Jeżeli wykonywałeś pracę w Niemczech, od pracodawcy na koniec roku powinieneś otrzymać Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o podatku dochodowym w Niemczech. Zobacz, do czego jest Ci potrzebna niemiecka karta podatkowa, kto ją wystawia i jak ją odczytać.
Lohnsteuerbescheinigung – co to jest?
Lohnsteuerbescheinigung (inna nazwa – LSB) to niemiecka karta podatkowa. Można powiedzieć, że jest ona odpowiednikiem polskiego PIT-11. To dokument, który zawiera informacje niezbędne do rozliczenia z Finanzamt, ale również z polskim urzędem skarbowym.
Chcesz wystąpić o zwrot podatku z Niemiec? Zgłoś się do nas. Załatwimy wszystkie formalności online!
Kto wystawia LSB?
Obowiązek wystawienia Lohnsteuerbescheinigung spoczywa na każdym Twoim niemieckim pracodawcy. Oznacza to, że powinieneś otrzymać tyle kart podatkowych z Niemiec, w ilu miejscach pracowałeś w danym roku. Przykładowo, jeśli wykonywałeś obowiązki zawodowe w trzech firmach, tyle też potrzebujesz Lohnsteuerbescheinigung.
Kiedy otrzymam niemiecką kartę podatkową?
Pracodawca ma obowiązek przekazać Ci Lohnsteuerbescheinigung do 28 lutego roku następującego po rozliczeniowym. Warto przy tym podkreślić, że jeśli 28 lutego wypada w niedzielę lub święto, dokument może do Ciebie dotrzeć najpóźniej pierwszego dnia roboczego w marcu.
Zdarza się też, że jeśli kończysz pracę w danej firmie w trakcie roku, LSB jest wystawiane od razu. Zwróć na to uwagę i zachowaj taki dokument – tak, aby nie zapomnieć o nim przy przyszłorocznym rozliczeniu!
Do czego przyda się niemiecka karta podatkowa?
Lohnsteuerbescheinigung przyda Ci się w dwóch sytuacjach.
- Przy składaniu deklaracji podatkowej w Niemczech – to na podstawie informacji zawartych w LSB podasz uzyskane za naszą zachodnią granicą przychody, a także wysokość odprowadzonych składek podatkowych czy ubezpieczeniowych.
- Podczas rozliczania PIT 36 ZG Niemcy – jesteś do tego zobowiązany, jeżeli masz polską rezydenturę podatkową. Wówczas musisz podać niemieckie dochody w polskim formularzu PIT. Bez obaw, nie zapłacisz podwójnego podatku – chronią przed tym dwustronne umowy zawarte przez Polskę i Niemcy. Trzeba jednak uwzględnić tę informację w rozliczeniach z fiskusem.
Jak zatem widzisz, warto zadbać o to, aby zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Inaczej możesz mieć problem z rozliczeniami podatkowymi w kraju i w Niemczech.
Jakie informacje zawiera Lohnsteuerbescheinigung i jak czytać ten dokument?
Na niemieckiej karcie podatkowej znajdziesz wszystkie informacje odnośnie do rozliczenia wynagrodzenia u niemieckiego pracodawcy potrzebne przy rozliczeniach z fiskusem. Ten dokument jest ustandaryzowany. Przykładowy formularz wygląda następująco:
Zobacz, jak odczytać poszczególne pola.
Pierwsza część – po lewej, zawiera podstawowe informacje o podatniku. Są to przede wszystkim:
- dane osobowe, w tym niemiecki numer identyfikacji podatkowej czy liczba dzieci na utrzymaniu,
- klasa podatkowa, do której została zaklasyfikowana dana osoba;
- dane pracodawcy;
- informacje o wyznaniu – Kirchensteuermerkmale – (na potrzebę odprowadzenia podatku kościelnego).
Czytaj też: Podatki w Niemczech: co warto wiedzieć?
Bardziej szczegółowe informacje znajdują się w kolumnie po prawej stronie. Oto wyjaśnienia danych odnośnie do kluczowych pól.
- 1: Bescheinigungszeitraum/Dauer des Dienstverhältnisses – okresy przepracowane na terenie Niemiec
- 3: Bruttoarbeitslohn – łączne wynagrodzenie brutto osiągnięte u pracodawcy w roku podatkowym
- 4,5 i 6: Einbehaltene Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag, Kirchensteuer– zaliczki odprowadzone na poszczególne podatki, tj.: dochodowy, solidarnościowy, kościelny. Co ważne, podatku kościelnego nie trzeba odprowadzać, jeśli zadeklaruje się, że jest się osobą niewierzącą
- 16: Steuerfreier Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen – to informacje dotyczące wynagrodzenia, które zostało zwolnione z podatku na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania na mocy umowy między Polską a Niemcami
- 17: Steuerfreie Arbeitgeberleistungen für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte – dane o nieopodatkowanym świadczeniu za przejazdy między miejscem pracy a miejscem zamieszkania
- 20: Steuerfreie Verpflegungszuschüsse bei Auswärtstätigkeit – udział w delegacjach w czasie pracy i wypłacone diety
- 21: Steuerfreie Arbeitgeberleistungen bei doppelter Haushaltsführung – ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego; może Ci przysługiwać, np. jeśli mieszkasz w Niemczech, ale jednocześnie utrzymujesz dom w Polsce i mieszka tam Twoja rodzina
- 22a oraz 23a: Arbeitgeberanteil und Arbeitnehmeranteil zur gesetzlichen Rentenversicherung –składki na ubezpieczenie emerytalne po stronie pracodawcy oraz pracownika.
- 25 i 26: Arbeitnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung, Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung – składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne.
- 28: Beiträge zur privaten Kranken- und Pflege-Pflichtversicherung oder Mindesvorsorgepauschale – składki na ubezpieczenia: prywatne chorobowe i obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze.
Co, jeśli nie otrzymałeś niemieckiej karty podatkowej?
Pracodawca nie przesłał Ci w terminie Lohnsteuerbescheinigung? Jeśli tak, zacznij od skontaktowania się z działem HR firmy i upomnienia się o potrzebne dokumenty. Możesz też poprosić o ich ponowne wystawienie, jeśli np. w jakiś sposób się zagubiły. Najczęściej nie powinno być problemu z ich ponownym uzyskaniem.
Masz już Lohnsteuerbescheinigung? Czas na rozliczenie podatku!
Z Lohnsteuerbescheinigung możesz wypełnić zarówno polską, jak i niemiecką deklarację podatkową i uzyskać należny zwrot. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, powierz to zadanie naszym specjalistom. W ten sposób zaoszczędzisz czas i nerwy – my zadbamy o to, aby dokumenty zostały wypełnione poprawnie i pozwoliły Ci osiągnąć maksymalne korzyści podatkowe.
Skontaktuj się nami polskirezydent.pl i uzyskaj fachową pomoc przy rozliczeniach dochodów z zagranicy!