
Wyjazd do pracy do Holandii wiąże się z licznymi formalnościami. Ich dopełnienie na pewno zajęło Ci trochę czasu i… nie masz ochoty tego powtarzać. Niestety „papierologia” nie kończy się na wyrobieniu numeru BSN. Trzeba jeszcze rozliczyć podatek dochodowy. Czy złożenie deklaracji podatkowej do Belastingdienst jest zawsze konieczne? Zobacz!
Rozliczenie podatku w Holandii – dlaczego to takie ważne?
Załóżmy, że zdarzyło Ci się w ubiegłym roku pracować w Holandii przez kilka miesięcy. Potem był powrót do Polski, radość z niezłych pieniędzy przywiezionych z Niderlandów, a teraz to już historia. Czy na pewno? Niekoniecznie, bo masz jeszcze na głowie rozliczenie podatku! Jeśli musisz je złożyć do holenderskiego fiskusa, a tego nie zrobisz kara wyniesie minimum 385 euro, a maksimum – nawet ponad 5 000 euro. To wystarczający argument, żeby się rozliczyć!
Musisz się rozliczyć w Holandii? Powierz to nam – zajmiemy się wszystkimi formalnościami 100% online i uzyskamy dla Ciebie maksymalny możliwy zwrot. To się opłaca!
To jednak nie wszystko. Po rozliczeniu często okazuje się, że podatnikom przysługuje spory zwrot z Holandii. Jeśli to zignorujesz, możesz sporo stracić!
Kto musi się rozliczyć z podatku za pracę w Holandii?
Są trzy podstawowe sytuacje, w których rozliczenie podatku z Holandii jest obowiązkowe.
#1: Otrzymałeś Aangiftebrief
Aangiftebrief to najczęściej wysyłane pismo przez Belastingdienst, czyli holenderską skarbówkę. Jeśli je otrzymasz (przychodzi w charakterystycznej niebieskiej kopercie), jesteś „zapraszany” do złożenia rozliczenia podatkowego w Niderlandach. Na takie zaproszenie musisz odpowiedzieć, bo inaczej czekają nieprzyjemne konsekwencje! Do kiedy? Jeśli jesteś rezydentem w Holandii – do 1 maja roku następującego po tym, w którym uzyskałeś dochód. Jeśli nie – możesz to zrobić do 1 lipca.
Dowiedz się więcej: Aangiftebrief 2024 – co to jest? Co zrobić po otrzymaniu tego dokumentu?
#2 Z wyliczeń wynika, że przysługuje Ci zwrot powyżej 17 euro
Niższego zwrotu odbierać nie musisz. I słusznie, bo „szkoda zachodu”. Jeżeli jednak zaliczki na poczet podatku PIT były zbyt wysokie, a Belastingdienst powinno Ci zwrócić powyżej 17 euro – trzeba złożyć zeznanie.
#3 Musisz zwrócić holenderskiej skarbówce minimum 52 euro
Jeżeli z wstępnie rozliczonego podatku wynika, że czeka Cię dopłata do Belastingdienst na co najmniej 52 euro, także trzeba złożyć rozliczenie.
Co, jeśli nie złożę deklaracji podatkowej w Holandii? Przecież już wróciłem do Polski!
Może Ci się wydawać, że po powrocie do Polski nie musisz się przejmować formalnościami rozliczeniowymi w Niderlandach. Nic bardziej mylnego. Holenderski urząd skarbowy ma prawo od Ciebie żądać rozliczenia, nawet jeśli nie mieszkasz w tym kraju.
Kary nałożone przez Belastingdienst za niezłożenie holenderskiego PIT-u „znajdą” Cię w Polsce bez większych problemów – choćby dlatego, że oba te kraje należą do Unii Europejskiej. Skutki tego zaniedbania mogą być więc bardzo dotkliwe dla Twojego portfela.
Muszę się rozliczyć z podatku z Holandii – jak to zrobić?
Rozliczenie podatku z Holandii to kilkuetapowy proces. Co zatem trzeba zrobić?
- Zacznij od zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów – podstawa to holenderskie karty podatkowe, czyli jaaropgave. Taki dokument to odpowiednik polskiego PIT-11 – wystawia każdy pracodawca. Rozpisz też wszystkie okresy zatrudnienia w Holandii w danym roku.
- W kolejnym kroku rozlicz się z krajowym urzędem skarbowym na formularzu PIT 36 ZG Holandia. Zrób to, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, nawet jeżeli w ojczyźnie nie zarobiłeś za dany rok ani grosza. Przy okazji od razu wystąp o zaświadczenie UE/EOG o zarobkach – przyda się do Belastingdienst.
- Oblicz, jaki procent Twoich dochodów pochodził z Holandii. Jeżeli 90% lub więcej, przysługują Ci wysokie ulgi podatkowe w Niderlandach.
- Sporządź rozliczenie lub zleć to specjalistom, którzy wyliczą skrupulatnie, ile należy Ci się zwrotu. To sposób na zaoszczędzenie czasu, nerwów i pieniędzy.
Rozliczenie podatku z Holandii – masz nawet 5 lat na jego złożenie!
Holenderski urząd skarbowy pracuje w spokojnym tempie, a ostateczne decyzje podatkowe wydaje nawet po kilku latach. Dlatego masz aż 5 lat na to, aby rozliczyć się z Belastingdienst. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nie dostałeś do tego wezwania. W tym okresie możesz też skorygować zeznanie, gdy np. okaże się, że poprzednio miałeś wyliczony za niski zwrot. To się opłaca!
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z Holandii? Wcale nie musisz samodzielnie „przekopywać się” przez dokumenty w obcym języku. Zrobimy to za Ciebie. Skontaktuj się, a my sprawdzimy, czy musisz się rozliczać i wyliczymy najkorzystniejszy możliwy zwrot podatku. To może być proste.