Wyjeżdżasz do pracy do Niderlandów? Jeśli planujesz tam przebywać przez okres dłuższy niż 4 miesiące, potrzebny Ci numer BSN w Holandii. Co to jest? Kiedy Ci się przyda? Jak wyrobić BSN? Jak go sprawdzić? Wyjaśniamy.
Numer BSN – co to jest?
Mówiąc najprościej: holenderski BSN jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL. Jest to zatem numer identyfikacji socjalno-podatkowej, którym posługujesz się w kontaktach z holenderskimi urzędami. Będzie potrzebny do identyfikacji w ponad 50 różnych podmiotach holenderskiej administracji – także w tamtejszym urzędzie skarbowym.
Pracowałeś w Holandii? Może Ci przysługiwać zwrot podatku! Rozliczymy Cię i pomożemy odzyskać należne pieniądze. Szybko i w 100% online.
Warto wiedzieć, że numer BSN (Burgerservicenummer) zastąpił wcześniejszy system identyfikacji, czyli Sofi. I chociaż stało się to już w 2007 roku, może się zdarzyć, że ktoś użyje tego drugiego terminu. Będzie mu jednak zawsze chodziło o holenderski odpowiednik numeru PESEL.
BSN ma 9 cyfr. Ich kombinacja jest unikalna dla każdej osoby, która posługuje się tym identyfikatorem w Holandii.
Komu jest potrzebny nr BSN w Holandii?
BSN w Holandii jest Ci potrzebny tylko wtedy, gdy przyjeżdżasz do tego kraju na dłużej niż 4 miesiące. Przez taki okres, jako obywatel Polski (a zatem UE), nie masz obowiązku meldować w Niderlandach, ani też ubiegać o przyznanie BSN.
Warto jednak pamiętać, że jeśli planujesz pracować w Holandii, trzeba zgłosić swój pobyt i uzyskać numer BSN. Należy to zrobić, nawet jeśli zamierzasz popracować np. 1-2 miesiące! Tylko wtedy pracodawca będzie mógł Cię legalnie zatrudnić i odprowadzić składki podatkowe i ubezpieczeniowe od Twojego wynagrodzenia.
Kiedy jeszcze przyda się BSN? M.in. podczas:
- załatwiania spraw w holenderskich urzędach – zarówno w jednostkach administracji lokalnej, jak i w tamtejszej „skarbówce”;
- korzystania z opieki zdrowotnej w Holandii, a także kupowaniu leków w aptece;
- zakładania konta w holenderskim banku;
- ubiegania się o świadczenia socjalne w Holandii;
- zapisywaniu dziecka do tamtejszego przedszkola czy do placówki szkolnej.
Zainteresuje Cię też: Zwrot podatku z Holandii. Ile można dostać?
Jak wyrobić numer BSN?
Wyrobienie numeru BSN jest bardzo proste i, co najważniejsze – zupełnie bezpłatne. Nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów.
Aby móc się o niego ubiegać, potrzebujesz tylko dwóch rzeczy:
1) polskiego dowodu osobistego lub paszportu, czyli dokumentu, który potwierdzi Twoją tożsamość;
2) potwierdzenia zameldowania w Holandii – mogą to być:
• umowa wynajmu mieszkania;
• potwierdzenie zakupu nieruchomości w tym kraju;
• (w niektórych przypadkach) zaświadczenie osoby, u której mieszkasz w Holandii, która potwierdzi Twój pobyt w Niderlandach.
Jeżeli masz rodzinę, przedstaw także odpisy aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci. To wystarczy, aby z automatu wyrobić numer BSN.
Gdzie wyrobić numer BSN?
Aby otrzymać numer BSN, musisz przebywać na terenie Holandii. Wystarczy, że odwiedzisz urząd gminy w miejscowości, w której przebywasz (Gemeenten). Uwaga! Wizytę trzeba odbyć osobiście – tej sprawy nie załatwisz przez Internet. Online możesz się jednak umówić na dogodny termin rozmowy z urzędnikiem.
A czy można wyrobić BSN z Polski? Nie. Zrobisz to już po przyjeździe do Holandii. Jednak nie musisz się obawiać – cały proces zajmie Ci niewiele czasu. Numer uzyskasz na przestrzeni kilku godzin lub, maksymalnie, kilku tygodni od wizyty w Gemeenten.
Numer BSN w Holandii – jak sprawdzić?
Potrzebny Ci numer BSN, ale go nie pamiętasz? Możesz go sprawdzić online na stronie https://www.svb.nl/pl/ – jest dostępna także po polsku. Aby to zrobić, potrzebujesz identyfikatora cyfrowego DigiD. Jeśli go nie masz, możesz zadzwonić do SVB (czyli holenderskiego ZUS-u) albo odwiedzić urząd osobiście.
Pamiętaj też, że jeśli zarabiasz na Niderlandach, ale przez większą część roku przebywasz w Polsce, musisz w kraju złożyć PIT 36 ZG Holandia. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas. Pomożemy Ci sprawnie i bezboleśnie rozliczyć się zarówno w Holandii, jak i w Polsce.