Masz na swoim koncie zarobki z Czech? Jeśli tak, trzeba od nich odprowadzić podatek dochodowy. Dokumentem, na podstawie którego go rozliczysz, jest czeska karta podatkowa, czyli POTVRZENI. Jak ją uzyskać? Czy przyda się również w Polsce? Wyjaśniamy.
Czeska karta podatkowa, czyli co?
Karta podatkowa z Czech, znana też jako „POTVRZENI”, to dokument podobny do polskiego PIT-11. Zawiera informacje dotyczące wysokości Twoich dochodów u danego pracodawcy, odprowadzonych składek ubezpieczeniowych, a także zaliczki na poczet podatku.
Warto wiedzieć, że:
- każdy pracodawca wystawia odrębne POTVRZENI – a zatem jeśli w Czechach masz dochody z różnych źródeł, to kartę podatkową musisz otrzymać z każdego z nich (podobnie jak w Polsce);
- POTVRZENI może Ci się przydać nie tylko do rozliczenia z czeskim fiskusem, ale także z polskim.
Rozliczasz się z polską skarbówką z zarobków z Czech? Pomożemy Ci! Skorzystaj z pomocy ekspertów i oszczędź czas oraz nerwy!
Do czego jest potrzebna czeska karta podatkowa?
Czeska karta podatkowa zawiera informacje, które pozwalają zweryfikować wysokość dochodów, a także zaliczek, które odprowadził pracodawca na poczet podatku dochodowego. Będą one potrzebne w dwóch sytuacjach.
- Po pierwsze, gdy będziesz się rozliczać z czeskim fiskusem – masz na to czas do 31 marca, jeśli robisz to samodzielnie lub do końca czerwca, jeżeli zajmuje się tym biuro podatkowe. Pamiętaj, że zwrot podatku z Czech (jeśli Ci przysługuje) otrzymasz po ok. 3-6 miesiącach od momentu złożenia deklaracji.
- Po drugie, do rozliczenia podatku w Polsce, jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w ojczyźnie.
Dlatego warto się upewnić, że czeski pracodawca wystawił Ci wszystkie niezbędne dokumenty. To jego obowiązek.
Jak wygląda czeska karta podatkowa?
Czeska karta podatkowa jest dokumentem, który łatwo rozpoznasz po… kolorze. Często jest nazywana „różowym papierem”, ponieważ taki ma właśnie kolor. Formularz wygląda następująco:
Otrzymasz go po zakończeniu roku podatkowego. Najważniejsze, z Twojego punktu widzenia, są w nim pozycje:
- 1, w której znajduje się łączny dochód z danego stosunku pracy w roku podatkowym;
- 7, w której umieszczono łączną wysokość składek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego.
Te informacje będą niezbędne do rozliczenia dochodów z Czech – zarówno w tym kraju (jeśli będzie to konieczne), jak i w Polsce, jeżeli jesteś tu rezydentem podatkowym.
Warto też wiedzieć, że w polu 15 znajduje się informacja o wysokości składek ubezpieczeniowych, które musi zapłacić nierezydent podatkowy w Czechach.
Czy trzeba się rozliczać z dochodów z Czech w Polsce?
Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, będziesz zobowiązany do rozliczenia wszystkich swoich dochodów w kraju. Tu obowiązuje Cię tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Nie musisz się jednak obawiać, że będziesz zmuszony zapłacić urzędowi skarbowemu dwa razy za te same zarobki. Chroni przed tym umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami. Ona również warunkuje sposób rozliczania się z dochodów uzyskanych w tym kraju. Obecnie odbywa się to na korzystniejszych zasadach, czyli przy zastosowaniu wyłączenia z progresją. Podobne reguły obowiązują przy rozliczenie pit 36 dochód z Niemiec.
Oznacza to, że jeśli:
- masz status polskiego rezydenta, ale dochody osiągnąłeś wyłącznie w Czechach, nie musisz składać PIT w Polsce;
- miałeś w tym czasie dochody w Polsce, np. z pracy, własnej działalności czy np. świadczenia rentowo-emerytalnego, musisz rozliczyć czeskie dochody w PIT.
Trzeba je uwzględnić w deklaracji, także jeśli chcesz złożyć deklarację do skarbówki razem ze współmałżonkiem.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?
Karta podatkowa z Czech – jak wypełnić PIT ZG?
Jeżeli rozliczasz podatek z Czech w Polsce, zapewne będziesz wypełniać formularz PIT 36. Trzeba do niego dołączyć PIT ZG, w którym uwzględnia się zarobki uzyskane u naszych południowych sąsiadów. Potrzebne będą przede wszystkim informacje o tym, ile wyniosły Twoje dochody z tego kraju oraz w jakiej wysokości zostały odprowadzone składki na podatek PIT. Te dane trzeba będzie przeliczyć z koron czeskich na złotówki po kursie NBP przypadającym na konkretny dzień.
Masz wątpliwości, jak dopełnić wszystkich formalności? Obawiasz się, że źle wypełnisz dokumenty? Skorzystaj z naszej pomocy! Skontaktuj się z nami i prześlij nam potrzebne dokumenty (przede wszystkim POTVRZENI od pracodawców), a my zajmiemy się resztą.