Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech – kto mu podlega?

Obowiązek podatkowy w Niemczech

Zastanawiasz się, czy może Ci przysługiwać zwrot podatku z Niemiec? Jedną z rzeczy, która na to wpływa, jest Twoja rezydencja podatkowa. Czym ona jest? Co daje nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech i jakie konsekwencje z niego wynikają? Wyjaśniamy.

Nieograniczony obowiązek podatkowy: co to jest?

Temat ograniczonego i nieograniczonego obowiązku podatkowego jest ważny dla każdej osoby, która pracuje za granicą. Szczególnie wtedy, gdy poza Polską zarabia się raczej podczas krótkich wyjazdów niż kiedy planuje się pozostanie w innym państwie na stałe. Chodzi bowiem o to, w którym kraju trzeba się rozliczać ze wszystkich osiąganych dochodów.

Państwo, w którym masz nieograniczony obowiązek podatkowy, jest tym, gdzie musisz każdego roku składać deklarację do urzędu skarbowego. Fiskus w tym kraju trzeba poinformować o WSZYSTKICH dochodach za dany rok – bez względu na to, gdzie je osiągasz. Warto więc wiedzieć, kiedy możesz taki status uzyskać w Niemczech.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z Niemiec i chcesz uzyskać możliwie najwyższy zwrot? Pomożemy. Kliknij i sprawdź!

Dlaczego określenie rezydencji podatkowej jest ważne, kiedy pracujesz w Niemczech?

W Niemczech, podobnie jak w wielu innych państwach, tylko osoby z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym (unbeschränkte Steuerpflicht) mogą korzystać ze wszystkich ulg i odliczeń. Jeżeli nie jesteś niemieckim rezydentem – nie przysługują Ci przywileje podatkowe, które mogą znacznie zwiększyć wysokość zwrotu z Finanzamt.

Kto ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?

Każde państwo samodzielnie reguluje kwestie związane z przyznawaniem certyfikatu rezydencji podatkowej. Np. w Holandii kryteriami jego uzyskania są zameldowanie w tym państwie i stały dochód (np. umowa o pracę). W Polsce ważne są dwie kwestie:

  1. czas przebywania w kraju (minimum 183 dni w roku),
  2. to, że jest on czymś centrum interesów osobistych i/lub zawodowych.

Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?

W Niemczech te warunki są nieco inne. Aby mieć tutaj nieograniczony obowiązek podatkowy musisz spełnić minimum jeden z trzech poniższych wymogów. Są to:

  1. zameldowanie w Niemczech;
  2. praca i przebywanie w tym kraju nieprzerwanie od minimum 6 miesięcy;
  3. uzyskiwanie minimum 90% dochodów z Niemiec.

Jak to się przekłada na praktykę?

Przykład 1.

Pan Karol każdego roku jeździ do Niemiec na 3-4 miesiące do pracy. Korzysta wtedy z lokum udostępnianego przez pracodawcę. Niemieckie dochody znacznie podbudowują jego budżet, ale nie stanowią jedynego źródła utrzymania. Przez pozostałą część roku Pan Karol zarabia w Polsce.

Jest zatem polskim rezydentem, a w Niemczech obowiązuje go tylko ograniczony obowiązek podatkowy. Nie przysługują mu tam żadne ulgi, ale nie musi też składać do Finanzamt rocznego rozliczenia podatków. Musi za to złożyć PIT 36 ZG Niemcy w Polsce i w nim uwzględnić niemieckie zarobki.

Przykład 2.

Pani Alina pracuje w Niemczech jako opiekunka osoby starszej. Wyjeżdża do pracy w tym kraju na minimum 7-8 miesięcy w roku. Przez pozostały czas odpoczywa i spędza czas z rodziną w Polsce. Zarobki z Niemiec są jedynymi, które osiąga. W kraju nie pobiera też świadczenia rentowego czy emerytalnego.

Pani Alina spełnia warunek uzyskiwania minimum 90% dochodów z Niemiec. Dlatego ma w tym kraju nieograniczony obowiązek podatkowy i może korzystać z przysługujących jej ulg. Co roku składa też rozliczenie do Finanzamt.

Przykład 3.

Pan Tomek miał wyjechać do pracy do Niemiec na kilka tygodni, ale spodobały mu się zarobki i atmosfera. Dlatego zdecydował zostać na dłużej. W tym kraju przebywa już nieprzerwanie od 7 miesięcy, a jednocześnie ma stałą pracę. Jest tu też zameldowany – ma roczną umowę na wynajem mieszkania.

Pan Tomek spełnia wszystkie kryteria rezydencji podatkowej w Niemczech.

Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy możesz się ubiegać o certyfikat rezydenta, zgłoś się do nas. Przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, co robić.

Jak ubiegać się o certyfikat rezydencji podatkowej w Niemczech?

Spełniasz warunki, aby zostać niemieckim rezydentem podatkowym? Tego statusu (i związanych z nim przywilejów oraz obowiązków) nikt nie nada Ci automatycznie. Musisz się o niego samodzielnie ubiegać. W jaki sposób? Należy złożyć wniosek do Finanzamt, czyli niemieckiego urzędu skarbowego.

Trzeba przy tym udowodnić fiskusowi, że wpisujesz się w opisane powyżej kryteria. Konieczne więc będzie m.in.:

  • przygotowanie zaświadczenia UE/EOG o dochodach z Polski lub ich braku (więcej na ten temat: Zaświadczenie o dochodach z Polski – jak je uzyskać?) – pozwoli to udowodnić, że co najmniej 90% Twoich dochodów jest uzyskiwanych w Niemczech;
  • potwierdzenie zameldowania w tym kraju;
  • złożenie rocznego rozliczenia podatkowego do Finanzamt.

Na tej podstawie niemiecki urząd skarbowy, wydając decyzję podatkową, wskaże, czy masz ograniczony czy nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, zyskasz dostęp do licznych przywilejów podatkowych.

Co w praktyce oznacza nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?

Jeżeli jesteś niemieckim rezydentem podatkowym, masz przed sobą szereg przywilejów i obowiązków.

Przywileje są związane z dostępem do wszelkich przysługujących Ci ulg podatkowych w Niemczech – w tym do nieopodatkowanego minimum socjalnego i innych odliczeń oraz bonusów, z Kindergeld na czele.

Obowiązki dotyczą konieczności rozliczania w Niemczech wszystkich osiąganych dochodów, także uzyskanych poza tym krajem, np. w Polsce. Uspokajamy: to wcale nie oznacza, że trzeba będzie zapłacić podwójny podatek. Niemcy mają podpisane z innymi krajami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dlatego nie trzeba się obawiać.

Pamiętaj też, że nie musisz samodzielnie „walczyć” z niemieckim fiskusem o zwrot podatku. Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc. Skorzystaj z kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec, żeby dowiedzieć się, ile możesz otrzymać z Finanzamt, a potem powierz nam załatwienie tej sprawy. Prościej się nie da!

Related Posts