Pracujesz na Słowacji, ale jesteś polskim rezydentem podatkowym? Jeżeli tak, zarobki zza naszej południowej granicy musisz rozliczyć także w Polsce, wypełniając rozliczenie PIT 36 ZG Słowacja. Nie musisz tego robić samodzielnie. Nie trzeba też „fizycznie” odwiedzać urzędu skarbowego. Zgłoś się do naszych specjalistów, a całą sprawę załatwimy 100% online i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadbamy o Twoje rozliczenie od A do Z.
Pamiętaj: jeżeli w Polsce przebywasz przez co najmniej 183 dni w roku, to właśnie w ojczyźnie masz rezydenturę podatkową. To oznacza, że z urzędem skarbowym musisz rozliczyć wszystkie dochody z danego roku – także te z zagranicy. Właśnie temu służy wykazanie dochody na PIT ZG Słowacja. Nie bój się jednak podwójnie naliczonych opłat. Ponieważ ze Słowacją obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, podatek zapłacony w tym kraju zostanie odliczony od tego, który musiałbyś zapłacić od tych dochodów w Polsce. Nie wiesz, jak to policzyć? Zrobimy to za Ciebie!
Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w rozliczaniu dochodów z zagranicy, w tym ze Słowacji. Pomożemy Ci skompletować niezbędne dokumenty, a następnie wypełnimy wszystkie potrzebne formularze do polskiego fiskusa i złożymy je w Twoim imieniu. Zobacz, jakie to proste!
Rozliczenie dochodów z Słowacji w Polsce nie musi być trudne. Powierz to ekspertom podatkowym i spij spokojnie.
Podstawowy dokument to Potvrdenie czyli karta podatkowa z Słowacji raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.
Dowiedz się więcej dokumencie: karta podatkowa z Słowacji Potvrdenie
Dobra wiadomość jest taka: nie musisz się zmagać z dokumentami do urzędu skarbowego samodzielnie. Pomożemy Ci – od etapu gromadzenia dokumentacji aż po złożenie PIT-u do polskiej skarbówki. Uporządkuj sprawy podatkowe szybko, bez stresu i 100% online. Z naszymi ekspertami to proste, ponieważ mamy w zespole specjalistów od podatków słowackich. Wesprą Cię zarówno przy wypełnianiu PIT ZG ze Słowacji, jak i innych obowiązkach podatkowych. Skontaktuj się i przekonaj, że można się uporać z fiskusem bez komplikacji!
Praca na Słowacji jest częstym wyborem osób, które mieszkają w pobliżu południowej granicy Polski. Często zdarza się tak, że mieszkając pod krajowym adresem, zarabiają po słowackiej stronie. Od czasu przystąpienia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej to bardzo wygodne rozwiązanie.
Warto przy tym pamiętać, że polscy rezydenci podatkowi muszą wszystkie swoje dochody rozliczać z krajowym urzędem skarbowym. Nie inaczej jest w przypadku zarobków ze Słowacji. PIT 36 ZG Słowacja trzeba złożyć obowiązkowo – bez względu na to, czy zarobki w tym kraju pochodzą z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, czy np. prowadzenia jednoosobowej działalności.
Jak to wygląda od strony technicznej? Polska i Słowacja zawarły umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. W jej wyniku zarobki ze Słowacji są rozliczane metodą proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że:
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Słowacja może się zainteresować
Obowiązek złożenia rozliczenia PIT 36 ZG Słowacja jest uwarunkowany tym, jaka jest Twoja rezydentura podatkowa.
Pamiętaj: za polskiego rezydenta podatkowego uznaje się osobę, która przebywa w Polsce przez minimum 183 dni w roku i/lub ma tutaj centrum interesów osobistych i gospodarczych. Jeżeli zatem przez większą część roku mieszkasz w Polsce i to tu znajduje się Twoja najbliższa rodzina, PIT musisz złożyć także w naszym kraju.
Uwaga! Ponieważ ze Słowacją Polskę obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia, PIT do urzędu skarbowego musisz złożyć, nawet jeżeli zarobki ze Słowacji są Twoim jedynym źródłem dochodu w roku podatkowym. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na karę nałożoną przez urząd skarbowy oraz wysokie odsetki. Dopilnuj więc wszystkich formalności – tak, aby spać spokojnie.
Jak zatem widzisz, wypełnienie PIT 36 ZG ze Słowacji może być wyzwaniem. Trzeba bowiem wiedzieć, w jaki sposób wpisać słowackie dochody do zeznania rocznego oraz w jaki sposób dokonać kalkulacji – tak, aby była korzystna, a jednocześnie zgodna z prawem.
Przy rozliczeniu PIT ZG Słowacja potrzebujesz informacji o tym:
Niezbędny będzie więc słowacki odpowiednik polskiego PIT-11 od pracodawcy. Ten dokument nazywa się Potvrdenie. Powinien Ci on zostać przekazany przez firmę, w której osiągasz lub osiągałeś dochody na Słowacji.
Potvrdenie nie zostało Ci przekazane? A może nie wiesz, co z nim dokładnie zrobić? Zgłoś się do nas, a pomożemy Ci skompletować dokumenty, a potem wykorzystać je przy wypełnianiu zeznania podatkowego w Polsce. To prostsze niż myślisz!
Jeśli zdarzyło Ci się pracować w Słowacji, odpowiednim formularzem zeznania rocznego w Polsce będzie PIT 36. Poza wypełnieniem głównej deklaracji należy uzupełnić stosowne załączniki.
Pamiętaj, że kwoty zarobione na Słowacji, a także przekazane na poczet podatków należy przeliczyć na złotówki po odpowiednim kursie. Jeśli nie masz pewności, jak to zrobić – zaufaj naszym ekspertom. Zajmiemy się tym tematem w Twoim imieniu.
W Polsce termin składania rocznego zeznania podatkowego mija 30 kwietnia roku następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Czyli np. za 2023 r. będzie się trzeba rozliczyć do końca kwietnia 2024.
Warto przy tym podkreślić, że podatnik ma 5 lat na to, aby złożyć deklarację lub jej korektę. Jeżeli więc np. zdarzyło się, że za poprzednie lata rozliczyłeś się niepoprawnie, pomożemy Ci rozwiązać ten problem. Może się okazać, że np. przysługuje Ci zwrot podatku. Warto się o niego ubiegać, jeśli jest taka możliwość!
Tak, to bardzo prawdopodobne. Pamiętaj, że zarówno Polska, jak i Słowacja należą do Unii Europejskiej. Korzystają zatem z systemu Common Reporting Standard, który daje urzędom skarbowym częściowy dostęp do informacji o rachunkach bankowych podatników
Jeżeli Twoja pensja ze Słowacji trafia np. na konto w tamtejszym banku, może zostać odnotowana. Fiskus będzie więc od Ciebie oczekiwać zeznania rocznego z uwzględnieniem dochodów z zagranicy. Co się stanie, jeśli go nie przedstawisz? Wówczas narażasz się na wysokie kary, których lepiej uniknąć.
Powtórzmy: przekazanie PIT 36 ZG Słowacja nie oznacza, że zapłacisz podwójny podatek od dochodów z tego kraju. To, co już zostało wpłacone na jego poczet w obcym kraju zostanie uwzględnione w polskim rozliczeniu. Nie ma się więc czego obawiać!
Tak, polscy rezydenci zarabiający na Słowacji mogą skorzystać z ulgi abolicyjnej. Wbrew obiegowym opiniom ten przywilej nie zniknął po 2021 r., jednak pojawił się limit odliczenia, który można zastosować. Obecnie wynosi on 1 360 zł. Oznacza to, że o taką wysokość można maksymalnie obniżyć należny podatek po sprawdzeniu, jaka byłaby jego wysokość przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.
Ulga abolicyjna dodatkowo ogranicza ryzyko dodatkowych kosztów podatkowych związanych z zarobkami na Słowacji. Nasi eksperci dbają o jej prawidłowe naliczenie – tak, aby klient złożył rozliczenie na jak najkorzystniejszych dla siebie warunkach.
Tak. Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, możesz skorzystać ze wszystkich obowiązujących w naszym kraju ulg i przywilejów. Dostępne są więc m.in.:
Nie jesteś pewien, z czego i na jakich zasadach możesz skorzystać? Jeśli zajmiesz się rozliczeniem PIT ZG Słowacja na własną rękę, możesz wiele stracić! Nie pozwól, żeby przeszła Ci koło nosa szansa na zwrot podatku – powierz przygotowania rozliczenia naszym ekspertom.
Tak, ponieważ przy rozliczeniu dochodów ze Słowacji w Polsce obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia. Oznacza to, że dochody z tego kraju wliczają się w ojczyźnie do podstawy opodatkowania. Jeżeli pochodzą ze stosunku pracy, można je uwzględnić jako zarobki zwolnione z podatku PIT. Stanie się tak oczywiście do wysokości 85 528 zł, bo do takiej wysokości młodym Polakom przysługują preferencyjne warunki. Jeżeli natomiast łączne dochody ze stosunku pracy będą wyższe niż wspomniana kwota, zostanie od nich naliczony podatek 12%. W ulgę nie wliczają się również dochody z własnej działalności czy np. z umowy o dzieło.
Tak, rozliczenie dochodów ze Słowacji w Polsce jest obowiązkowe dla rezydentów podatkowych w naszym kraju. Wynika to z przepisów o podwójnym opodatkowaniu. Ze Słowacją obowiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego. Oznacza to, że dochód z tego kraju jest wliczany do podstawy podatkowej w Polsce. Nie można zatem uniknąć złożenia PIT ZG Słowacja w Polsce.
Przygotowanie PIT 36 ZG Słowacja będzie koniecznością, nawet jeśli dochody osiągane u naszych południowych sąsiadów są Twoimi jedynymi. Wówczas i tak trzeba rozliczyć się w obu krajach.
Czasami po sporządzeniu zeznania rocznego PIT 36 Słowacja okazuje się, że konieczne jest zapłacenie podatku do urzędu skarbowego. Niedopłata wynika z tego, że składki odprowadzone na poczet PIT były niewystarczająco wysokie. To natomiast może wynikać np. z:
Dlatego to zadanie najlepiej powierzyć specjalistom z naszej firmy. Zadbamy o to, aby rozliczenie było sporządzone rzetelnie, bezbłędnie i jak najkorzystniej dla Ciebie. Zapraszamy do kontaktu!