Pracujesz w Belgii? Jeśli tak, gdzie masz nieograniczony obowiązek podatkowy? To pytanie może Cię zaskoczyć, zwłaszcza jeśli do tego kraju wyjeżdżasz na parę miesięcy w roku. Wbrew pozorom jest ono bardzo ważne. Od udzielonej odpowiedzi zależy m.in. to, gdzie musisz rozliczać WSZYSTKIE dochody za dany rok, bez względu na kraj ich uzyskania. Czytaj dalej!
Nieograniczony obowiązek podatkowy w Belgii – co to jest?
Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia „nieograniczony obowiązek podatkowy”. Mówiąc inaczej, chodzi o Twoją rezydencję podatkową.
W największym skrócie, kraj Twojej rezydencji podatkowej to ten, w którym musisz się rozliczać ze wszystkich uzyskanych dochodów. Zarówno tych z danego państwa, jak i innych. Na tym właśnie polega nieograniczony obowiązek podatkowy.
Dowiedz się więcej: Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy?
Co równie ważne, rezydencja podatkowa nie jest czymś stałym. Może się zmienić, w zależności od Twojej sytuacji życiowej – nie ma znaczenia to, jakie jest Twoje obywatelstwo. Dlatego niektóre osoby wyjeżdżające do pracy do Belgii z Polski obejmuje nieograniczony obowiązek podatkowy.
Rozliczasz się z podatku z Belgii? Zrób to z nami! Załatwimy wszystkie formalności i pomożemy Ci uzyskać maksymalny możliwy zwrot.
Nieograniczony obowiązek podatkowy w Belgii – jakie są kryteria?
Każdy kraj ma inne kryteria odnośnie do rezydentury podatkowej. W Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy mają osoby, które przebywają na terenie tego państwa przez minimum 183 dni w roku i/lub mają tu centrum interesów osobistych albo zawodowych.
W Belgii kluczowe kryteria rezydencji podatkowej to: meldunek w tym kraju przez co najmniej 90 dni;otrzymanie belgijskiego numeru identyfikacyjnego Nationaal Nummer (odpowiednik polskiego PESEL-u/NIP-u). |
W takich okolicznościach belgijski fiskus może Cię uznać za rezydenta podatkowego. W efekcie będziesz zobowiązany do rozliczenia tu wszystkich swoich dochodów za dany rok – tych z Belgii i np. tych z Polski.
Jestem polskim czy belgijskim rezydentem podatkowym?
Powyższe pytanie zadaje sobie wiele osób, które wyjeżdżają tymczasowo do Belgii do pracy. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i tego, jak ją zinterpretują urzędy skarbowe w tych krajach. Czasami zdarza się, że – z uwagi na różnice w kryteriach – można być jednocześnie polskim i belgijskim rezydentem! Spójrz na przykłady.
Przykład 1
Tomek wyjechał do pracy do Belgii. Początkowo miał tam spędzić tylko 2 miesiące i wrócić do Polski. Okazało się jednak, że warunki zatrudnienia są bardzo dobre. Dlatego Tomek wynajął mieszkanie, po jakimś czasie sprowadził do Brukseli żonę i syna. Mieszka tam i zarabia.
W efekcie Tomek jest belgijskim rezydentem podatkowym i nie jest polskim rezydentem. Dlatego wszystkie dochody rozlicza w Belgii. Jeżeli dodatkowo osiągnął wynagrodzenie w Polsce, tylko je uwzględnia w deklaracji dla polskiego fiskusa.
Przykład 2
Ela w 2023 r. pracowała w Brugii od września do grudnia (4 miesiące). Uzyskała tam meldunek i Nationaal Nummer. Przez wcześniejszy okres roku mieszkała i pracowała w Polsce. W styczniu 2024 r. wróciła do kraju.
W efekcie Ela może być uznana za rezydentkę i w Polsce (ponad 183 przebywania), i w Belgii (meldunek ponad 90 dni i Nationaal Nummer). Dlatego za 2023 r. powinna się rozliczyć ze wszystkich dochodów w obu krajach.
Przykład 3
Kacper w 2023 r. wyjechał do pracy do Belgii w przerwie międzysemestralnej na studiach. Spędził tam 10 tygodni i wrócił do Polski.
Kacper jest polskim rezydentem podatkowym i nie ma nieograniczonego obowiązku podatkowego w Belgii. W efekcie w tym kraju składa tylko deklarację od dochodów stamtąd, a w Polsce rozlicza wszystkie. Te z Belgii wpisuje w PIT 36 ZG Belgia.
Czytaj więcej: Praca w Belgii – jak rozliczyć podatek?
Nieograniczony obowiązek podatkowy w Belgii – co dalej?
Wiesz, że masz w Belgii nieograniczony obowiązek podatkowy? Jeśli tak, oto, co musisz zrobić.
- Zgromadź dokumenty potwierdzające Twoje wszystkie zarobki za dany rok. Z Belgii będą to karty podatkowe FICHE, z Polski – głównie PIT-y 11.
- Jeśli masz jakiś dochód z Polski, rozlicz go z krajowym urzędem skarbowym. Możesz od razu poprosić o zaświadczenie UE/EOG o dochodach, żeby łatwiej przepisać je na belgijską deklarację.
- Wypełnij belgijską deklarację podatkową. Można to zrobić zarówno na papierowym formularzu, jak i (wygodniej) przez Internet. Jeśli masz belgijską elektroniczną kartę pobytu albo identyfikację i numer PIN – z łatwością zalogujesz się na swoje konto. Pamiętaj! Możemy wypełnić belgijskie rozliczenie za Ciebie – tak zyskasz pewność, że wszystkie informacje zostały podane poprawnie.
- Koniecznie uwzględnij ulgi podatkowe przysługujące Ci w Belgii, jak również kwotę wolną od podatku. Przy rozliczeniach za 2023 r. wynosi ona 10 160 EUR w wersji podstawowej. Ta kwota może wzrosnąć, np. jeśli masz dzieci. Te „bonusy” przysługują Ci także jako nie-rezydentowi belgijskiemu, gdy minimum 75% Twoich dochodów pochodzi z Belgii.
Zainteresuje Cię również: Podatki w Belgii – najważniejsze informacje
Masz wątpliwości odnośnie do tego, jak rozliczyć podatek z Belgii i jakie ulgi Ci przysługują? Zdaj się na nas. Pomożemy Ci przejść przez wszystkie formalności i ubiegać się o maksymalnie należny zwrot. Skontaktuj się i zobacz, że może być prościej!