Pracujesz za granicą, ale nadal musisz w Polsce rozliczać się z urzędem skarbowym i chcesz z tym skończyć? Rozwiązaniem może być zmiana rezydencji podatkowej. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Zobacz, jakie masz przed sobą możliwości i kiedy w ogóle jest dostępna taka opcja.
Rezydencja podatkowa – co to tak właściwie jest?
Rezydencja podatkowa to miejsce, w którym obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. Mówiąc prościej, w kraju, którego jesteś rezydentem podatkowym, rozliczasz się ze wszystkich dochodów za dany rok – bez względu na to, w jakim państwie zostały osiągnięte.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?
Musisz rozliczyć dochody z zagranicy w Polsce? Pomożemy Ci złożyć PIT 36-ZG. Świadczymy usługi 100% online!
Kiedy zmiana rezydencji podatkowej może być potrzebna?
Kiedy w ogóle warto zmienić rezydencję podatkową? Istnieje kilka sytuacji, w których to się opłaca lub jest wręcz konieczne.
Wyprowadzasz się z Polski
Rezydencja podatkowa wskazuje na kraj, z którym łączą Cię istotne więzi. Jeżeli planujesz się całkowicie przenieść do innego, zmiana rezydencji podatkowej jest oczywistością.
Masz podwójną rezydencję podatkową
Każdy kraj samodzielnie ustala zasady przyznawania rezydencji podatkowej. Może się więc zdarzyć, że spełniasz kryteria w więcej niż jednym państwie. Ta sytuacja czasami dotyczy np. osób z Polski, które wyjeżdżają do pracy do Holandii. Tam rezydentem staje się każda osoba mająca meldunek, bez względu na czas spędzony w Niderlandach.
Podwójna rezydencja może powodować więcej komplikacji – tzn. zmusi Cię do rozliczania wszystkich dochodów w dwóch państwach. Nadal nie zapłacisz od nich podwójnego podatku, jednak np. może się to przełożyć na niższy zwrot. Dlatego warto dążyć do pozostania przy jednej rezydencji.
Dowiedz się więcej: Podwójna rezydencja podatkowa – co to jest?
Zmiana rezydencji podatkowej nie jest automatyczna!
O ile w niektórych krajach rezydencja podatkowa jest przyznawana z urzędu, o tyle jej „utrata” nie ma automatycznego charakteru. To na Twojej głowie jest poinformowanie fiskusa w danym kraju, że nie powinien Ci już przysługiwać tam certyfikat rezydenta. Jeśli tego nie zrobisz, nadal będzie się od Ciebie oczekiwać, że rozliczysz się w danym państwie ze wszystkich dochodów!
Jak zmienić rezydencję podatkową? Metody
Określenie rezydencji podatkowej wiąże się najczęściej z tym, w którym kraju jest Twój ośrodek interesów osobistych i/lub gospodarczych. Dlatego jeśli chcesz np. przekonać polski urząd skarbowy, że w Polsce nie masz nieograniczonego obowiązku podatkowego, w Twoim życiu muszą zajść określone zmiany.
Przebywanie poza Polską przez dłużej niż 183 dni w roku
Liczba dni spędzonych w Polsce to podstawowe, obiektywne kryterium związane z rezydencją podatkową. Jeśli przebywasz w naszym kraju przez co najmniej przez pół roku (183), masz status rezydenta. Aby to zmienić, musisz znajdować się poza Polską przez minimum 184 dni.
Przeniesienie „centrum interesów osobistych”
Pojęcie „centrum interesów osobistych” odnosi się do tego, czy dany kraj traktujesz jako „miejsce do życia”. Takie, w którym masz rodzinę i uczestniczysz w życiu społecznym.
O przeniesieniu centrum interesów osobistych mogą świadczyć:
- „ściągnięcie” za granicę współmałżonka i dzieci;
- wynajęcie albo kupno mieszkania czy domu w nowym kraju;
- wymeldowanie się w Polsce;
- wyrejestrowanie się z NFZ;
- wyrejestrowanie auta w Polsce;
- wypisanie się z organizacji kulturalnych, społecznych i politycznych w Polsce.
Przeniesienie „centrum interesów gospodarczych”
Jako nie-rezydenta z Polską nie powinny Cię wiązać też ważne interesy gospodarcze. Dowodami na to będą np.:
- zamknięcie/zawieszenie działalności gospodarczej;
- ograniczenie inwestycji w Polsce;
- brak znaczącego majątku w Polsce;
- niezarabianie w kraju sumy, która dominuje w Twoim rocznym dochodzie.
Uwaga! Nie musisz spełniać wszystkich powyższych kryteriów. Decyzja co do rezydencji podatkowej jest wydawana indywidualnie. Twoim celem jest przekonanie urzędu skarbowego, że z Polską nie łączy Cię nic istotnego zawodowo ani osobiście. |
Czytaj też: Zmiana rezydencji podatkowej – jak to zrobić?
Potrzebujesz pomocy z ustaleniem rezydencji podatkowej? Nie wiesz, w którym kraju i jak masz się rozliczyć? Zadzwoń lub napisz – pomożemy!