
Pracujesz w Brukseli czy Brugii i zdarzyło Ci się zachorować? Masz prawo do tzw. L4! W Belgii jednak zasady są inne niż w Polsce. Zobacz, jakie warunki obowiązują i co musisz zrobić, żeby wracać do zdrowia bez obaw o swoje wynagrodzenie. Czytaj dalej!
L4 w Belgii – tych terminów musisz pilnować
Jeżeli dopadła Cię choroba w Belgii, działaj szybko. Już pierwszego dnia choroby poinformuj swojego pracodawcę o tym, że nie możesz przyjść do pracy. Najlepiej zrób to od razu rano – telefon lub SMS to absolutne minimum.
Sama taka informacja to nie wszystko. W ciągu dwóch dni roboczych musisz dostarczyć pracodawcy zwolnienie lekarskie. Jak to zrobić? Najlepiej wyślij je listem poleconym lub zanieś osobiście, prosząc o potwierdzenie odbioru na Twojej kopii. W Twoim imieniu może to zrobić również inna osoba.
Uwaga! Nie lekceważ tych terminów. Jeśli spóźnisz się z dostarczeniem L4 w Belgii, możesz stracić prawo do zasiłku za dni przed przekazaniem zwolnienia. W skrajnych przypadkach pracodawca może nawet potraktować to jako porzucenie pracy. Lepiej nie ryzykować!
Zależy Ci na tym, żeby dobrze rozliczyć się w Belgii i otrzymać pełen zwrot podatku? Pomożemy Ci z tym! Wycena jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje!
Wynagrodzenie na L4 w Belgii – ile dostaniesz?
Wynagrodzenie za chorobowe w Belgii różni się między innymi z uwagi na… typ wykonywanej pracy. Zależy od tego, czy jesteś osobą zatrudnioną na stanowisku fizycznym czy umysłowym. Jak to wygląda w praktyce?
Chorobowe w Belgii dla pracownika fizycznego
- Pierwszy tydzień chorobowego: 100% wynagrodzenia
- Od 8. do 14. dnia: 60% wynagrodzenia
- Od 15. dnia: zasiłek z ubezpieczenia zdrowotnego (60%)
Chorobowe w Belgii dla pracownika umysłowego
- Pierwsze 30 dni chorobowego: 100% wynagrodzenia
- Po 30 dniach: zasiłek z ubezpieczenia zdrowotnego (60%)
Ważne! Żeby dostać zasiłek, musisz mieć przepracowane minimum 12 miesięcy. W tym czasie należy wykazać 180 dni pracy na pełen etat. Jeśli pracujesz na część etatu – wystarczy 800 godzin.
Zainteresuje Cię też: Urlop w Belgii w praktyce
Chorobowe w Belgii – kontrole w czasie choroby
Otrzymujesz chorobowe w Belgii? Spodziewaj się, że może się u Ciebie pojawić lekarz na kontrolę. Przede wszystkim musisz być w domu! Jeśli medyk Cię nie zastanie, zostawi informację o wizycie i swoje dane kontaktowe.
Co robić w takiej sytuacji? Bez paniki! Po prostu od razu skontaktuj się z lekarzem i umów na wizytę. Jeśli jednak tego nie zrobisz, możesz stracić część swojego wynagrodzenia chorobowego.
Pamiętaj też, że podczas choroby nie możesz pracować gdzie indziej. To może skutkować nie tylko utratą zasiłku, ale i poważniejszymi konsekwencjami, ze zwolnieniem włącznie.
Belgia: chorobowe a szczególne sytuacje – co trzeba wiedzieć?
Co, jeśli zachorujesz podczas próbnego okresu zatrudnienia? W pierwszym miesiącu pracy nie przysługuje Ci wynagrodzenie od pracodawcy. Musisz od razu zgłosić się do funduszu ubezpieczeń zdrowotnych.
A co z urlopem? Jeśli zachorujesz w czasie dni wolnych, niestety nie dostaniesz wynagrodzenia gwarantowanego. Za to możesz odzyskać ten urlop później – warto o tym pamiętać!
Uważaj też przy powrocie do pracy. Jeśli pojawisz się w firmie, zanim wyzdrowiejesz, a choroba się powtórzy, możesz stracić prawo do pełnego okresu zasiłkowego. Lepiej wyleczyć się do końca!
Pracujesz w Belgii i zmagasz się z formalnościami związanymi z rozliczeniem podatków lub podobnymi wyzwaniami? Pozwól, że Ci pomożemy. Skontaktuj się i uzyskaj wsparcie – po polsku i online!