Od kilku lat rozliczenie dochodów uzyskanych w Norwegii na PIT 36 ZG Norwegia do polski jest obowiązkową pozycją osób pracujących w tym kraju. Zmiana przepisów wymusza wykazie ich na formularzu PIT ZG Norwegia.
Sporządzimy dla Ciebie rozliczenie lub korektę do polskiego urzędu skarbowego z dochodów z Norwegii na PIT 36 ZG Norwegii oraz odpowiemy na wszystkie pytania związane z rozliczeniem.
Od dwóch lat czyli 2021 i 2022 wykazanie dochodów uzyskanych w Norwegii do polski jest obowiązkowe a to dlatego, że weszła w życie ratyfikacja konwencji MILI i ulega zmianie metoda rozliczenia na metodę proporcjonalnego odliczenia. Wymusza to, że dochód uzyskany w Norwegii należy wykazać w na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG i dostarczyć do polskich organów podatkowych. Zobowiązanie to muszą spełnić osoby ze statusem polskiego rezydenta podatkowego.
Nasza firma posiada wyspecjalizowaną grupę pracowników do sporządzania rozliczeń oraz korekt podatkowych do polskiego urzędu skarbowego. Cały proces rozliczenia możemy dla klienta wykonać online a zeznanie wysłać elektronicznie do polskiego urzędu rozliczenie do 5 lat wstecz.
Podatki są proste jak drut ! gdy ktoś je zna ! Wykonamy dla Ciebie zeznanie podatkowe tylko korzystne.
Podstawowy dokument to Skattemelding czyli roczne rozliczenie z Norwegii. Inne dokumenty to Skatteoppgjør lub Loons (paski) oraz PIT-11 w przypadku polskich dochodów.
Wykazanie dochodów z Norwegii do polskiej Administracji Skarbowej aktualnie jest obowiązkowe ze względu na nowelizację przepisów. Oprócz tego złożenie PIT ZG Norwegia umożliwi uzyskanie wysokiego zwrotu podatku z Norwegii, dzięki ulgą podatkowym.
O ulgi podatkowe będziesz mógł się ubiegać w Norwegii w przypadku nierezydenta jeśli udowodnisz, że Twój dochód z Norwegii stanowi 90% wszystkich rocznych dochodów.
Jedyną formą potwierdzającą jest zaświadczenie wybrane z kraju rezydencji podatkowej. Jeżeli nie będziesz miał złożonego PIT 36 ZG Norwegia wówczas polski urząd nie podbije tego zaświadczenia, a Ty obejdziesz się smaczkiem wysokiego zwrotu podatku.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Norwegia może się zainteresować
Jednym z najpopularniejszych skandynawskich krajów jest Norwegia. Kraj ten oferuje wysokie zarobki jak i świadczenia rodzinne, które są na dużo lepszym poziomie niż w Polsce. Dla polskiego rezydenta Norwegia była również interesującym krajem, ponieważ we wcześniejszych latach nie było obowiązku składania rozliczenia PIT 36 ZG Norwegia do polskiego urzędu skarbowego.
Sytuacja uległa zmianie od dochodów uzyskanych w 2021 roku. Od tego momentu weszła życie ratyfikacja konwencji MILI i uległa zmianie metoda rozliczania z metody wyłączenia z progresja na metodę proporcjonalnego odliczenia. Metoda proporcjonalnego rozliczenia i przepisy, które są z nią związane mówią iż należy wykazać dochód do opodatkowania uzyskany poza terenem Polski w rozliczeniu PIT ZG Norwegia nie zależnie od tego czy w danym roku podatkowym uzyskane były również inne dochody np. w Polsce. Zanim uległa zmianie metoda rozliczania, gdy podatnik uzyskał tylko wynagrodzenie z pracy w Norwegii nie musiał wykazywać tego przychodu w polskim rozliczeniu.
Zmiany obejmują kolejne kraje i zmierza do tego, że objęte metodą proporcjonalnego rozliczenia będą kolejne kraje. Metoda proporcjonalnego rozliczenia jest mniej korzystna dla podatnika po zmianach przepisów dotyczących ulgi abolicyjnej, gdzie miała na celu niwelowanie różnic pomiędzy obiema metodami.
Można było odliczyć jej taką wartość jaka przysługiwała, aby wynik podatku należnego był taki sam jak w przypadku korzystniejszej metody jaką jest metoda wyłączenia z progresją. Niestety polski rząd znowelizował ustawę i od dochody uzyskanego w 2021 roku ulga abolicyjna uwzględniona w rozliczeniu PIT-36 ZG Norwegia może wynosić 1360 PLN.
Od dłuższego czasu osoby tam pracujące zadają sobie pytanie jak teraz to pogodzić czy pracując w Norwegii musze się rozliczyć w Polsce i tu juz odpowiemy aby nie trzymać tego w tajemnicy, że tak rozliczenie dochodów z Norwegii w Polsce jest obowiązkowe. Wiec teraz nasuwa się kolejne pytania jak rozliczyć pit z Norwegii i tutaj najlepiej to zlecić do biura, które ma o tym jakieś pojęcie i może zaproponować poprawne rozliczenie.
W przypadku dochodów norweskich nie ma to aż tak dużego znaczenia, ponieważ odliczamy w tej metodzie podatek zapłacony za granicą. Norweski system podatkowy jest jednym z najwyższych w związku z tym w większości przypadków PIT z Norwegii są na zero lub jest niewielka dopłata. W przypadku dochodów z innych krajów rozliczanych ta metodą wychodzą spore niedopłaty podatku do polskiego urzędu skarbowego. Ta więc praca w Norwegii a rozliczenie w Polsce już on nim wszystko wiemy.
Na pewno się zastanawiasz w przypadku gdy się pracuje w Norwegii czy muszę się rozliczyć w Polsce czy rozliczenie pit z Norwegii jest obowiązkowe?.
To czy musisz złożyć rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego zależne jest od Twoje osobistej sytuacji na podstawie której należy ustalić w jakim kraju znajduje się Twoja rezydencja podatkowa? Odpowiemy w tej sekcji na pytanie jak rozliczyć pit z polski i Norwegii zgodnie z przepisami podatkowymi.
Możesz to ustalić zapoznając się z następującymi aktami prawnymi lub po prostu przeczytać ten artykuł do końca:
Po przeanalizowaniu powyższych aktów prawnych za polskiego rezydenta, czyli osobę, która ma obowiązek złożenia PIT 36 ZG Norwegia można uznać podatnika, który ma w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub przebywa na terenie Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Wyjaśnić należy teraz pojęcie centrum interesów osobistych i gospodarczych przez to sformułowanie należy rozumieć, że jeżeli w Polsce masz rodzinę, aktywność społeczną, kulturową, uzyskujesz źródło dochodów, majątek nieruchomy i ruchomy, kredyty, konta bankowe wówczas jesteś polskim rezydentem i musisz złożyć roczne rozliczenie dochodu z Norwegii w Polsce z wykazaniem dochodów uzyskanych na terenie Norwegii do polskiego urzędu skarbowego.
Najlepiej i najpewniej jest zwrócić się do biura rachunkowego lub profesjonalnej firmy o sporządzenie PIT ZG Norwegia, gdy już będziesz miał złożony roczne rozliczenie do norweskiego urzędu nazywane Skattemelding wówczas wszystkie dane odnośnie podatku oraz przychodu będą poprawne.
Jednak jeżeli będziesz posiadał taki dokument jak: Skatteoppgjør lub Loons (paski), lub zestawienie od pracodawcy to na podstawie tych dokumentów również będzie można sporządzić roczne rozliczenie i wszystko będzie w porządki.
Potrzebował będziesz jeszcze okresu pracy na terenie Norwegii oraz dokumentów potwierdzających uzyskanie innych dochodów oprócz tych z Norwegii jeżeli takie były. Ważne jest, aby zebrane dokumenty do sporządzenia Pit-36/ZG Norwegia były kompletne, ponieważ w innym przypadku zostaniesz wezwany do złożenia korekty.
Oprócz niepotrzebnego stresu oraz zamieszania związanego z kompletowaniem od nowa dokumentów oraz opłacaniu ponownie usługi rozliczania, może zdarzyć się sytuacja się będzie różnica pomiędzy pierwotnym rozliczeniem, a składaną korektą i wówczas będzie trzeba dopłacić lub oddać nienależnie poprany podatek wraz z odsetkami. Pamiętaj, że urząd polski i norweski ma ze sobą kontakt i nie uda Ci się zataić zagranicznych przychodów i nie wykazać ich w Pit-36/ZG. Tematem rozliczenie z Norwegii w Polsce zajmie się dowolne biuro posiadające doświadczenie podatkowe.
Do poprawnego rozliczenia dochodów z Norwegii będzie potrzeba PIT-36 jest to główny dokument na którym należy złożyć rozliczenia, to na nim wylicza się podatek należny i odlicza poszczególne ulgi podatkowe, które przenosi się z załączników. Dokument ten ma aż 14 stron co nie jest tak proste do wypełnienia w poszczególnych rubryk. Do tego formularza należy dołączyć dochody z Norwegii PIT ZG, gdzie zostaną zadeklarowane dochody i podatek z Norwegii. Do formularza załączymy również PIT-0 w którym podajemy ulgi i ich wartość z których chcemy skorzystać.
Ulgą z której korzysta większość osób wykazująca zagraniczne dochody to ulga abolicyjna. Jej wartość to 1360 PLN. W rozliczeniu PIT 36 ZG Norwegia z załącznikiem PIT-O jak:
Duża grupa podatników uważa, że jeżeli uzyska certyfikat rezydencji w Norwegii (Bekreftelse på skattemessig bosted for privatpersoner) nie będzie musiała składać rozliczenie dochodów z Norwegii i polski do polskiego urzędu skarbowego. I tutaj nic mylnego. Posiadając ten dokument możesz dyskutować z polskim urzędem skarbowym, że Twoja rezydencja podatkowa jest w Norwegii i tam podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Tutaj opiszę kilka sytuacji gdy pomimo posiadania certyfikatu rezydencji z norweskiego urzędu i tak będziesz musiał złożyć PIT-36 ZG i wykazać dochód norweski:
Rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego należy złożyć do 30.04, chyba, że ta data wypada w dzień dowolny od pracy wówczas termin przesunie się do pierwszego dnia roboczego który w tym przypadku wypada 02.05. Okres do kiedy trzeba złożyć rozliczenie w Norwegii jak i rozliczenie PIT z Norwegii w Polsce jest praktycznie taki sam. Jedynie w Norwegii można złożyć o przedłużenie terminu składania deklaracji podatkowej. W Polsce nie mamy takiej możliwości jednak, jeżeli nie zdążysz rozliczenie PIT z Norwegii w Polsce w określonym terminie wówczas należy złożyć korektę rozliczenia jak najszybciej.
>Dobrowolne złożenie korekty Pit 36 ZG Norwegia nie niesie za sobą konsekwencji karnych. Sytuacja ma się inaczej gdy to urząd wezwie Cie do złożenia korekty wówczas jeżeli nie dokonasz tego w ciągu 7 dni roboczych wówczas zostanie nałożona na Ciebie kara finansowa.<
Określenie PIT to skrót od angielskich słów: Personal Income tax czyli podatek od dochodów osobistych, takim skrótem określane są wszystkie formularze na których osoby fizyczne deklarują swoje dochody, które podlegają opodatkowaniu.
W Polsce po praz pierwszy deklarację PIT czyli podatek od osób fizycznych został wypełniany przez Polaków w 1993 roku. Do dnia dzisiejszego obowiązuje pierwotna ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku w której pierwotnie ustalono trzy stawki podatku: 20%, 30%, 40%.
I tak do 2009 roku funkcjonowały trzy stawki podatkowe 20%, 30% i 40%. Na szczęście zostały zredukowane i obowiązują już dwie o niższych wartościach 12% i 32%. Ustawa z 1991 roku była już około 350 razy nowelizowana.