Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Jaaropgaave (jaaropgaaf), czyli holenderska karta podatkowa – co to jest?

Jaaropgaave (jaaropgaaf), czyli holenderska karta podatkowa

Pracowałeś w Holandii, a przed Tobą rozliczenie podatkowe? Jeśli tak, będzie Ci potrzebne jaaroopgave, czyli holenderska karta podatkowa. Dowiedz się, co to za dokument, kto go wystawia i do czego się przyda. Oto najważniejsze informacje.

Jaaropgaave/jaaropgaaf: co to jest?

Pod nazwami jaaropgaaf, jaaropgave lub, potocznie, jaropgaf, kryje się holenderska karta podatkowa. Jest to dokument, którego potrzebujesz, kiedy rozliczasz się z holenderskim lub polskim urzędem skarbowym PIT 36 ZG Holandia. Można śmiało powiedzieć, że to niderlandzki odpowiednik polskiego PIT-11, wystawianego przez pracodawcę.

Jest to zatem formularz podatkowy, który przygotowuje zatrudniający Cię podmiot. Zawiera on informacje o Twoich zarobkach za miniony rok, a także o wszelkich składkach odprowadzonych na poczet podatków.

Nie trać czasu na samodzielne rozliczenia z holenderską skarbówką. Zrobimy to za Ciebie i pomożemy uzyskać zwrot. 100% online!

Co zawiera jaaropgaaf z Holandii?

W tym dokumencie znajdują się następujące dane:

  • wysokość dochodów u danego pracodawcy brutto (Loon/Fiscaal Loon);
  • dochód brutto, który jest podstawą do naliczenia ubezpieczenia zdrowotnego (Loon Zorgverzekeringswet)
  • wysokość podatku dochodowego, który odprowadził holenderski pracodawca do Belastingdienst (Ingehouden Loonbelasting/Premie Volksverzekeringen);
  • wysokość składek zdrowotnych odprowadzonych od Twojego dochodu (Ingehouden bijdrage Zorgverzekeringswet/Premie ziekenfonds);
  • informacje o ewentualnych ulgach, które zostały zastosowane – np. ze względu na staż pracy (Levensloopverlofkorting), uldze pracowniczej (verrekende Arbeidskorting) czy innych zastosowanych wobec Ciebie (Loonheffingskorting);
  • Twoje dane osobowe, w tym Burgerservicenummer (BSN/Sofi), a także dane pracodawcy.

Czytaj też: Numer BSN w Holandii – co to jest?

Uwaga! W dokumencie najczęściej nie jest podawany okres pracy w Holandii, w którym uzyskałeś zarobki. Znajduje się tam za to informacja o roku podatkowego, który on dotyczy.

Nie ma jednego obowiązującego formularza, na którym powinien być wystawiony jaropgaf. Przykładowy dokument może wyglądać następująco:

Karta podatkowa Jaaropgaave (jaaropgaaf) Holandia
Karta podatkowa Jaaropgaave (jaaropgaaf) Holandia

Kto wystawia jaaropgaave?

Jaaropgaave jest wystawiane przez każdego pracodawcę oddzielnie. Jeśli więc pracowałeś w kilku różnych firmach, upewnij się, że każda przekazała Ci formularz. Ten dokument powinieneś otrzymać albo tuż po zakończeniu pracy dla danego podmiotu, albo po zakończeniu danego roku podatkowego.

Uwaga! Jaaropgaave nie jest tym samym co loonstrook/salaris, czyli odpowiednik polskiego odcinka wypłaty. Tzw. „pasek” nie jest informacją, na podstawie której możesz się rozliczyć z Belastingdienst!

Co, jeśli pracodawca nie wystawił jaaropgave?

Zbliża się termin rozliczenia podatku w Polsce albo chcesz się ubiegać o jego zwrot w Holandii, ale pracodawca nie przekazał Ci potrzebnych dokumentów? A może po prostu Ci się gdzieś zgubiły? To nie koniec świata! W takiej sytuacji jest proste rozwiązanie. Wystarczy zawnioskować do Belastingdienst o wydanie druku FLG (Fiscale Loon Gegevens). Najlepiej zrobić to osobiście, ale jeśli nie masz takiej możliwości, skontaktuj się z nami. Zobaczymy, jak możemy Ci pomóc.

Mam wszystkie jaaropgave. Co dalej?

Jeżeli masz pod ręką wszystkie jaaaropgaaf, możesz przystąpić juz etapu zwrotu podatku z Holandii – zarówno w Holandii, jak i w Polsce, jeśli jesteś rezydentem naszego kraju. Informacje z tych formularzy posłużą Ci do podania wysokości uzyskanych dochodów, odprowadzonych zaliczek na podatki czy składek ubezpieczeniowych.

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wypełnieniem dokumentów w Polsce lub w Niderlandach? Nie ma problemu – zrobimy to za Ciebie. Zgodnie z prawem, w 100% poprawnie i, co najważniejsze, online. Skontaktuj się i uzyskaj pomoc – szybko, prosto i profesjonalnie.

Related Posts