Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Szwecji – kto mu podlega?

Wyjeżdżasz do pracy do Szwecji? Sprawdź, czy nie masz w tym kraju nieograniczonego obowiązku podatkowego! Zobacz, co to oznacza, jakie są kryteria szwedzkiej rezydencji podatkowej i co ona za sobą pociąga. Oto najważniejsze zasady.

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Szwecji – co to oznacza?

Jeżeli pracujesz w Szwecji, pojęcie nieograniczonego obowiązku powinno Ci być znane. Wiąże się z nim to, gdzie musisz się rozliczać ze wszystkich dochodów za dany rok – bez względu na kraj ich uzyskania.

Zobacz też: Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy?

Wbrew niektórym opiniom, rezydencja podatkowa nie jest równoznaczna z obywatelstwem danego kraju. Ma związek z Twoją sytuacją życiową, a dokładniej z tym, w którym państwie głównie prowadzisz życie i zarabiasz. Jeżeli jest nim Szwecja, będziesz tam zobowiązany rozliczyć wszystkie uzyskane dochody za dany rok – także np. te z Polski i innych państw.

Za Tobą praca w Szwecji i chcesz uzyskać zwrot podatku z tego kraju? Pomożemy Ci 100% online. Z nami odzyskasz należne pieniądze!

Kto ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Szwecji?

Każde państwo ma swoje kryteria odnośnie do tego, komu przysługuje certyfikat rezydenta podatkowego. W Polsce wymagane jest, aby spędzić w naszym kraju min. 183 dni w danym roku i/lub mieć tu centrum interesów osobistych (czyli np. współmałżonka i dzieci) albo gospodarczych.

W Szwecji kryteria rezydencji podatkowej to: przebywanie na terenie tego kraju nieprzerwanie przez 6 miesięcy;uzyskanie stałego miejsca zamieszkania;istotne powiązania ze Szwecją – tj. centrum interesów osobistych i gospodarczych w tym kraju.

W praktyce więc jesteś tutejszym rezydentem, jeżeli na stałe mieszkasz i pracujesz w Szwecji. Jak to określić? Zobaczmy na przykładach.

Przykład 1

Kasia wyjeżdża do Szwecji z Polski 3 razy w roku, za każdym razem na ok. 6-7 tygodni. Jej rodzina mieszka w Polsce, a Kasia dodatkowo w naszym kraju prowadzi działalność gospodarczą.

Kasia ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W Szwecji jest nie-rezydentką.

Przykład 2

Wojtek pojechał do pracy w Szwecji „na chwilę”, ale mieszka tam już od 9 miesięcy. Wynajął mieszkanie, a wkrótce przyjadą do niego żona i córeczka, aby osiedlić się w tym skandynawskim kraju na stałe.

Wojtek ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Szwecji. W naszym kraju rozlicza się jako nie-rezydent, tylko z ewentualnie osiągniętych polskich dochodów.

Jestem szwedzkim rezydentem podatkowym – co to oznacza?

Jeśli spełniasz kryteria rezydencji podatkowej w Szwecji, ma to konkretne konsekwencje. Przede wszystkim szwedzcy rezydenci:

  • nie mogą się rozliczać na zasadach SINK – ten podatek jest przeznaczony tylko dla nie-rezydentów (Czytaj więcej: Podatki w Szwecji: SINK czy ogólne zasady?);
  • muszą każdego roku rozliczać się ze Skatteverket (szwedzkim urzędem skarbowym) ze wszystkich osiągniętych dochodów, także zagranicznych;
  • mogą korzystać z ulg podatkowych w Szwecji – w tym z grundavdrag, czyli odliczenia podstawowego (gdy 90% Twoich dochodów za dany rok pochodzi ze Szwecji); w tej sytuacji mogą więc liczyć na zwrot podatku ze Szwecji.

Poznaj szczegóły: Zwrot podatku ze Szwecji: ile może wynieść?

Polska czy szwedzka rezydencja podatkowa – jak to określić?

Zasadniczo reguły odnośnie do przyznawania rezydencji podatkowej w Polsce i w Szwecji są podobne. A to oznacza, że rzadko zdarza się problem nieograniczonego obowiązku podatkowego w obu tych krajach. Jako główne kryterium przy określaniu swojej rezydencji weź czas, jaki spędzasz w Polsce i w Szwecji. Zwróć też uwagę na to, gdzie masz stałe zameldowanie oraz gdzie mieszka Twoja rodzina.

Jeżeli masz wątpliwości, gdzie i jak się rozliczyć, możesz się skonsultować z naszymi specjalistami. Podpowiemy, co robić i wypełnimy Twoje deklaracje podatkowe maksymalnie korzystnie. Sprawdź!

Related Posts