wyłączenia z progresją wówczas jeżeli masz dochód tylko z tego kraju nie masz obowiązku składania Pit 36/ZG, natomiast drugiej metodzie musisz złożyć rozliczenie do polskiego urzędu zawsze. Metody to:
- wyłączenia z progresją-metoda ta ma zastosowanie np.: w przypadku rozliczenia z dochodów niemieckich, szwedzkich
- proporcjonalnego odliczenia -metoda ta natomiast jest stosowana w przypadku rozliczenia dochodów uzyskanych na terytorium np.: Holandii, Norwegii, Danii
Polska ma zawarte tego typu umowy z 91 krajami, gdzie każdy z krajów ma przypisaną odpowiednią metodę.
Zestawienie poszczególnych umów możesz odszukać klikając w poniższy link:
Warto jednak wiedzieć, że Polska jest krajem która przystąpiła do Konwekcji MLI, która jasno opisuje zasady opodatkowania i sposoby rozliczenia poszczególnych krajów.
Jeżeli chcesz poznać szczegóły tej regulacji prawnej, zapraszamy do zapoznania się z stroną ministerstwa:
https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/konwencja-mli
Jak ustalić dochód, który podlega opodatkowaniu
W pierwszej kolejności należy zapoznać się z umową jaka ma zastosowanie do tego konkretnego kraju w jakim zostały osiągnięte dochody.
Przychód z tytułu stosunku pracy, który był uzyskany poza granicami naszego kraju należy pomniejszyć o diety. Diety przysługują za każdy przepracowany dzień w danym kraju.
Kwota tego odliczenia natomiast to 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicę. Należy tutaj mieć na uwadze fakt, że każdy kraj ma ustaloną wysokość wartości przypadającej na jeden dzień.
Podstawę prawną w zakresie tej kwestii stanowi:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167)
Obliczony przychód dopiero można przeliczyć na polskie złotówki wg odpowiedniego kursu walut obcych zgodnie z danymi zamieszczonymi przez Narodowy Bank Polski.
Trzeba też pamiętać ,że zapłacony podatek, który jest w obcej walucie musi zostać przeliczony na złotówki, tak samo wygląda kwestia uwzględnienia ulg i odliczeń w deklaracji pit-36/ZG są one wyrażone w PLN.
Jeśli chcesz mieć pewność ,że zostałeś poprawnie rozliczony – nie zwlekaj zamów już dziś sporządzenie deklaracji PIT 36 ZG Holandia.
Z nami zyskasz pewność i unikniesz zbędnych formalności.