Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Holandia podatek – wszystko co musisz wiedzieć!

Holandia podatek - wszystko co musisz wiedzieć

Holenderski system podatkowy jest zdecydowanie mniej skomplikowany od polskiego lecz jest kilka kwestii jakie należy wyjaśnić aby go jeszcze lepiej zrozumieć i poznać przysługujące ulgi podatkowe serwowane przez holenderski urząd skarbowy Belastingdienst.

Kto podlega obowiązkowi rozliczenia podatkowego w Holandii?

Obowiązek rozliczenia podatkowego w Holandii ma miejsce w trzech sytuacjach.

  • Zachodzi konieczność dopłaty do podatku w wysokości powyżej 46 euro

Przy zatrudnieniu w Holandii pracodawca potrąca podatek od wynagrodzenia. Robi to w wymiarze tygodniowym lub miesięcznym. Jeśli okaże się, że uzyskane zaliczki są zbyt małe i nie pokrywają wyliczonej wartości podatku – zachodzi konieczność dopłaty do podatku. Jeśli dopłata jest wyższa niż 46 euro, pracownik podlega obowiązkowi rozliczenia podatkowego w Holandii.

  • Pracownik uzyskuje zwrot powyżej 15 euro

Coraz to więcej osób pracujących w Holandii ubiega się o zwrot podatku. Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, a zwrot będzie wyższy niż 15 euro – rozliczenie podatkowe w Holandii stanie się Twoim obowiązkiem. 

  • Holenderski urząd Belastingdienst wzywa do rozliczenia

Jeśli otrzymasz wezwanie do rozliczenia (Aangiftebrief) od holenderskiego urzędu (Belastingdienst) – musisz rozliczyć się z holenderskim urzędem. Nie ma w tej kwestii znaczenia, czy otrzymasz zwrot podatku z Holandii, czy nie. Po otrzymaniu pisma rozliczenie to Twój obowiązek.

Warto dodać, że rozliczenie jest konieczne, nawet jeśli w danym roku nie pracowałeś i nie uzyskałeś dochodu w Holandii. Wówczas wystarczy złożyć rozliczenie zerowe.

Rozliczenie podatku Holandia – jak wygląda ten proces?

Rozliczenie podatku Holandia nie jest skomplikowanym procesem. Osoby zameldowane przez cały rok w Holandii, mogą tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej holenderskiego urzędu – belastingdienst.nl.  Wystarczy zalogować się przy pomocy kodu elektronicznego DiGiD. Takie rozliczenie z Holandii pozwala uwzględnić szereg ulg podatkowych, związanych z nauką, zdrowiem, kredytem hipotecznym, czy alimentami.

Jeśli z kolei chodzi o osoby, które zameldowały się w Holandii na czas wykonywania pracy, a nie na stałe – muszą złożyć wypełniony formularz M-biljet M-aangifte. Tego typu rozliczenie podatku z Holandii jest nieco skomplikowane. Formularz zawiera prawie 100 stron i kilkadziesiąt pytań w języku niderlandzkim. Niestety nie ma możliwości jego złożenia w formie elektronicznej, zatem pozostaje Ci jedynie wysyła uzupełnionego formularza pocztą. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie rozliczenie podatkowe w Holandii, skorzystaj z usług profesjonalnego doradcy podatkowego, który zajmuje się takimi rozliczeniami na co dzień. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu.

Gdy dokumenty zostaną złożone, pozostaje jedynie czekać na odpowiedź urzędu. Nie zdziw się jednak, jeśli otrzymasz ją dopiero po kilku miesiącach, a nawet i latach. Jeśli zależy Ci na szybkim rozliczeniu z Holandii, możesz skontaktować się z urzędem i dowiedzieć, czy dokumenty złożono poprawnie. Może się okazać, że brakuje istotnych informacji.

Nierozliczenie podatku z Holandii – co za to grozi?

Jeśli nie rozliczysz podatku z Holandii, narazisz się na otrzymanie wysokiej kary finansowej nałożonej przez holenderski urząd skarbowy. Taka kara wynosi od 385 do nawet 5278 euro. Nakładana jest w każdej sytuacji, w której zachodzi obowiązek rozliczenia. Jeszcze przed nałożeniem kary, urząd najczęściej wysyła ponaglenie, wyznaczając określony termin, do którego należy złożyć stosowne dokumenty. To ostatni moment na uniknięcie kary.

Jeśli zachodzi konieczność rozliczenia podatku z Holandii, należy trzymać się następujących terminów:

  • zeznanie należy złożyć do 1 maja w przypadku osób zameldowanych na terenie Holandii,
  • zeznanie należy złożyć do 1 lipca w przypadku osób niezameldowanych.

Jak rozliczyć się w Polsce z pracy w Holandii?

Rozliczenie podatku z dochodów z Holandii w Polsce jest obowiązkowe. Należy złożyć PIT 36 ZG Holandia – to przeliczenie dochodów uzyskanych na terenie Holandii. Obowiązek ten istnieje niezależnie od tego, czy uzyskałeś również inne dochody opodatkowane w Polsce, czy też nie.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Holandii?

zwrot podatku z Holandii może ubiegać się tak naprawdę każda osoba, która legalnie wykonywała pracę w Holandii. Nie ma tutaj znaczenia czas zatrudnienia. Co więcej, o zwrot podatku mogą starać się podatnicy do 5 lat wstecz, zatem jeśli kiedyś pracowałeś za granicami Polski – nic straconego. Nadal możesz uzyskać pieniądze.

Co jednak istotne – jeśli już złożyłeś formularz rozliczeniowy oraz uzyskałeś deklarację podatkową od holenderskiego urzędu – od tego momentu pozostaje już tylko 12 miesięcy, w których możesz ubiegać się o zwrot podatku.

Ile można dostać ubiegać się o zwrot podatku z Holandii?

Wysokość zwrotu podatku z Holandii uzależniona jest od następujących kwestii:

  • wieku osoby pracującej,
  • wysokości przychodów, zarówno tych na terenie Polski, jak i Holandii,
  • rodzaju pracy,
  • wysokości naliczonych i odprowadzonych składek podatkowych,
  • ulg podatkowych, z których podatnik skorzystał,
  • statusu rezydenta,
  • partnera fiskalnego.

Szacuje się jednak, że średni zwrot podatku NL wynosi około 1378 euro. Nie jest to jednak żadna zasada, a więc Twój zwrot może być zarówno wyższy, jak i niższy.

Zastanawiasz się, czym jest status rezydenta? Przykładowo, rezydentem Polski jest osoba, która przebywała w roku podatkowym co najmniej 183 dni w Polsce, a także osoba, której centrum interesów osobistych/gospodarczych jest Polska.

Status rezydenta podatkowego Holandii – dlaczego jest pomocny?

Dla osoby pracującej na terenie Holandii, uzyskanie statusu rezydenta podatkowego nie jest trudne. W końcu wystarczy przebywać na terenie tego państwa 183 dni – nieco ponad pół roku. Okazuje się, że taki status jest korzystny w kwestii ubiegania się o zwrotu podatku z Holandii. Wpływa on na wysokość ulgi podatkowej. Ponadto umożliwia dostęp do dodatkowych ulg stworzonych z myślą wyłącznie o rezydentach.

Chcąc oficjalnie zmienić rezydencję podatkową z polskiej na holenderską, należy wybrać się do urzędu skarbowego. W przypadku meldunku na terenie Holandii, urząd nie będzie miał żadnych wątpliwości i na miejscu przyzna status rezydenta. Jeśli jednak sytuacja nie jest do końca jasna, niezbędne jest przeanalizowanie sytuacji. Tutaj znaczenie będzie mieć miejsce pracy, miejsce przebywania i zamieszkania, a także posiadanie członkostwa np. w klubach sportowych – jest to potwierdzenie, że podatnik na co dzień żyje w danym państwie i wiąże z nim najbliższą przyszłość.

Ile czeka się na zwrot podatku z Holandii?

Ile trwa zwrot podatku z Holandii? Urząd ma aż 3 lata na rozpatrzenie Twojego wniosku. W większości przypadków decyzja jest wydawana w ciągu 3-6 miesięcy. Przyjęło się jednak, że jeśli podatnik złoży wniosek do ostatniego dnia marca, otrzyma zwrot pieniędzy do ostatniego dnia czerwca. Z kolei, jeśli wniosek zostanie złożony później, okres ten automatycznie się wydłuży.

Holenderski urząd niestety nie informuje o statusie przetwarzania takiego wniosku, dlatego należy po prostu obserwować stan swojego konta oraz sprawdzać skrzynkę pocztową.

Dokumenty niezbędne do uzyskania zwrotu podatku z Holandii

Chcąc ubiegać się o zwrot podatku, warto już z wyprzedzeniem przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

  • karta podatkowa Jaaropgaaf – jest wydawana przez pracodawcę, zawiera m.in. sumę uzyskanych dochodów, wysokość zapłaconych podatków, a także dane pracownika i pracodawcy,
  • kopię dowodu osobistego lub paszportu, 
  • numer BSN, niezbędny do podjęcia legalnej pracy na terenie Holandii,
  • potwierdzenie rachunku bankowego, na który mają wpłynąć pieniądze ze zwrotu nadpłaty podatku z Holandii,
  • zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego o uzyskanych dochodach na terenie Polski. 

Koszty eksterytorialne – co musisz wiedzieć?

Uzyskanie nadpłaty podatku z Holandii to nie jedyne, o co możesz się ubiegać. Pracując w Holandii ponosisz tzw. koszty eksterytorialne. To m.in. koszty wynikające z podwójnego zakwaterowania (Polska i Holandia), koszty utrzymania, czy koszty podróży.

Masz możliwość odzyskania części poniesionych kosztów. Wystarczy, że spełnisz kilka podstawowych warunków, takich jak zrekrutowanie poza Holandią, czy podpisanie umowy o pracę, w której zawarte jest polskie miejsce zamieszkania. Pomożemy Ci we wnioskowaniu!

Algemene heffingskorting – główna ulga podatkowa

Algemene heffingskorting to główna ulga podatkowa, z której może skorzystać każda osoba zatrudniona na terenie Holandii. Odliczana jest na podstawie wynagrodzenia. Jej wysokość nie może być jednak większa niż 1504 euro.

Verhooging van de heffingskorting, czyli dodatkowe pieniądze dla małżeństw

Holenderskie prawo cywilne przewiduje możliwość uzyskania tzw. rozłąkowego. Jest to dodatkowa kwota zwrotu podatku w Holandii. Możliwość uzyskania tych pieniędzy przypada parom w związkach małżeńskich, partnerskich, a także osobom posiadającym wspólne dziecko. To tzw. partnerzy fiskalni. Aby jednak móc uzyskać pieniądze, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

  • tylko jedna osoba z pary pracuje w Holandii, a jej dochód brutto przekracza 10 000 euro,
  • dochód osoby niepracującej w Holandii nie przekracza 6000 euro, 
  • osoba niepracująca w Holandii posiada numer BSN oraz podbite zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków

Holandia oferuje Polakom również zasiłek rodzinny. Z tego tytułu możesz uzyskać nawet do 3000 euro. Ulga przysługuje na dziecko do 12. roku życia, a w celu jej otrzymania, należy okazać:

  • akt urodzenia dziecka na druku europejskim,
  • dokument, który potwierdza meldunek w Polsce zarówno dziecka, jak i rodzica. 

Dokumenty powinny zostać przetłumaczone na język angielski. 

Aanvullende alleenstaandeouderkorting – dla samotnie wychowujących dzieci

Kolejna z dostępnych ulg to aanvullende alleenstaandeouderkorting. Jej wysokość uzależniona jest od przychodu. Warunki, które należy spełnić, to:

  • zatrudnienie na terenie Holandii,
  • spełnienie wszystkich warunków ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci,
  • utrzymywanie przez okres co najmniej 6 miesięcy co najmniej 1 dziecka w wieku poniżej 17 lat, które dodatkowo było zameldowane z rodzicem.

Jak sam widzisz, pracując w Holandii możesz liczyć nie tylko na korzystny zwrot podatku z Holandii, ale również szereg ulg. Nie czekaj – skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w uzyskaniu pieniędzy, jak i złożeniu wszelkich niezbędnych dokumentów. 

Related Posts