Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103
Rozliczenie PIT-36 ZG Szwecja
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36
Cena za rozliczenieod 199zł

PIT 36 ZG Szwecja - rozliczenie Online

Pracowałeś w Szwecji? a także uzyskałeś dochody w Polsce? dobrze trafiłeś, sporządzimy dla ciebie rozliczenie na PIT 36 ZG Szwecja do polskiego urzędu skarbowego wykazując dochody z Szwecji na PIT ZG Szwecja

Wykonamy obowiązkowe rozliczenie lub korektę deklaracji PIT 36 ZG Szwecja w przypadku dochodów pozyskanych w Szwecji oraz Polsce.
 

Wykazanie dochodów z Szwecji do polskiego urzędu skarbowego jest obowiązkowe w przypadku gdy uzyskałeś dochód z kraju Szwecja oraz Polski lub innego państwa. Obowiązek wynika z podpisanej umowy pomiędzy krajami i należy rozliczyć metodą wyłączenia z progresją w PIT ZG Szwecja.

W sytuacji gdy masz tylko szwedzkie dochody to nie masz obowiązku składania rocznego rozliczenia PIT Szwecja jednak chcąc ubiegać się o wysoki zwrot podatku ze Szwecji musisz przedłożyć w Skatteverket zaświadczenie o dochodach.

 

Nasze biuro zatrudnia specjalistów podatkowych, którzy wykonują tego typu rozliczenia na formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Udzielamy niezbędnych konsultacji oraz doradzamy w trakcje sporządzania rocznych rozliczeń z dochodów z Szwecji.

Cena za usługęod 199 zł
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36
Czas realizacjido 48 h

Na podatkach znamy się wzorowo ! uwierz nam zrobimy to dla Ciebie bardzo korzystnie !

Jak zamówić

Rozliczenie PIT z Szwecja Online

1
Kliknij w przycisk

Zamów PIT-36 ZG Szwecja

2
Wypełnij formularz

Odpowiedź na kilka pytań, jeśli  posiadasz przygotowane dokumenty możesz już nam załączyć.

3
Wyślij zamówienie

Pozostaw swoje dane teleadresowe, niezwłocznie po wysłaniu formularza, konsultant zweryfikuje zamówienie i skontaktuje się z Tobą w sprawie rozliczenia PIT-36 z Szwecja.

Co potrzebujemy

Do sporządzenia PIT z Szwecji

Podstawowy dokument to KU-13 KU-13 KU-14 karta podatkowa od pracodawcy z Szwecji. Inne dokumenty to Inkomstdeklaration 1 oraz PIT-11 w przypadku polskich dochodów.

  • KU-13/KU-13/KU-14 karty podatkowe z  Szwecji. Inne dokumenty to Inkomstdeklaration 1
  • Informacje o dochodach z polski PIT-11 lub innych krajów
  • Dokładne okresy pracy, zatrudnienia w Szwecji
  • Informacje czy byłeś pracownikiem oddelegowanym A1
Kompleksowo

PIT ZG Szwecja

Wykonanie PIT 36 ZG Szwecja jest niezbędne i nie zależne od tego czy miałeś dochody tylko z tego kraju czy też z innych jeśli chcesz ubiegać się o wysoki rozliczenie podatku z Szwecji

 

Składając deklarację podatkową do Skatteverket możesz liczyć na wiele ulg i odliczeń, które wpływają korzystnie na wysokość zwrotu podatku z Szwecji, aby móc je uwzględnić w Inkomstdeklaration 1 musisz posiadać lub mieć możliwość pobrania w przypadku wezwania z szwedzkiego urzędu zaświadczenia o dochodach. Jako nierezydent będziesz mógł się o nie ubiegać wyłącznie, gdy Twój dochód ze Szwecji stanowi co najmniej 90% wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym.

 

Polski urząd skarbowy nie wyda Ci tego zaświadczenia jeśli nie złożysz PIT ZG Szwecja.

PIT 36 ZG Szwecja
Dane kontaktowe
Polski rezydent sp. z o.o.
Pon. -Pt.08:00 - 17:00

Rozliczenie dochodów z Szwecji do polski na PIT 36 ZG Szwecja

Szwecja to przepiękny kraj, który przyciąga nie tylko turystów ale i pracowników. System podatkowy w Szwecji jest znacznie bardziej skomplikowany niż polski a dodatkowo stawki podatku są dość wysokie  jednak można liczyć na system opiekuńczy tego Państwa.  Od 1995 roku kiedy to Szwecja wstąpiła do Unii Europejskiej i rynek stał się otwarty dla pracowników spoza tego kraju i dlatego też z dochodów z tego kraju musimy rozliczyć się też do polskiego urzędu skarbowego na PIT ZG Szwecja.

PIT ZG Szwecja

Czy muszę złożyć rozliczenie PIT-36 ZG z dochodów szwedzkich?

Dochody ze Szwecji rozlicza się metoda wyłączenia z progresją. Jak sama nazwa mówi wyłączenia, a więc nie trzeba ich wykazywać w przypadku gdy uzyskane były tylko dochody z tego kraju. Wykazując w takiej sytuacji dochód w PIT ZG Szwecja będzie on na zero tzn. że nie będzie trzeba płacić w Polsce podatku.

Jednak jeżeli nie rozliczysz dochodów na PIT 36 ZG Szwecja pamiętaj, aby nie rozliczać się wspólnie z małżonkiem na PIT-37 jako osoba nie posiadająca dochodów (ponieważ posiadasz dochody, których nie masz obowiązku rozliczania w momencie  gdy masz tylko dochód z tego kraj). Jest to kuszące, ponieważ małżonek skorzysta z Twoich ulg, jednak w momencie wezwania przez polski urząd do wykazania dochodów ze Szwecji będzie trzeba oddać  to się nie należnie pobrało. Jednak w przypadku gdy uzyskałeś dochody zagraniczne i polskie wówczas musisz wykazać dochód ze Szwecji w polskim rozliczeniu w PIT/ZG Szwecja. Łącząc polskie i szwedzkie dochody w deklaracji PIT Szwecja to dochód ze Szwecji nie będzie opodatkowany w Polsce. Dochód z tego kraju wpłynie na wysokość stopy opodatkowania polskiego dochodu, który został wykazany w tym rozliczeniu. Dokumentem, który reguluje przepisy odnośnie relacji pomiędzy Polską i Szwecją w sprawie dochodów i unikania podwójnego opodatkowania w zakresie  podatków od dochodów jest Konwencja pomiędzy tymi krajami podpisana w Sztokholmie.

Jakie potrzebuje dokumenty ze Szwecji do PIT 36 ZG Szwecja

Do przeliczenia dochodów ze Szwecji do polskiego rozliczenia i wykazania go w PIT ZG Szwecja potrzebujemy następujących dokumentów, które otrzymasz od pracodawcy lub ze szwedzkiego urzędu skarbowego.

 

  • KU-13/KU-13/KU-14  nazwy te określają kartę podatkową od  pracodawcy jest to odpowiednik polskiego PIT-11. Na tym dokumencie widnieją wartości Twojego przychodu oraz zaliczek na podatek dochodowy.
  • Inkomstdeklaration 1 – dokument od szwedzkiego  urzędu skarbowego, który jest przesyłany do podatnika w okresie marzec/kwiecień. I jest to rozliczenie, które należy odpowiednio wypełnić i odesłać do urzędu w formie papierowej lub elektronicznej. Ponad to: znajduje się tam wartość zsumowanych Twoich przychodów, podatku.
  • paski wypłaty

Prawdopodobnie otrzymasz wszystkie te dokumenty od pracodawcy jednak do wykonania rozliczenia PIT ze Szwecji potrzebujemy jednego z wyżej wymienionego dokumentu.

Co zrobić gdy byłem opodatkowany podatkiem SINK?

Przychód uzyskany w trakcie zatrudnienia w Szwecji, który był tam opodatkowany podatkiem SINK należy tak samo jak w przypadku standardowych zasad opodatkowania rozliczyć w PIT-36 ZG.  Podatek SINK przeznaczony jest dla osób, które przebywały na terenie Szwecji krócej niż 183 dni w ciągu roku. Jeżeli właśnie takim podatkiem byłeś opodatkowany wynosi on 25% i nie możesz złożyć rozliczenia do Skatteverket  w związku z tym nie uzyskasz zwrotu podatku ze Szwecji. Nie otrzymasz również deklaracji z urzędu dlatego do rozliczenia PIT-36 ZG Szwecja będziesz musiał przygotować dokumenty od pracodawcy.

Związek PIT-36 ZG, a zwrotem podatku ze Szwecji

Rozliczenie PIT Szwecja

Złożenie deklaracji do polskiego urzędu skarbowego, ma ogromne znaczenie w momencie kiedy należy potwierdzić Twoją strukturę dochodów w szwedzkim urzędzie skarbowym. Do potwierdzenia dochodów musisz posiadać zaświadczenie o dochodach z kraju rezydencji jakim jest Polska. Polski urząd skarbowy nie wyda Ci tego zaświadczenia zazwyczaj w przypadku gdy nie masz złożonego PIT ZG dochody z Szwecji. Pewnie zastanawiasz się po co Skatteverket ma znać twoje polskie dochody, już tłumaczymy. Podatnik, którego dochody uzyskane w roku podatkowym w Szwecji stanowią 90% wszystkich dochodów może w rocznym rozliczeniu zastosować ulgi podatkowe, które korzystnie wpłyną na wysokość zwrotu podatku ze Szwecji. Ulgi z których można skorzystać w takiej sytuacji to:

 

  • odliczenie zakwaterowania,
  • dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania,
  • grundavdrag,
  • jobbskatteteduktion
  • dubbel bosattning – podwójne zakwaterowanie.

Nawet jeżeli miałeś zapewnione przez pracodawcę mieszkanie i dojazd to warto skorzystać z urzędowych ulg, których wysokość zależy od struktury dochodów.

Do kiedy muszę złożyć rozliczenie PIT ZG Szwecja

Na rozliczenie PIT 36 i ZG Szwecja z dochodów uzyskanych w Szwecji masz czas do 30.04. Składając rozliczenie do Szwecji, którego termin złożenia upływa początkiem maja, masz możliwość złożenia deklaracji podatkowej do dwóch urzędów jednocześnie i dochować swoich podatkowych obowiązków.

Urzędy za nie terminowe złożenie deklaracji mogą nałożyć kary finansowe.

Jak przeliczyć przychód ze Szwecji do PIT-36 z załacznikiem ZG?

Potrzebujemy kilku danych, które należy wyszukać na KU-10/KU-13/Ku-14 , pasków wypłaty lub  Inkomstdeklaration 1. Najważniejsza informacja to kwota przychodu, jeżeli miałeś kilku pracodawców należy zsumować i wówczas uzyskasz łączna wartość przychodu.

Należy również podać okres pracy w Szwecji czyli od kiedy do kiedy pracowałeś, jeśli miałeś kilka okresów należy wyliczyć ile dni przebywałeś w tym kraju, jest to ważna informacja do odpowiedniego wyliczenia diet, które pomniejszą Twój zagraniczny dochód.

 

Dieta za jeden dzień pracy to: 459 sek.

Jednak nie możemy odliczyć od przychodu całej wartości diet a jedynie jej 30% wartości.

(Dieta 459 sek*ilość dni pracy w Szwecji)*30%= Y wzór na wyliczenie wartości diet.

Od przychodu możemy odliczyć również polskie koszty uzyskania przychodu, które wynoszą 250 PLN za miesiąc, w ilu miesiącach pracowałeś tyle razy możesz tą kwotę uwzględnić w deklaracji PIT-36 ZG Szwecja

Przychód ze Szwecji w SEK- Y= X

X-wartość kosztów uzyskania przychodu = dochód w SEK

Dochód SEK* kurs walut z NBP= dochód w PLN

I tą wartość dochodu w PLN należy wpisać w PIT-ZG, a następnie w PIT-36 jako dochód zagraniczny.

Co to jest formularz PIT-36?

Pit-36 to nic innego jak formularz na którym należy zadeklarować roczne dochody przez podatnika z Szwecji.

W rozliczeniu tym uwzględnia się różnego rodzaju dochody, które opodatkowane są według skali podatkowej 12% i 32%. Podatnik wybiera ten formularz gdy uzyskał dochód z zagranicy np. ze Szwecji, z działalności gospodarczej itp. Mając polski dochód i szwedzki należy oba te dochody wykazać w formularzu PIT-36 ZG wraz z załącznikami PIT-O i PIT-ZG. Jeżeli podatnik uzyskał tylko dochód w Polski wówczas należy wybrać druk PIT-ZG. Poniżej kilka przykładów. Zastanawiasz się gdzie wykonać rozliczenie PIT do Szwecji wybierz nasze biuro rozliczeń zagranicznych a na pewno będziesz zadowolony.

Kilka przykładów

Przykład 1.

Pan Jan pracował w Polsce i Szwecji – jaki powinien wybrać formularzu

Odp: Pan Jan powinien wybrać druk PIT-36/ZG Szwecja

 

Przykład 2.

Pan Adam pracował tylko w Szwecji jaki ma wybrać druk?

Odp: Pan Adam ma wybrać druk Pit 36 ZG Szwecja

 

Przykład 3.

Pani Ania pracowała w Polsce jaki ma wybrać druk.

Odp: Pani Ania musi złożyć rozliczenie na Pit-37.

 

 

W jakiej formie mogę złożyć rozliczenie PIT z Niemiec do polski

Tą deklarację  można złożyć zarówno elektronicznie jak i osobiście w urzędzie. Do złożenia deklaracji rozliczenia PIT z Szwecji elektronicznie potrzebna będzie kwota przychodu wykazanego w roku poprzedzający aktualnie rozliczany rok podatkowy. Oznacza to, że składając rozliczenie w 2023 roku za rok 2022 do wysyłki elektronicznej będzie potrzebna kwota przychodu z rozliczenia za 2021 rok. Jednak jeżeli w 2023 roku będziesz składał korektę lub po raz pierwszy rozliczenie np. za rok 2019 to i tak do wysyłki elektronicznej potrzebna będzie kwota za 2021 rok. Wysłać elektronicznie możesz również gdy posiadasz podpis elektroniczny. Zawsze też możesz wydrukować PIT 36 ZG Szwecja podpisać i zanieść osobiście lub wysłać pocztą polską.

 

Metoda proporcjonalnego rozliczenia, a wyłączenia z progresją.

W zależności od kraju z jakiego są uzyskane dochody, zostaną one za pośrednictwem różnych metod rozliczone w PIT-36/ZG.  Metoda proporcjonalnego rozliczenia tyczy się między innymi dochodów uzyskanych w takich krajach jak: Wielka Brytania,  Holandia, Belgia, Norwegia. Rozliczając tą metodą dochody podlegają one opodatkowaniu według polskich przepisów podatkowych, jednak aby unikną podwójnego opodatkowania odlicza się podatek zapłacony za granica jak i stosuje się ulgę abolicyjną. Natomiast ulga wyłączenia z progresją stosowana jest przy rozliczaniu dochodów z takich krajów jak: Szwecja, Niemcy. Dochód z tych krajów wpływa na wysokość stopy opodatkowania polskich dochodów.

W związku z tym metoda wyłączenia z progresją jest korzystniejsza dla podatnika, chociażby z tego punktu, że w momencie wykazania w rozliczenia PIT 36 ZG  Szwecja tylko dochodu zagranicznego zawsze będzie na zero lub w ogóle podatnik nie ma obowiązku rozliczania na polskiego urzędu. Natomiast rozliczając metodą odliczenia proporcjonalnego  taką samą kwotę dochodu jak w metodzie wyłączenia z progresją nie masz już pewności, że na pewno będzie na zero. Do momentu kiedy polski rząd nie wprowadził limitu ulgi abolicyjnej to też było na zero. Jednak aktualnie limit ulgi abolicyjnej, która miała na celu niwelowanie różnicy pomiędzy metodami wynosi tylko 1360 PLN i  pomimo odliczenia podatku zapłaconego zagranicą może wyjść niedopłata do polskiego urzędu skarbowego.

 

Co to jest Skatteverket?

Skatteverket to nic innego jak Urząd Skarbowy. Jest to instytucja podatkowa, która zajmuje się rocznymi rozliczeniami takimi jak nasz polski PIT-36/ZG. W organie podatkowym załatwisz wszystkie sprawy związane  z podatkami, nie tylko dochodowym. W Szwecji mamy kilka rodzajów podatku, w zależności czy jesteś osobą fizyczną, firma lub innym podmiotem. W tym kraju płaci się jedne z najwyższych podatków, ale i zarobki można zakwalifikować do tych z wyższej półki.

 

Jakby nie było należy zgodzić się z Benjaminem Franklin który w liście do Jean-Baptiste Leroy’a napisał „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” Smutne ale prawdziwe: różne kraje różne wartości jednak od dawna towarzyszą, a śmierć towarzyszy od zawsze. I tym smutnym jednak życiowym cytatem zakończymy artykuł o składaniu PIT-36 ZG Szwecja z wykazaniem dochodów uzyskanych na terenie Szwecji przez polskiego rezydenta.