W ubiegłym roku podatkowym zdarzyło Ci się pracować we Włoszech? Bez względu na to, czy było to na stałe, czy tylko przez kilka miesięcy, musisz rozliczyć się podatku dochodowego z tamtejszym fiskusem. Dokumentem, który będzie do tego podstawą, jest Certificazione Unica (CU), czyli karta podatkowa we Włoszech. Dowiedz się więcej na jego temat.
Co to jest Certificazione Unica we Włoszech?
Certificazione Unica (CU) jest odpowiednikiem polskiego PIT-11. To dokument, który zawiera informacje dotyczący dochodów za dany rok uzyskanych z konkretnego źródła (np. od pracodawcy) oraz o zaliczkach na poczet podatku dochodowego.
Dokument obejmuje różne typy uzyskiwanych dochodów. Zarówno te z pracy zarobkowej, jak i z działalności prowadzonej we Włoszech czy z otrzymywanych tam świadczeń społecznych.
Musisz się rozliczyć z zarobków we Włoszech w Polsce? Zrobimy to za Ciebie. Zobacz, jakie to proste!
Jak wygląda włoska karta podatkowa?
Wzór dokumentu, który można znaleźć np. na stronie włoskiego urzędu skarbowego (https://www.agenziaentrate.gov.it/portale/documents/20143/4913767/CU_modORD_2023.pdf/b1bf2877-7c0f-2936-7ad4-7877753f6e44) liczy aż 14 (!) stron. Zastanawiasz się, jak go znaleźć wśród formularzy przekazanych przez pracodawcę? Oto, jak wygląda przykładowe Certificazione Unica (CU):
Na powyższym skanie znajdują się numer podatkowy i dane firmy zatrudniającej (w pierwszej sekcji) oraz dane samego podatnika (czyli pracownika). Na kolejnych stronach znajdą się natomiast konkretne informacje finansowe potrzebne do rozliczenia z fiskusem.
Do czego jest potrzebne Certificazione Unica?
Certificazione Unica może Ci być potrzebne w dwóch sytuacjach.
1. Do złożenia deklaracji podatkowej we Włoszech („dichiarazione dei redditi”) – tak, aby uzyskać zwrot podatku, jeśli przysługują Ci ulgi. Ich katalog dla rezydentów podatkowych w słonecznej Italii jest spory – obejmuje np. koszty świadczeń medycznych, wydatki na wakacje czy związane z wynajmem mieszkania. Uwaga! Aby je odliczyć, musisz zebrać faktury potwierdzające skorzystanie z danych usług i dołączyć je do zeznania podatkowego.
2. Do rozliczenia się z dochodów z Włoch w Polsce. Może to być konieczne, jeśli pozostajesz polskim rezydentem podatkowym.
Czy muszę rozliczać dochody z Włoch w Polsce?
Włoska karta podatkowa przyda się, jeżeli w Polsce obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. Jest tak, gdy przebywasz w kraju co najmniej 183 dni w roku i/ lub kiedy łączą Cię z nim więzi zawodowe/osobiste. Ma to miejsce np. w sytuacji, gdy Ty wyjeżdżasz do Włoch i zarabiasz tam, ale Twój współmałżonek i dzieci pozostają w Polsce.
Czy jednak zawsze trzeba rozliczać dochody z Włoch w Polsce? Niekoniecznie. Z tym krajem obowiązuje nas umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadzie wyłączenia z progresją. A to oznacza, że – podobnie jak przy pit zg niemcy – nie musisz składać PIT w Polsce, jeżeli w ojczyźnie nie udało Ci się osiągnąć żadnych dochodów.
Jeśli jednak w roku podatkowym w kraju:
- uzyskałeś inne dochody – np. te z tytułu pracy zarobkowej, renty/emerytury czy prowadzenia własnej działalności;
- albo chcesz się rozliczyć wspólnie z osobą, która jest Twoim współmałżonkiem,
trzeba będzie złożyć PIT 36. Wówczas do wypełnienia załącznika PIT ZG dotyczącego zarobków z Włoch, będzie potrzebne Certificazione Unica.
Uwaga! Nie musisz się obawiać, że opłacisz 2 razy podatek od tych samych dochodów. Składki uregulowane we Włoszech zostaną zaliczone na poczet podatku należnego w Polsce.
Kto wystawia włoską kartę podatkową CU?
Certificazione Unica powinien Ci przekazać włoski pracodawca – to jego obowiązkiem jest sporządzenie takiego dokumentu. Otrzymasz go do końca marca kolejnego roku. Na tej podstawie możesz się rozliczyć z włoskim fiskusem (jeśli jest to konieczne), a także złożyć polski PIT.
Czytaj też: Czy pracując wyłącznie za granicą, muszę płacić podatek w Polsce?
Mam włoską kartę podatkową. Co dalej?
Udało Ci się otrzymać włoską kartę podatkową? W takim razie możesz samodzielnie wypełnić PIT ZG przy sporządzaniu deklaracji rocznej PIT lub… zdać się na pomoc ekspertów. Włoskie dokumenty podatkowe mogą być skomplikowane, a przy wypełnianiu polskiego PIT trzeba też pamiętać o odpowiednim przeliczeniu zarobków z Italii na złotówki.
Potrzebujesz pomocy? Znajdziesz ją w naszym biuro rozliczeń zagranicznych tak, jak Ci wygodnie, a my zadbamy o to, aby Twoje rozliczenie było rzetelne i jak najkorzystniejsze.