Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

PIT 36 ZG z Belgii – kiedy trzeba go złożyć?

PIT 36 ZG z Belgii – kiedy trzeba go złożyć?

Praca w Belgii staje się coraz bardziej atrakcyjna dla Polaków. Dlatego wiele osób decyduje się na to, aby rozpocząć tam karierę zawodową. Jednak czy wiesz, że w niektórych sytuacjach z tych dochodów trzeba będzie się rozliczyć także z polskim urzędem skarbowym? Kiedy trzeba złożyć PIT 36 ZG z Belgii? Wyjaśniamy.

Dochody w Belgii a rozliczenie w Polsce – każda sytuacja jest inna

Jeżeli oczekujesz, że powiemy Ci zerojedynkowo, czy musisz rozliczać się w Polsce z dochodów z Belgii, rozczarujemy Cię. Powód jest prosty: wszystko zależy od Twojej sytuacji. Żeby sprawdzić, czy konieczne jest rozliczenie z polskim fiskusem, trzeba przyjrzeć się temu:

  • gdzie mieszkasz przez większą część roku;
  • gdzie mieszkają Twoi najbliżsi, a zatem współmałżonek i dzieci;
  • czy w kraju osiągasz jakieś dochody – np. z tytułu emerytury/renty albo z prowadzenia działalności gospodarczej.

Wszystkie te kwestie mają wpływ na Twoją rezydenturę podatkową. A to ona decyduje o tym, czy dochody z Belgii trzeba rozliczać w Polsce, czy też nie.

Musisz złożyć PIT 36 ZG Belgia? Zrób to online i bez problemów. Pomożemy Ci online, nawet w 48 h!

Polska czy belgijska rezydencja podatkowa?

Kraj rezydencji podatkowej to ten, z którym musisz się rozliczać ze wszystkich dochodów, bez względu na państwo ich uzyskania. Nie możesz wybrać go samodzielnie. Musisz spełnić określone kryteria, a każdy kraj ustala je zgodnie z przyjętą polityką wewnętrzną.

  • W Polsce rezydentem jest osoba, która przebywa w naszym kraju przez minimum 183 dni w roku i/lub ma w kraju centrum interesów osobistych albo gospodarczych.
  • W Belgii podstawowym kryterium jest meldunek w tym kraju. Jeżeli masz w nim stałe zameldowanie, z automatu jesteś uznawany za rezydenta.

Zastanów się więc, które wymogi spełniasz. Uwaga! Może być tak, że wpisujesz się w kryteria rezydencji w obu państwach. Wtedy „wzajemne” rozliczenie musisz złożyć w obu.

Czytaj też: Podwójna rezydencja podatkowa: co to jest?

Rezydencja podatkowa a obowiązek złożenia PIT 36 ZG Belgia w praktyce

Jak zatem wyglądają zasady w praktyce?

  • Jako polski rezydent musisz złożyć PIT 36 ZG z uwzględnieniem dochodów z Belgii. Trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym. Masz na to czas do 30 kwietnia.
  • Jako belgijski rezydent, który nie ma polskiej rezydencji, nie musisz składać PIT w polskiej skarbówce z uwzględnieniem dochodów z Belgii. To, że jesteś nadal polskim obywatelem, wcale Cię do tego nie zobowiązuje.

Jestem polskim rezydentem, ale mam tylko zarobki z Belgii. Czy muszę składać PIT?

Powyższe pytanie jest nam zadawane bardzo częste. Wcale się nie dziwimy, ponieważ zasady obowiązujące przy rozliczeniach dochodów z poszczególnych państw są odmienne.

Polska zawarła z Belgią dwustronną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody proporcjonalnego odliczenia. Dlatego jako polski rezydent musisz rozliczyć w kraju dochody z tego państwa, bez względu na to, czy masz inne zarobki w kraju. Zazwyczaj jednak nie odprowadzisz od nich dodatkowego podatku, bo stawki PIT w Polsce są niższe niż w Belgii.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość! Jeżeli co najmniej 75% Twoich dochodów było uzyskane właśnie w Brukseli czy Antwerpii, masz prawo do skorzystania z pełni ulg podatkowych w tym kraju. A to zwykle oznacza możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Belgii. W tym również możemy Ci pomóc.

Sprawdź: Podatki w Belgii – najważniejsze informacje

Jak rozliczyć PIT 36 Belgia w Polsce?

Wiesz już, że musisz złożyć zeznanie roczne z uwzględnieniem dochodów z Belgii? Zobacz, jak to zrobić.

  • Rozliczenie najpewniej złożysz na formularzu PIT 36.
  • Poza głównym dokumentem trzeba też będzie wypełnić załącznik PIT ZG – to do niego trafią informacje o dochodach z tego kraju.
  • Do poprawnego podania wymaganych kwot będziesz potrzebować kart podatkowych od pracodawcy z Belgii. Chodzi o FICHE lub Loonfiche.
  • Przy wyliczaniu należnego podatku w Polsce, upewnij się, że w kraju nie przysługują Ci dodatkowe ulgi – np. prorodzinna czy dla młodych. To może oznaczać, że otrzymasz zwrot z urzędu skarbowego.

Samodzielne rozliczenie PIT 36 ZG z Belgii wydaje Ci się skomplikowane? Nie ma w tym nic dziwnego. „Papierologia” może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego zamiast się nią stresować, powierz tę sprawę specjalistom. Skontaktuj się i przekaż nam dokumenty – rozliczymy Cię w Polsce jak i w Belgii. Prosto, szybko i rzetelnie.

Related Posts