Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Co się stanie, jeśli nie rozliczysz się w terminie do 30 kwietnia do polskiego urzędu z dochodów z zagranicy?

Co się stanie, jeśli nie rozliczysz się w terminie do 30 kwietnia do polskiego urzędu z dochodów z zagranicy?

30 kwietnia każdego roku upływa termin złożenia deklaracji podatkowej PIT za poprzedni rok. Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, musisz w niej uwzględnić wszystkie swoje dochody – także te uzyskane poza krajem. Nie zrobiłeś tego i zastanawiasz się, jakie konsekwencje możesz ponieść? Co zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy!

Kiedy trzeba rozliczyć dochody z zagranicy z polskim urzędem skarbowym i dlaczego?

Na początek najważniejsze: nie w każdym przypadku musisz rozliczać się z krajowym fiskusem z dochodów z zagranicy, ale… w wielu sytuacjach będzie to konieczne.

Kiedy jesteś polskim rezydentem podatkowym

Taka sytuacja ma miejsce, gdy:

  • przebywasz w kraju minimum 183 dni w roku;
  • masz w Polsce swoje centrum interesów osobistych lub zawodowych (np. mieszka tutaj Twoja żona z dziećmi albo np. dodatkowo prowadzisz w Polsce firmę).

Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?

W takim przypadku jesteś zobowiązany do złożenia PIT-u w Polsce i uwzględnienia w nich swoich wszystkich zarobków. To dlatego, że w kraju masz nieograniczony obowiązek podatkowy.

Gdy osiągnąłeś dochody także w Polsce

Przez kilka miesięcy w roku pracowałeś np. w Szwecji czy Niemczech, a potem wróciłeś do kraju i tu również osiągnąłeś jakikolwiek dochód? A może otrzymujesz polską rentę lub emeryturę? W takim przypadku musisz złożyć PIT w kraju i, o ile jesteś rezydentem, wpisać w nim też dochody z zagranicy.

Jeśli chcesz się rozliczyć w Polsce wspólnie z małżonkiem

W takim przypadku, nawet jeśli Ty masz dochody wyłącznie spoza Polski, musisz je uwzględnić na PIT 36-ZG.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu PIT z zagranicy? Wyręczymy Cię w tym! Rzetelnie, szybko i 100% online.

Kiedy nie musisz rozliczać zarobków z zagranicy w Polsce?

Istnieją przypadki, w których nie musisz składać PIT-u z zagranicznymi dochodami w kraju. Będzie tak przede wszystkim, gdy nie jesteś polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to np., że wyprowadziłeś się na stałe z kraju, wraz z rodziną, i to za granicą „organizujesz” całe swoje życie.

Sprawdź też: Zmiana rezydencji podatkowej – jak to zrobić?

Inny przykład to sytuacja, gdy osiągnąłeś zarobki w kraju, z którym Polskę obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Do tej grupy zaliczają się m.in. Niemcy i Szwecja. Jeżeli pracowałeś tylko tam i poza tym nie masz żadnych dochodów z Polski oraz nie chcesz skorzystać z małżeńskiej ulgi podatkowej – również nie musisz składać polskiego PIT. W innych przypadkach – nie unikniesz tego obowiązku.

Co się stanie, jeśli nie rozliczysz zarobków z zagranicy w deklaracji rocznej PIT?

Jeśli powinieneś złożyć do polskiej skarbówki PIT z uwzględnieniem dochodów z zagranicy, a tego nie zrobiłeś, jak najszybciej napraw swój błąd. Jeśli tego nie zrobisz, popełniasz przestępstwo podatkowe i narażasz się na bardzo wysokie kary.

Zgodnie z przepisami, podatnik uchylający się od opodatkowania przez nieujawnienie właściwemu organowi pełnych informacji o swoich dochodach, może podlegać:

  • karze grzywny do 720 stawek dziennych (w 1. połowie 2023 r. najniższa stawka dzienna wynosi 116,3 zł, a najniższa liczba stawek w grzywnie to 10);
  • karze pozbawienia wolności do lat 5;

albo obu tym sankcjom jednocześnie.

Spokojnie! Na tak poważne problemy narazisz się wyłącznie wtedy, gdy zlekceważysz sprawę i zostanie ona wykryta przez sam urząd. W praktyce możesz się łatwo „wyplątać” z problemów, pod warunkiem, że zadbasz o rozwiązanie problemu.

Złóż czynny żal

Jeżeli z jakiejś przyczyny nie poinformowałeś „skarbówki” o wszystkich swoich źródłach dochodu do 30 kwietnia (ani do 2 maja, bo zazwyczaj ten termin jest przedłużany), jak najszybciej to napraw.

W takiej sytuacji trzeba:

  1. złożyć w urzędzie skarbowym poprawne zeznanie podatkowe – z uwzględnieniem dochodów z zagranicy (musisz to zrobić samodzielnie);
  2. uregulować należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę (stawka odsetek to 200% podstawowej stopy oprocentowania ustalanej zgodnie z przepisami o NBP);
  3. złożyć tzw. czynny żal – szczegółowe wyjaśnienie dotyczące tego, dlaczego nie złożyłeś poprawnej informacji w terminie. Powinno być ono prawdziwe i jak najdokładniejsze.

Jeśli postąpisz zgodnie z tą instrukcją, zanim urząd rozpocznie wobec Ciebie postępowanie wyjaśniające, najpewniej unikniesz mandatu i dodatkowych problemów. Nie warto zatem zwlekać.

Potrzebujesz pomocy przy „naprostowaniu” sytuacji z polską skarbówką? Umów się na rozliczenie do naszego biura rozliczenie pit 36 z naszymi ekspertami. Przeanalizujemy Twoją sytuację i, w razie potrzeby, przygotujemy wszystkie dokumenty potrzebne do rozliczenia i złożenia czynnego żalu.

Related Posts