Jeśli Polska jest krajem Twojej rezydencji podatkowej, musisz się tu rozliczyć ze wszystkich swoich dochodów, także tych osiąganych w innym kraju. Zarabiasz w Ukrainie? W takim razie może się zdarzyć, że trzeba będzie złożyć w polskim urzędzie skarbowym PIT 36 ZG Ukraina. Nie wiesz, jak to zrobić? Pomożemy Ci! Nasza firma specjalizuje się w rozliczaniu podatków z zagranicy w Polsce. Zadbamy o Twoje interesy!
Jeżeli poza dochodami w Ukrainie osiągasz też zyski w Polsce lub innym kraju, nie ominie Cię złożenie rocznego rozliczenia do polskiego fiskusa. Za niedopełnienie tego obowiązku mogą grozić poważne konsekwencje finansowe. Uniknij ich i rozlicz się z uwzględnieniem wszystkich przysługujących Ci ulg.
Twoją deklarację PIT ZG Ukraina sporządzimy zgodnie z przepisami, szybko i w 100% online. Możemy ją też w Twoim imieniu wysłać elektronicznie do urzędu skarbowego w Polsce. Zadbamy o dopilnowanie terminów.
Rozliczenie oraz korekty deklaracji podatkowych w Polsce można złożyć do 5 lat wstecz. Zaoszczędź sobie czasu i nerwów. Powierz to zadanie specjalistom z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie. Pomogliśmy już wielu polskim rezydentom podatkowym. Wesprzemy również Ciebie!
Rozliczenie podatku za dochody z Ukrainy w Polsce nie musi być trudne. Załatwimy wszystkie formalności za Ciebie!
Podstawowy dokument to karta podatkowa z UKRAINA raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.
W ostatnich latach, z uwagi na sytuację geopolityczną, przybyło w Polsce osób, które choć mieszkają w naszym kraju, osiągają dochody w Ukrainie. Jeśli spełniają one warunki bycia rezydentem podatkowym, w Polsce obowiązuje je nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że trzeba się tu rozliczać ze wszystkich swoich dochodów – także tych osiągniętych w Ukrainie.
Taka sytuacja dotyczy nie tylko Polaków pracujących za naszą wschodnią granicą, ale również np. Ukraińców, którzy – pomimo przeniesienia się do naszego kraju z uwagi na wojnę – pracują dla starej firmy. Jeżeli takie osoby poza dochodami z Ukrainy osiągają też zyski w Polsce – np. z umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy renty/emerytury, są zobowiązane do złożenia PIT 36 ZG Ukraina.
Nie muszą tego natomiast robić osoby, które nie mają polskich dochodów. To wynik umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która została podpisana między Polską a Ukrainą. Na jej mocy przy wzajemnych rozliczeniach obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. W efekcie dochód z zagranicy nie jest wliczany do podstawy opodatkowania, a służy jedynie do wyliczenia stawki podatku od pozostałych źródeł pieniędzy za dany rok podatkowy.
Nie wiesz, jak jest w Twoim przypadku? Zgłoś się do nas. Sprawdzimy, czy musisz wypełniać PIT ZG Ukraina, a w razie potrzeby rozliczymy Cię.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Ukraina może się zainteresować
Czasami tak, a czasami nie. Wszystko zależy od sytuacji podatnika. Najważniejsze kwestie to rezydencja podatkowa oraz pochodzenie wszystkich dochodów za dany rok rozliczeniowy.
Po pierwsze, dochody z Ukrainy w Polsce muszą wykazywać tylko polscy rezydenci podatkowi. Warto podkreślić, że rezydencja nie jest jednoznaczna z obywatelstwem. Nabywają ją osoby, które:
Certyfikat podatkowy może więc też przysługiwać np. Ukraińcom, którzy przenieśli się do Polski ze względu na wojnę.
Po drugie, ważne jest, skąd pochodzą dochody za dany rok rozliczeniowy. To istotne, ponieważ Polskę z Ukrainą obowiązuje rozliczenie podatków na zasadzie wyłączenia z progresją. Co to oznacza?
Do rozliczenia podatku od dochodów z Ukrainy w Polsce będziesz potrzebować informacji o tym:
Stosowne zaświadczenie zapewne otrzymałeś od ukraińskiego pracodawcy. Możesz także posłużyć się odcinkami wypłaty, które były przekazywane na bieżąco. Te dokumenty mogą wystarczyć, aby wypełnić załącznik PIT ZG Ukraina i poprawnie rozliczyć się z fiskusem w Polsce.
Ponieważ z perspektywy polskiego prawa podatkowego osiągasz dochody z zagranicy, musisz wypełnić PIT 36 – to formularz, który uwzględnia taką opcję. Dodatkowo trzeba uzupełnić załącznik PIT ZG Ukraina. To właśnie w nim wpiszesz wysokość dochodów z tego kraju. Co ważne, kwoty trzeba przeliczyć z hrywien na złotówki zgodnie z odpowiednim kursem.
Może być przydatny także PIT-O. To załącznik, na którym dokonasz odliczeń od dochodu i podatku, które Ci przysługują. Być może masz szansę skorzystania z ulgi prorodzinnej, ulgi termomodernizacyjnych lub innych,
Zasadniczo, do 30 kwietnia roku po tym, za który jest dokonywane rozliczenie. Najczęściej termin jest dodatkowo przesuwany do 2 maja – tak, aby „spóźnialscy” mieli szanse nadrobić zaległości. Nie trzeba się obawiać o kolejki w urzędach skarbowych – wszystkie formularze można przesłać online.
Dodatkowo polskie prawo podatkowe przewiduje możliwość złożenia lub korekty zeznania podatkowego do 5 lat wstecz. Oznacza to, że jeśli np. okaże się, że za jakiś rok nie otrzymałeś należnego zwrotu podatku, możesz jeszcze o niego wystąpić.
Tak. Ukraina jest coraz bliżej przystąpienia do Unii Europejskiej, a jednym z warunków akcesji jest przyłączenie się do systemów przekazywania danych finansowych, takich jak Common Reporting Standard. Dlatego nie warto próbować zataić otrzymywanie dochodu z Ukrainy przed polskim fiskusem. Jeśli taka sytuacja wyjdzie na jaw, a Ty podlegałeś obowiązkowi złożenia PIT 36 ZG Ukraina, może na Ciebie zostać nałożona wysoka kara.
Pamiętaj: dochody z Ukrainy są wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce. Nie zapłacisz więc od nich dodatkowego podatku PIT. Nie ma więc powodu do obaw!
Nie, ponieważ ulga abolicyjna ma zastosowanie tylko wtedy, gdy Polskę z jakimś krajem obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadzie proporcjonalnego odliczenia. Z Ukrainą natomiast stosuje się korzystniejszą zasadę wyłączenia z progresją. Dlatego nie ma konieczności stosowania ulgi abolicyjnej.
Dochody z Ukrainy nie są w Polsce włączane do podstawy opodatkowania. A to oznacza, że nie mają wpływu na otrzymanie ani na wysokość ulg podatkowych w naszym kraju. Jeśli jednak składasz PIT 36 ZG Ukraina, mogą Ci przysługiwać ulgi, które odliczysz od naliczonego podatku od polskich dochodów – to np. ulga dla młodych, ulga prorodzinna czy ulga termomodernizacyjna. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Pewne jest jedno: porozmawiaj z naszymi ekspertami, aby upewnić się, że korzystasz ze wszystkich należących Ci się „przywilejów”.
Nie, ponieważ przy rozliczeniach dochodów z tego kraju stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że są one wyłączone z podstawy opodatkowania. Nie wlicza się więc ich również do limitu dochodów w wysokości 85 528 zł z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub wynagrodzenia za staż/praktyki, od których nalicza się 0% PIT.
Czasami tak, a czasem nie.
Jeśli osiągasz tylko ukraińskie dochody, nawet jako polski rezydent nie musisz składać PIT w Polsce.
Jeżeli natomiast poza ukraińskimi masz też polskie dochody (albo pochodzące z innego kraju, np. z UK czy Holandii), trzeba złożyć PIT 36 Ukraina. Tę deklarację możesz chcieć wypełnić również, jeżeli planujesz rozliczyć się w Polsce wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Niedopłata podatku po złożeniu PIT 36 ZG Ukraina może wynikać z różnych przyczyn. Może np. się okazać, że polski pracodawca źle wyliczył składki odprowadzane na PIT z wynagrodzenia. Może być także wynikiem błędnego wypełnienia zeznania rocznego. To częsty problem osób, które sporządzają PIT na własną rękę.
Dlatego jeżeli po przygotowaniu dokumentów okaże się, że wyszła niedopłata podatku, najlepiej skontaktuj się z nami. Przyjrzymy się dokładnie wszystkim danym, uwzględnimy przysługujące Ci ulgi podatkowe i przygotujemy deklarację w możliwie najkorzystniejszy sposób. Może się okazać, że zamiast niedopłaty będzie Ci przysługiwać zwrot. Warto to sprawdzić!