Pracujesz w Niemczech? Zapewne już udało Ci się zorientować, że system podatkowy u naszego zachodniego sąsiada wygląda nieco inaczej. Pojęciem, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są klasy podatkowe. Niemcy mają ich kilka, a ta informacja to dla osób zarabiających w Berlinie czy Monachium ważna informacja. Zobacz, o co w tym chodzi.
Klasy podatkowe w Niemczech, czyli co?
Pojęcie niemieckich klas podatkowych (Steuerklassen) dla Polaka może być mało zrozumiałe. W naszym kraju go nie ma. Tymczasem za naszą zachodnią granicą obywatele są przypisywani do jednej z sześciu „grup” – tak, aby podatek był im naliczany „optymalnie” z miesiąca na miesiąc. Cel jest prosty: podatnik przy rozliczeniu rocznym ma się zbliżyć do „wyjścia na zero”.
Na co zatem wpływa klasa podatkowa w Niemczech? M.in. na:
- wysokość naliczanych podatków, a co za tym idzie – otrzymywanego wynagrodzenia „na rękę”;
- konieczność złożenia rozliczenia podatkowego w tym kraju;
- wysokości kwoty wolnej od podatku i dostęp do ulg.
Pamiętaj, że jest ona przypisywana przez Finanzamt w momencie rejestracji w systemie (a więc np. w momencie, gdy rozpoczynasz pierwszą pracę) – na podstawie Twojej obecnej sytuacji finansowej. Jeśli się ona zmieni, trzeba poinformować o tym niemiecki urząd skarbowy, aby uniknąć problemów!
Chcesz się ubiegać o zwrot podatku w Niemczech? Zrób to z nami! Obliczymy maksymalną należną Ci kwotę i pomożemy ją odzyskać!
Na jakiej podstawie Finanzamt przypisuje pracowników do klas podatkowych?
Na to, do jakiej klasy podatkowej w Niemczech zostaniesz zaliczony, wpływają trzy kwestie. Są to:
- liczba etatów, na których jednocześnie pracujesz;
- Twój stan cywilny;
- jeśli masz współmałżonka – zarobki drugiej połówki.
Zobacz też: Czy dochody z Niemiec trzeba rozliczyć w Polsce?
Jakie są klasy podatkowe w Niemczech?
W Niemczech wyróżnia się 6 klas podatkowych.
- Klasa I – są do niej zaliczani przede wszystkim single, osoby rozwiedzione i w separacji, owdowiałe od minimum 2 lat, a także w związkach małżeńskich, w których małżonek mieszka poza UE. Co do zasady płaci się w niej najwyższe podatki, w tym tzw. bykowe, czyli „podatek od bycia singlem”. Kwota wolna od podatku w tej klasie (2023) wynosi 10 908 euro.
- Klasa II – to osoby samotnie wychowujące dzieci, włączając w to rozwodników i wdowców. Przysługuje im podobna kwota wolna od podatku, ale dodatkowo również ulga z tytułu samotnego rodzicielstwa – to 4 260 euro + 250 euro na każde kolejne dziecko.
- Klasa III – należą do niej przede wszystkim osoby zamężne, których małżonek przebywa w kraju UE (poza Niemcami) i/lub nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę lub jest ono bardzo niskie. Takiej osobie przysługuje wysoka kwota wolna od podatku (20 694 euro) i liczne dodatki. Uwaga! Zobowiązanie podatkowe jest wówczas rozłożone na 2 osoby – współmałżonek jest wówczas zaliczany do V klasy podatkowej.
- Klasa IV – przynależą do niej oboje małżonków lub osoby pozostające w związku partnerskim, gdy mają dochody o zbliżonej wysokości.
- Klasa V należy do niej słabo zarabiający/bezrobotny współmałżonek, którego mąż/żona zostali zaliczeni do klasy III. Przysługuje mu bardzo niska kwota wolna od podatku, ale może skorzystać z ulg podatkowych.
- Klasa VI jest przyznawana osobom, które pracują na więcej niż jednej umowie. Jest najmniej opłacalna, bo nie pozwala na korzystanie z ulg podatkowych. Ale uwaga! Jest nadawana podatnikowi dodatkowo – tylko na drugi, „nadwyżkowy” etat. Dochody z pierwszej pracy podlegają ulgom zgodnie z „podstawową” klasą podatkową (w praktyce z przedziału I-IV).
Źle naliczona klasa podatkowa w Niemczech i co dalej?
Klasę podatkową w Niemczech możesz sprawdzić na niemieckiej karcie podatkowej – znajdziesz ją w polu Steuerklasse. Uważasz, że została Ci źle przypisana – bo np. współmałżonek mieszkający w Polsce nie osiąga zarobków? Możesz dokonać jej zmiany – wniosek do Finanzamt w tej sprawie można złożyć do 30 listopada roku, na który została Ci nadana Steuerklasse. Można to zrobić 2 razy w roku. To konieczne, gdy np.:
- w ciągu roku podatkowego wejdziesz w związek małżeński lub rozwiedziesz się;
- partner, który był bezrobotny, znajdzie zatrudnienie;
- owdowiejesz.
Zobacz też: Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa
Czy zmiana klasy podatkowej w Niemczech może wpłynąć na wysokość zwrotu z Finanzamt?
Jeżeli zostałeś zaliczony do złej klasy podatkowej w Niemczech, może się okazać, że były od Ciebie pobierane za wysokie lub za niskie składki do Finanzamt. W takiej sytuacji może się okazać, że Twój zwrot będzie wyższy, jednak nie jest to reguła.
Chcesz wiedzieć, jak jest w Twoim przypadku? Zgłoś się do nas? Upewnimy się, że została Ci nadana właściwa klasa podatkowa i rozliczymy Cię z uwzględnieniem wszystkich przysługujących ulg i przywilejów. Zapraszamy!