Sporządzimy dla Ciebie rozliczenie PIT 36 ZG Holandia uwzględniające dochody z Holandii do polskiego urzędów skarbowego w 24h oraz zastosujemy możliwe ulgi podatkowe w PIT ZG Holandia.
Pracując w Holandii obecnie Niderlandy posiadając status polskiego rezydenta należy obowiązkowo rozliczyć się do polski na druku PIT 36 ZG Holandia nawet gdy nie uzyskałeś polskich dochodów.
Podatnik jest do tego zobowiązany na mocy podpisanej umowy między tymi krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zeznanie z dochodów z Holandii należy sporządzić do polski na druku PIT-36 z załącznikiem ZG oraz PIT-O w przypadków zastosowania ulg podatkowych.
Nasze biuro wykonuje tego typu rozliczenia lub korekty w formie elektronicznej gdzie po przygotowaniu deklaracji podatkowej za dany rok klient otrzymuje kopie PIT w pliku PDF oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru UPO.
Polski system podatkowy pozwała na 5 lat wstecz sporządzić rozliczenie lub korektę.
Dajemy słowo! na podatkach znamy się bardzo dobrze! zrobimy tak, że będzie to dla Ciebie bardzo korzystne !.
Podstawowy dokument to karta podatkowa z Holandii oraz PIT-11 w przypadku polskich dochodów.
Złożenie zeznania podatkowe na PIT 36 z załącznikiem z dochodów z Holandii w wielu przypadkach jest pierwszą czynnością w sporządzaniu rozliczenie podatku z Holandii a tym samym staraniu się od zwrot podatku z Holandii.
Wykazanie dochodów do polskich organów podatkowych otwiera kolejną możliwość jaką jest zaświadczenie o dochodach Holandia UE/WE. Zaświadczenie to jest niezbędne aby holenderski urząd skarbowy naliczył i uznał jedną z głównych ulg jakim jest struktura dochód na poziomie 90%.
Pomiędzy urzędami w tym przypadku Balastingdienst a Krajowa administracją skarbową odbywa się wymiana informacji o dochodach podatnika. Przez co brak złożenia zeznania będzie w przyszłości kwalifikowało się do złożenia korekty lub naliczaniu kar lub odsetek.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Holandia może się zainteresować
Rozliczenie PIT ZG Holandia do polskiego urzędu należy złożyć z wykazaniem dochodów uzyskanych na terenie Holandii ma każdy podatnik, który jest polskim rezydentem. Pojęcie rezydenta jest szczegółowo opisane w art.3.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku. Jednak w skrócie można powiedzieć, że rezydentem jest osoba, której centrum interesów życiowych i gospodarczych jest w Polsce i/lub okres zamieszkania na terenie Polski wynosi co najmniej 183 dni. Praca w Holandii rozliczenie pit jeżeli jesteś polskim rezydentem wówczas należy złożyć PIT 36 ZG Holandia ponieważ podlegasz obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów w Polsce – nieograniczony obowiązek podatkowy. Zgodnie z tym określeniem należy do polskiego urzędu wykazać wszystkie dochody z Holandii w PIT 36 jakie uzyskane były w danym roku podatkowym zarówno te z Polski jak i zagranicy.
Do polskiego urzędu należy złożyć rozliczenie PIT 36 ZG Holandia wykazując dochody holenderskie do 30.04. Jednak należy zwrócić uwagę jaki to jest dzień tygodnia. Jeżeli 30.04 wypada np. w sobotę wówczas termin składania deklaracji podatkowej przedłuża się do kolejnego dnia roboczego. W przypadku jeśli się zastanawiasz jak wypełnić PIT 36 dochody z Holandii, zgłoś się do nas, wykonujemy takie rozliczenia na codzień.
Jak rozliczyć pit ZG z Holandii a może inaczej kto powinien a powinien polski rezydent ma obowiązek złożenia rozliczenia do polskiego urzędu skarbowego wykazując dochody uzyskane na terenie Holandii, Polski jak i innych krajów. Oprócz tego, że zostanie wykonane rozliczenie pitu z Holandii do polskiego urzędu na formularzu PIT 36 ZG Holandia ma również obowiązek zadeklarowania swoich dochodów do holenderskiego urzędu skarbowego.
Do przeliczenia przychodu na złotówki i uzyskanie z niego dochodu, który będzie podlegał opodatkowaniu w polskim rozliczeniu należy po pierwsze znać okres pracy na terenie Holandii w dniach. Następnie trzeba zapoznać się ile wynosi dieta za jeden dzień pobytu na terenie Holandii – jest to: 50 euro, oraz kurs walut. Przyjmiemy kurs z tabeli A NBP na dzień 31.12.2021 to 1 euro kosztowało 4,5994 PLN. Poniższy przykład przedstawi w jaki sposób należy przeliczyć holenderskie przychody do PIT ZG Holandia.
W tym przypadku nie jest już tak łatwo. W rubryce na jaaropgave znajdujemy odpowiednik naszego podatku zapłaconego. Jednak nie jest to sam podatek. W tej rubryce znajduje się zarówno podatek jak i składki społeczne zapłacone do holenderskiego urzędu skarbowego. W związku z tym wyliczenie ile faktycznie w danej kwocie jest podatku, który będzie można odliczyć przez sporządzenie rozliczenie pit 36 Holandia w polskim Pit-36/ZG nie jest już tak proste. Należy uwzględnić, że w holenderskim systemie podatkowym mamy progi podatkowe, które różnią się w poszczególnych latach przedziałami jak i wartościami procentowymi podatku. Gdy już wyodrębnimy z kwoty wartość podatku należy ją przewalutować przez kurs walut i wartość wpisać w załącznik PIT z Holandii, tak wprowadzone wartości zapewnią poprawność.
Zgodnie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składając rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego na formularzu Pit-36/ZG wykazując dochody holenderskie można odliczyć składki społeczne opłacone w Holandii. Składki te muszą być opłacone ze środków podatnika oraz są obowiązkowym ubezpieczeniem w Holandii. Jednak nie w każdym przypadku będzie można skorzystać z odliczenia tych składek. Nie odliczysz ich w polskim rozliczeniu PIT 36 ZG Holandia jeżeli w Holandii
W związku z powyższym w większości przypadków nie będzie można odliczyć tej składki, chociażby dlatego, że składając rozliczenie do holenderskiego urzędu składki zostaną uwzględnione.
Wczytując się w art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składkę zdrowotną możemy odjąć od podatku należnego jeżeli:
Polska oraz Holandia (Królestwo Niderlandów) podpisały umowę w zakresie podatku dochodowego zwaną umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania to zbiór przepisów podatkowych i zasad pomiędzy dwoma krajami. Umowa ta została napisana na wzór Modelowej Konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku OECD, ale dodatkowo dopisane są odpowiednie regulacje. Treść tego dokumentu określa kiedy podatnik staje się rezydentem danego kraju oraz w jaki sposób mają zostać opodatkowane dochody uzyskane z poszczególnych źródeł. Umowa mówi o tym, że w kraju w którym podatnik jest nierezydentem opodatkowane będą tylko dochody określone w tej umowie. Umowa jaka została zawarta pomiędzy Polską, a Holandią mówi, że w przypadku jeżeli jesteś polskim rezydentem, to dochód uzyskany na terenie Holandii musisz wykazać w rozliczeniu PIT ZG Holandia do polskiego urzędu skarbowego. Jednak dochody zostaną rozliczone z zachowaniem metody eliminacji podwójnego opodatkowani.
Na początku wyjaśnijmy kiedy podatnik spotyka się z podwójnym opodatkowaniem. Ma to miejsce w momencie kiedy uzyskuje dochód na terenie Holandii jednak jest rezydentem Polski. I tutaj jego dochód teoretycznie powinien zostać opodatkowany u źródła w kraju na terenie, którego został uzyskany jak i w Polsce ponieważ podatnik jest rezydentem. Dlatego kraje podpisują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, tak aby dochody nie były opodatkowane w dwóch krajach jednocześnie. Wyróżniamy cztery metody eliminacji podwójnego opodatkowania:
Jednak zgodnie z Modelową Konwencją OECD ogranicza do dwóch metod eliminacji podwójnego opodatkowania do czego Polska się stosuje i w zawartych umowach wyróżniamy tylko metodę wyłączenia z progresją oraz odliczenia proporcjonalnego. Przy rozliczaniu dochodów do polskiego urzędu skarbowego PIT Holandia uwzględniając dochody holenderskie należy zastosować metodę proporcjonalnego rozliczenia.
Metoda ta polega na tym, że dochód osiągnięty poza granicami kraju rezydencji podatkowej podatnika podlega opodatkowany w kraju rezydencji podatnika i łączy się dochód uzyskany w Polsce z dochodem uzyskanym w Holandii. Od sumy dochodów uzyskanych w obu krajach oblicza się podatek należny zgodnie z przepisami podatkowymi w Polsce.
Jednak od kwoty podatku należnego w kraju rezydencji podatnika można odliczyć podatek zapłacony za granicą. Należy ustalić ile podatku zapłaconego za granicą możemy odliczyć w PIT 36 z Holandii (poprzez pomnożenie podatku z rubryki 195 Pit-36 przez dochód holenderski z rubryki 9 w Pit-ZG, a następnie podzielenie przez sumę dochodów z Polski i Holandii rubryka 92 z Pit-36. I uzyskamy w ten sposób wartość podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą i którą możemy odliczyć w PIT z Holandii.
Przy tej metodzie mamy prawo zastosować również ulgę abolicyjną, która od 01.01.2021 została ograniczona i jej maksymalna wartość wynosi 1360 PLN. Masz wątpliwości czy sprostasz w temacie jak wypełnić pit 36 z załącznikiem ZG Holandia napisz do nas.
Ulga abolicyjna przysługuje tylko podatnikom, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi i uzyskali przychody w kraju z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i przychód pochodzi ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z pozarolniczej działalności gospodarczej, z praw majątkowych w zakresie praw autorskich. Ulga ta miała na celu zapobieganie płaceniu podatku od dochodu holenderskiego w rozliczenie pitu z Holandii do polskiego urzędu na PIT-36 z ZG. Niestety jej limit został ograniczony do wartości 1360 PLN w związku z tym u wielu podatników będzie trzeba dopłacić podatek od holenderskich dochodów. We wcześniejszych latach ulga ta była nielimitowana. Wiązało się to z tym, że podatnik posiadający wyłącznie dochody z Holandii składając PIT-36 z załącznikiem ZG nie płacił do polskiego urzędu podatku. Natomiast aktualnie w takiej samej sytuacji podatnik może zapłacić podatek w Polsce.
Metodą progresywną nie rozliczamy dochodów uzyskanych w Holandii. Tą metodę możemy zastosować rozliczając np. przychód uzyskany na terenie Niemiec. Metoda ta polega na zwolnieniu z opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za granicą, ale biorąc pod uwagę wysokość dochodów zagranicznych ustala się stopę procentową jaką zostaną opodatkowane dochody podlegające opodatkowaniu na terenie Polski.
Jak wypełnić PIT ZG Holandia aby uwzględniać ulgi podatkowe. Jeżeli masz dochód z Holandii i w związku z wprowadzeniem limitu na ulgę abolicyjną będziesz miał niedopłatę podatku do polskiego urzędu skarbowego możesz zastosować ulgi podatkowe takie jak:
Mając małżonka bez dochodów zawsze warto złożyć rozliczenie wspólne. Gdy małżonek nie ma dochodów skorzystasz z jego kwoty wolnej, oraz zwiększysz kwotę drugiego progu podatkowego w Polsce, a co za tym idzie unikniesz ewentualnej niedopłaty związanej z wprowadzonym limitem ulgi abolicyjnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dochody zagraniczne, w tym uzyskane z Holandii, zostały objęte ulgą. W związku z tym osoba, która nie ukończyła 26 roku życia do kwoty 85528PLN nie zapłaci, ani złotówki za ten dochód. Natomiast jeżeli przekroczy to cała wartość która przekracza ten limit zostanie opodatkowana według zasad ogólnych. W ten sposób dochody z Holandii w PIT ZG zostaną zmniejszone dzięki zastosowaniu ulgi do 26 roku życia.
Ulga ta polega na tym, że dochód uzyskany od 01.01.2022 zostanie zwolniony z podatku dochodowego jeżeli podatnik po 31.12.2021 przeniósł miejsce zamieszkania do Polski ( zmiana na rezydencję podatkową w Polsce i nie miał miejsca zamieszkania wstecz do 3 lat na terenie Polski. Limit ulgi to 85528 PLN. Informacje te nanosimy w PIT ZG dochody z Holandii aby skorzystać z tej ulgi podatkowej.
Szczegóły odnośnie zakresu ulgi, kto i w jakim przypadku może z niej skorzystać znajdziesz
https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-na-powrot/
Do ubiegania się o zwrot podatku z Holandii niezbędne jest uzyskanie zaświadczenie o dochodach Holandia UE/WE. Jednak urząd polski nie podbije Ci tego zaświadczenia, jeżeli nie złożysz deklaracji PIT-36 wraz z załącznikiem Pit-ZG. Zaświadczenie to jest niezbędne dla Belastingdiesnt, aby odpowiednio zakwalifikować strukturę Twoich dochodów i uwzględnić ulgi podatkowe, aby rozliczenie zostało jak najpoprawniej wykonane.
PIT-36 to formularz na którym należy złożyć rozliczenie np. gdy uzyskane były dochody z zagranicy. Do takiego rozliczenia w przypadku dochodów holenderskich należy dodać załącznik PIT-ZG oraz PIT-O. Na PIT-ZG zostaną wykazane dochody zagraniczne ile krajów tyle załączników PIT-ZG. Natomiast PIT-O to druk na którym trzeba wpisać wyliczoną wartość ulgi abolicyjnej.
Wszystkie kwoty, które były podane w Pit-O oraz Pit-ZG należy przenieść na formularz Pit-36 i dokonać odpowiednich obliczeń. Często też w okresie rozliczeniowym spotykamy się z nazwaniem rozliczenia do Holandii np. PIT 0 Holandia lub PIT 0 Holandia w przypadku gdy nie było dochodów z polski. Następnie gdy deklaracja jest gotowa, należy złożyć ją elektronicznie do urzędu skarbowego lub wydrukować i dostarczyć osobiście lub pocztą tradycyjną – pamiętaj, żeby w w takim przypadku złożyć podpis. PIT ZG jak wypełnić Holandia to proste skontaktuj się z nami wykonamy go w kilka minut.