Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Kindergeld w Niemczech – najważniejsze informacje

Kindergeld w Niemczech – najważniejsze informacje

W Polsce obowiązuje 800+ a w Niemczech – Kindergeld. Dowiedz się więcej o niemieckim zasiłku na dziecko. Sprawdź, komu dokładnie przysługuje, ile można otrzymać i na jakich zasadach. Oto najważniejsze informacje.

Co to jest Kindergeld?

„Kindergeld” znaczy po niemiecku dosłownie „pieniądze na dzieci”. W tym pojęciu zamyka się istota tego dodatku. Jest to zasiłek wypłacany rodzinom z dziećmi każdego miesiąca. Można więc powiedzieć, że zasady jego przyznawania przez państwo niemieckie są podobne do tych, które obowiązują w Polsce przy wypłacie tzw. 800+.

Pracujesz w Niemczech i chcesz się ubiegać o zwrot podatku? Zgłoś się do nas! Zaoszczędź czas i nerwy – zajmiemy się tym w Twoim imieniu. 100% online!

Komu przysługuje Kindergeld?

Świadczenie Kindergeld jest przyznawane bez względu na to, czy masz w tym kraju meldunek oraz czy Twoje dziecko przebywa na stałe w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Istotne jest przede wszystkim to, czy w Niemczech są za Ciebie odprowadzane składki. A zatem jeśli:

  • jesteś zatrudniony w Niemczech przez pracodawcę z tego kraju i odprowadza on pełne składki lub pobierasz niemieckie chorobowe lub zasiłek bezrobotny, a jednocześnie przebywasz na terenie Niemiec;
  • masz niemiecką rezydencję podatkową (czyli przebywasz w tym kraju ponad 183 dni w roku),

będzie Ci przysługiwać Kindergeld. Podoba jest sytuacja Polaków, którzy w Niemczech prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, tzw. Gewerbe.

Uwaga! Od 2024 roku Kindergeld nie przysługuje pracownikom delegowanym! Jeżeli więc jesteś jednym z nich, spotkasz się z odmową wypłaty tego świadczenia.

Dowiedz się też: Czy dochody z Niemiec trzeba rozliczać w Polsce?

Na kogo przysługuje Kindergeld?

Kindergeld – zgodnie z nazwą – przysługuje na dzieci. Zasady jego wypłaty są jednak inne niż w Polsce.

  • Kindergeld w Niemczech trafia do wszystkich dzieci do 18. roku życia, bez wyjątku.
  • Na dziecko do ukończenia 21 lat można otrzymywać pieniądze, jeśli młody dorosły nie kontynuuje nauki, ale jest osobą bezrobotną.
  • Na dzieci kontynuujące naukę Kindergeld przysługuje aż do 25. roku życia (minimum 10 godzin nauki tygodniowo).
  • Na dzieci a niepełnosprawnością Kindergeld jest wypłacane nawet dłużej – w zależności od stanu zdrowia pociechy.

Co ważne, pieniądze można otrzymać na dzieci spokrewnione lub związane prawnie z wnioskodawcą, a zatem:

  • z małżeństwa i pozamałżeńskie;
  • dzieci współmałżonka;
  • dzieci adoptowane.

Pieniędzy nie otrzymasz natomiast na dzieci partnera, z którym nie masz związku małżeńskiego.

Sprawdź też: Klasy podatkowe w Niemczech – jaki to ma wpływ na rozliczenie?

Ile wynosi Kindergeld 2024?

W 2023 roku zmieniły się zasady wypłacania Kindergeld. Są obecnie znacznie korzystniejsze. Wcześniej wypłacana kwota zależała od liczby dzieci w rodzinie. Inne sumy wypłacano na pierwsze i na drugie dziecko, a inne na trzecie, czwarte i każde kolejne. Obecnie zrównano wysokość wypłat na każdą pociechę. Dlatego Kindergeld w 2024 roku wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko.

Czy można pobierać Kindergeld, jeśli w Polsce uzyskuje się 800+?

Tak! Kindergeld i 800+ mogą być pobierane jednocześnie. Są jednak pewne ograniczenia. Niemieckie przepisy zakładają, że jeśli Twoja na pociechę dostajesz w Polsce 800+, to ta kwota musi być odliczona od zasiłku wypłacanego w Niemczech. Odpowiednich wyliczeń dokona Familienkasse, czyli instytucja odpowiedzialna za wypłatę tego świadczenia u naszych zachodnich sąsiadów.

A co, jeśli w Polsce nie pobierasz na dzieci 800+, zasiłku rodzinnego ani świadczeń w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Wówczas musisz udowodnić Familienkasse, że odmówiono Ci ich wypłaty w kraju. Tylko wówczas Kindergeld będzie wypłacane w pełnej wysokości.

Jak zawnioskować o Kindergeld?

O Kindergeld należy wnioskować do Familienkasse. Aby to zrobić, potrzebne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Są to:

  • zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu;
  • akty urodzenia dzieci – na drukach europejskich;
  • akt małżeństwa (jeśli Cię dotyczy) na druku europejskim;
  • zaświadczenie dwujęzyczne lub przetłumaczone na niemiecki o wspólnym zameldowaniu członków gospodarstwa domowego;
  • potwierdzenie obowiązku podatkowego w Niemczech;
  • kopie dowodów osobistych rodzica-wnioskodawcy i drugiego;
  • niemiecka karta podatkowa;
  • kopia niemieckiej decyzji podatkowej;
  • odpowiednio wypełniony formularz.

Potrzebujesz więcej informacji na temat Kindergeld? A może potrzebne Ci wsparcie przy rozliczeniu PIT-36 ZG Niemcy? Skontaktuj się i porozmawiaj z naszymi ekspertami na ten temat. Pomożemy!

Related Posts