Podejmujesz pracę w Danii? Jeśli tak, już na start musisz dopełnić formalności, aby móc poprawnie rozliczać się ze SKAT, czyli tamtejszym fiskusem. Dowiedz się więcej na temat duńskiej karty podatkowej, a także dokumentów, które będą niezbędne do złożenia deklaracji rocznej. Sprawdź, czym są Arsopgorelse, Oplysningsseddel, Selvangivelse.
Duńska karta podatkowa – jak ją otrzymać?
Zacznijmy od duńskiej karty podatkowej, którą musisz „wyrobić” przy podejmowaniu pierwszej pracy w tym kraju. Jest to dokument, który informuje Twojego pracodawcę, jaki podatek powinien być odprowadzany od Twojego wynagrodzenia. Wskazuje również tzw. fradrag, czyli wysokość kwoty wolnej od podatku. Jeżeli go nie uzyskasz i nie przedstawisz, zatrudniająca Cię firma potrąci 55% Twojej pensji na rzecz fiskusa!
Gdzie ją wyrobisz? Jeżeli nie przebywasz w Danii powyżej 183 dni w roku, zrobisz to w wydziale dla obcokrajowców. Będą Ci potrzebne:
- dowód tożsamości;
- numer konta bankowego;
- tzw. Nem-konto, czyli duński rachunek, na który otrzymasz ewentualny zwrot podatku;
- duński numer identyfikacji podatkowej (CPR) – jeśli go nie masz, możesz złożyć wniosek o jego przyznanie jednocześnie.
Wniosek o kartę podatkową w Danii możesz złożyć online, za pośrednictwem systemu TastSelv (jeśli jesteś zameldowany w Danii, masz tu ubezpieczenie zdrowotne z CPR i NemID/MitlID lub kod TastSelv) albo formularza cyfrowego. Kiedy otrzymasz ten dokument, masz pewność, że składki będą odprowadzane od Twojej pensji zgodnie z prawem.
Chcesz złożyć PIT-36 ZG z Danii? Pomożemy Ci! 100% profesjonalnie i online.
Duńska karta podatkowa przy rozliczeniu ze SKAT – czego potrzebujesz?
Pod określeniem „karta podatkowa w Danii” mogą kryć się także dokumenty związane z rozliczeniem podatku dochodowego w tym kraju, a także w Polsce. Zwróć uwagę, że jeżeli nadal jesteś polskim rezydentem podatkowym, musisz rozliczyć się też z dochodów z kraju Andersena z „naszym” fiskusem! Aby to zrobić, będą Ci potrzebne 3 dokumenty: Arsopgorelse, Oplysningsseddel i Selvangivelse. Oto, czym one są.
Co to jest Arsopgorelse?
Arsopgorelse jest dokumentem wystawianym przez duński urząd skarbowy (SKAT) po 2 lipca roku następującego po rozliczanym. To decyzja podatkowa, w której znajdują się informacje o wysokości zwrotu podatku z Danii lub wymaganej dopłaty na rzecz tamtejszego fiskusa.
Pierwsza strona tego dokumentu może wyglądać następująco:
Najczęściej ma on 4 strony, na których znajdują szczegółowe wyjaśnienia odnośnie do tego, ile otrzymasz zwrotu podatku lub jak dużo musisz oddać fiskusowi, wraz z wyliczeniami.
Co to jest Oplysningsseddel?
Oplysningsseddel jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. To dokument, który otrzymasz od pracodawcy albo na koniec roku podatkowego, albo przy zakończeniu pracy. Podsumowuje on Twoje zarobki, a także odprowadzone od nich składki. Znajduje się w nim także informacja o tym, w jakich okresach pracowałeś w danej firmie.
Uwaga! Oplysningsseddel powinieneś dostać od każdego podmiotu, w którym byłeś zatrudniony w Danii.
Co to jest Selvangivelse?
Selvangivelse jest formularzem zeznania podatkowego, które przygotowuje SKAT. Trafi on do Ciebie na adres korespondencyjny w Danii lub w Polsce. To właśnie ten dokument jest podstawą do rozliczenia z duńskim fiskusem. Należy go podpisać na ostatniej stronie w polu Underskrift.
Jak wykorzystać kartę podatkową z Danii, aby się rozliczyć?
Duńskie dokumenty podatkowe – Arsopgorelse, Oplysningsseddel i Selvangivelse – będą Ci potrzebne zarówno przy rozliczaniu się ze SKAT, jak i z polskim fiskusem. Znajdziesz w nich wszystkie informacje niezbędne np. do przedstawienia w rozliczenia PIT 36 ZG Dania. Jeżeli nie masz pewności, które pola w tych dokumentach należy wziąć pod uwagę, wypełniając polskie dokumenty, skorzystaj z naszej pomocy. Przygotujemy Twoje rozliczenie w krótkim czasie i w pełni poprawnie. To pozwoli Ci uniknąć problemów z fiskusem i spać spokojnie.
Potrzebujesz dodatkowych informacji o rozliczeniach podatku w Danii lub PIT 36-ZG Dania? skontaktuj się z naszym biuro rozliczeń zagranicznych. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.