Praca za granicą to szansa na wyższe zarobki niż w Polsce. Ale nie tylko! Po jej zakończeniu często możesz też liczyć na zwrot podatku. Zastanawiasz się, ile może wynieść? Niestety, nie da się na to pytanie odpowiedzieć „na oko”. Zobacz, jakie czynniki mogą wpłynąć na to, ile będzie Ci się należeć!
1. Kraj zatrudnienia
Każde państwo ma inne przepisy podatkowe. W poszczególnych krajach obowiązują zatem różnorodne:
- stawki i progi podatkowe;
- ulgi od podatku i od dochodu.
Dlatego np. osoby zarabiające podobne pieniądze w Niemczech i w Holandii mogą liczyć na zupełnie inną wysokość zwrotu.
Chcesz otrzymać zwrot podatku z Holandii? Zaufaj naszym specjalistom. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. 100% online!
2. Twoja rezydencja podatkowa
Jesteś polskim rezydentem podatkowym, a może masz certyfikat rezydencji z kraju, w którym pracujesz? To wiele zmienia! Rezydenci podatkowi najczęściej mają prawo do korzystania z większej liczby ulg przy rozliczeniu z fiskusem. Mogą ich też obowiązywać inne progi podatkowe – tak jest np. w Szwecji, gdzie nie-rezydenci płacą liniowy podatek SINK, ale nie mogą odliczać ulg.
Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?
3. Procent dochodów uzyskiwanych za granicą
W wielu krajach dostęp do ulg podatkowych jest warunkowany tym, jak duży procent Twoich dochodów pochodzi z danego państwa. Taka zasada obowiązuje np. w:
- Holandii – z Niderlandów musi pochodzić 90% Twoich dochodów;
- Niemczech – tu podobnie istnieje wymóg 90%;
- Belgii – przywileje przysługują osiągającym min. 75% dochodów w tym kraju.
Czytaj też: Reguła 90% w Holandii – na czym polega i co daje jej spełnienie?
4. Wysokość dochodów
Im wyższe dochody, tym większy zwrot podatku? Niekoniecznie. W większości krajów obowiązuje progresywny system podatków. A to znaczy, że od dochodów powyżej określonej kwoty trzeba odprowadzić większy odsetek na rzecz fiskusa. Z drugiej strony zarobki do pewnej wysokości są zwolnione z tego obowiązku – to kwota wolna od podatku. Dodatkowo niektóre ulgi i odliczenia mogą przysługiwać tylko do określonej wysokości dochodów.
5. Twoja sytuacja rodzinna
Masz współmałżonka i/lub dzieci? To może mieć wpływ na dostępność dodatkowych ulg podatkowych. Tak jest w Niemczech, gdzie możesz liczyć np. na dodatkowy odpis podatkowy z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Może on wynieść nawet do 12 000 euro rocznie! Natomiast w Belgii możesz liczyć np. na wyższą kwotę wolną od podatku z tytułu wychowywania dzieci.
6. Okres pracy za granicą
Przez jak długi czas w roku udało Ci się pracować za granicą? Ta informacja może mieć również wpływ na wysokość zwrotu! Przykładowo w Holandii będzie mieć przełożenie na wysokość ulg podatkowych algemene heffingskorting oraz algemene arbeidskorting, które są proporcjonalne do liczby przepracowanych miesięcy.
7. Wysokość zaliczek na podatek odprowadzonych przez pracodawcę
Pracodawca, za każdy przepracowany przez Ciebie miesiąc, odprowadza zaliczki na poczet podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Ich wysokość wylicza na podstawie Twojej sytuacji, jednak może się zdarzyć, że przeszacuje należną kwotę. Jeśli tak się stanie, otrzymasz zwrot podatku. Jeśli natomiast wysokość zaliczek będzie niewystarczająca, trzeba będzie dopłacić brakującą sumę.
Jak zatem widzisz, wyliczenie należnego zwrotu podatku z zagranicy to skomplikowany proces, który wymaga indywidualnego podejścia. Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do współpracy. Obliczymy, ile należy Ci się z zagranicznego fiskusa i pomożemy Ci odzyskać maksymalną możliwą kwotę. Skontaktuj się już teraz!