Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103
Rozliczenie PIT-36 ZG USA (Stany Zjednoczone)
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36
Cena za rozliczenieod 199zł

Rozliczenie PIT 36 ZG USA (Stany Zjednoczone) Online

Zdarzyło Ci się pracować w Stanach Zjednoczonych, ale jesteś polskim rezydentem podatkowym? Jeżeli tak, w Polsce musisz złożyć PIT 36 ZG USA. Nie wiesz, jak to zrobić? Bez obaw – pomożemy Ci się rozliczyć z polskim fiskusem lub zrobić korektę PIT USA. Szybko, przez Internet, zgodnie z prawem, a co najważniejsze – najkorzystniej, jak to możliwe.

Pamiętaj, że pomimo iż Polskę i Stany Zjędnoczone obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, nadal musisz w kraju wykazać swoje wszystkie dochody, także te uzyskane za granicą. Tak dzieje się w sytuacji, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, a więc w ojczyźnie przebywasz przez co najmniej 183 dni w roku lub masz tutaj centrum interesów osobistych/gospodarczych. Wówczas przy składaniu deklaracji do urzędu skarbowego należy wypełnić PIT ZG USA i wykazać w nim zarobki zza Atlantyku.

 

Nasi specjaliści pomogą Ci w tym procesie krok po kroku. Z nami szybko i sprawnie uporasz się ze skompletowaniem dokumentacji, wypełnieniem formularzy i ich wysyłką do polskiej skarbówki. Nie musisz odwiedzać naszego biura. Wszystkie sprawy możemy załatwić online. Z ekspertami rozliczenie z fiskusem będzie jak bułka z masłem. Skontaktuj się i wypełnij PIT 36 ZG Stany Zjednoczone bez stresu!

Czas realizacjido 48 h
Cena za usługęod 199 zł
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36

Rozliczymy dochody z USA w 24h. Nie wierzysz, napisz o nas!

Jak zamówić

Rozliczenie PITu z USA

1
Kliknij w przycisk

Zamów PIT-36 ZG USA

2
Wypełnij formularz

Odpowiedź na kilka pytań, jeśli  posiadasz przygotowane dokumenty możesz już nam załączyć.

3
Wyślij zamówienie

Pozostaw swoje dane teleadresowe, niezwłocznie po wysłaniu formularza, konsultant zweryfikuje zamówienie i skontaktuje się z Tobą w sprawie rozliczenia PIT-36 z Stany Zjednoczone.

Co potrzebujemy

Do sporządzenia PIT 36 z USA (Stany Zjednoczone)

Podstawowy dokument to W-2 (Wage and Tax Statement) czyli karta podatkowa z USA raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.

  • Karta podatkowa W-2 (Wage and Tax Statement) (otrzymasz ją od pracodawcy z USA)
  • Informacje o dochodach z polski PIT-11 lub innych krajów
  • Dokładne okresy pracy, zatrudnienia w USA (Stanach Zjednoczonych)
  • Informacje czy byłeś pracownikiem oddelegowanym A1
Istotne informacje

PIT ZG USA (Stany Zjednoczone)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jako polski rezydent podatkowy musisz rozliczyć się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów, także tych z USA. Dlatego jeśli np. część roku spędziłeś w Stanach, po powrocie trzeba złożyć PIT 36 ZG USA. Czy to oznacza, że ponownie zapłacisz podatek od tych zarobków i będziesz stratny? Absolutnie nie!

 

Kwota, którą uregulowałeś fiskusowi w Stanach Zjednoczonych, zostanie odliczona od podatku należnego od wynagrodzenia z zagranicy w Polsce. Twój dochód będzie się jednocześnie wliczał do podstawy opodatkowania, a to oznacza, że obejmą go ulgi dostępne w kraju. Wielu naszych Klientów otrzymało w ojczyźnie dodatkowy zwrot z tego tytułu. Ty również możesz mieć na to szansę!

 

Pamiętaj również, że złożenie PIT 36  ZG Stany Zjednoczone z rozliczeniem w Polsce pozwoli Ci uzyskać zaświadczenie o dochodach EU/EOG za dany rok podatkowy. Możesz go potrzebować w wielu sytuacjach związanych z zatrudnieniem za granicą.

 

Nie musisz się samodzielnie głowić nad tym, jak wypełnić PIT 36 ZG USA ani szukać w dokumentach ze Stanów właściwych pozycji i kwot. Powierz to zadanie naszym ekspertom i śpij spokojnie. Zadbamy o Twoje interesy i rozliczymy Cię terminowo oraz w 100% poprawnie. Robimy to od lat i poradzimy sobie w nawet z najbardziej skomplikowanym przypadkiem.

 

Obawiasz się, że zdarzyło Ci się przekroczyć termin na złożenie deklaracji? A może nie uwzględniłeś w niej przysługujących ulg i odliczeń? Nic straconego! PIT w Polsce możesz złożyć lub skorygować nawet w ciągu 5 lat. Pomożemy Ci to zrobić – tak, aby formalności zostały dopełnione poprawnie i bez stresu.

PIT 36 ZG USA - Stany Zjednoczone
Dane kontaktowe
Polski rezydent sp. z o.o.
Pon. -Pt.08:00 - 17:00

Czy dochody z USA (stany Zjednoczone) trzeba rozliczyć w Polsce?

To, czy musisz rozliczyć dochody z USA w Polsce, zależy od Twojej sytuacji. Ważne jest to, czy masz polską rezydencję podatkową. Jest tak, jeśli:

  • przebywasz w ojczyźnie przez co najmniej 183 dni w roku
  • i/lub masz tutaj swoje centrum interesów osobistych czy gospodarczych.

 

W takiej sytuacji musisz złożyć PIT 36 ZG USA – Stany Zjednoczone. To w Polsce masz nieograniczony obowiązek podatkowy, przez co musisz poinformować urząd skarbowy o wszystkich swoich dochodach, także tych z zagranicy. Uwaga! Ponieważ ze Stanami obowiązuje nas rozliczenie metodą proporcjonalnego odliczenia, nie ma znaczenia, czy dochód z USA jest Twoim jedynym w roku podatkowym. Nawet jeśli w Polsce nie zarobiłeś nawet złotówki, i tak musisz złożyć PIT.

 

Inaczej sprawa wygląda, jeśli jesteś w USA na stałe – tu pracujesz i mieszkasz, np. z najbliższą rodziną. W takim przypadku, nawet jeżeli masz obywatelstwo polskie, nie musisz rozliczać dochodów ze Stanów z fiskusem w kraju. Powinieneś to zrobić w USA (Stanach Zjednoczonych).

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wykonać rozliczenie podatku z USA (stany Zjednoczone) w Polsce?

Aby rozliczyć podatek z USA w Polsce, potrzebujesz dokumentów potwierdzających Twoje dochody z tego kraju. Wykonywałeś w Stanach pracę zarobkową? Jeśli tak, pracodawca musiał przekazać Ci odpowiednik polskiego PIT-11, czyli W-2 (Wage and Tax Statement). Znajdują się na nim informacje o wysokości dochodów, jak również odprowadzonych podatków federalnych czy składek społecznych i zdrowotnych. Te informacje są niezbędne do wypełnienia PIT ZG USA (Stany Zjednoczone).

 

W niektórych przypadkach źródłami informacji podatkowych mogą być formularze 1099 i 1099-INT. Nie jesteś pewien, czy masz wszystko, żeby wypełnić polski PIT 36 ZG USA? Odezwij się do nas i pokaż, jakie masz dokumenty. Sprawdzimy, czy czegoś nie brakuje. W razie potrzeby podpowiemy, jak uzupełnić braki, aby można się było rozliczyć z polskim urzędem skarbowym.

Na jakim druku PIT muszę złożyć rozliczenie dochodów z USA (Stany Zjednoczone) do polskiego urzędu?

Najodpowiedniejszym formularzem do rozliczenia się z urzędem skarbowym dla osób, które pracowały w USA, jest PIT 36. W tym formularzu przedstawiasz wszystkie swoje dochody. Te zagraniczne wpisujesz do załącznika PIT ZG USA. Pamiętaj, że jeśli w danym roku podatkowym zdarzyło Ci się mieć dochody z kilku różnych krajów, zarobki z każdego z nich trzeba ująć w osobnym załączniku PIT ZG.

 

Dodatkowo może Ci się przydać załącznik PIT-O. To on posłuży np. do odliczenia ulgi abolicyjnej i innych, które przysługują Ci w kraju.

 

Pamiętaj, że przy wpisywaniu dochodów ze Stanów do rozliczenia PIT ZG USA (Stany Zjednoczone) trzeba przeliczyć wszystkie kwoty na złotówki po właściwym kursie NBP. Nie jesteś pewien, jak wypełnić deklarację podatkową? Nie trać czasu i nerwów. Zrobimy to za Ciebie.

Do kiedy należy złożyć Pit-36 ZG USA (Stany Zjednoczone) w polskim urzędzie skarbowym?

Rozliczenie PIT 36 ZG USA powinno się złożyć do 30 kwietnia roku następującego po tym, w którym osiągnęło się dochód. Czyli jeżeli rozliczasz się za zarobki z 2023 roku, powinieneś to zrobić do 30 kwietnia 2024 roku. Przekroczenie tego terminu może się wiązać z przykrymi konsekwencjami, np. z nałożeniem grzywny.

 

Obawiasz się kary ze skarbówki? Pomożemy Ci ograniczyć ryzyko nałożenia poważnych sankcji – wsparciem będzie np. złożenie tzw. czynnego żalu. Pamiętaj też, że swoją deklarację podatkową możesz skorygować w ciągu 5 kolejnych lat. To ważne, zwłaszcza jeżeli np. przy wypełnianiu PIT-u nie uwzględniłeś wszystkich należących Ci się ulg. Można to „naprawić” i odzyskać należne pieniądze. Sprawdź, czy to możliwe w Twoim przypadku, z naszymi specjalistami!

Czy polski urząd skarbowy dowie się o moim dochodzie z USA (Stany Zjednoczone)?

Szanse na to, że polska skarbówka dowie się o Twoich dochodach z USA, są spore. Pamiętaj, że Polska funkcjonuje w ramach organizacji międzynarodowych, które przekazują sobie informacje o podatnikach. Dlatego fiskus może szybko zorientować się, że podatnik, mimo że miał taki obowiązek, nie uwzględnił w rozliczeniu rocznym zarobków zza oceanu. Może to pociągnąć za sobą poważne konsekwencje finansowe, których lepiej uniknąć.

 

Pamiętaj: gdy składasz zeznanie podatkowe PIT 36 ZG USA, wcale nie oznacza to, że zapłacisz drugi raz podatek za zarobki ze Stanów. Odprowadzone w Ameryce składki zostaną odliczone od tych należnych z tytułu wynagrodzenia z USA w Polsce. Ponieważ zaś podatki w Stanach są dość wysokie, z dużym prawdopodobieństwem możesz się spodziewać, że w kraju nie zapłacisz ani złotówki od tego dochodu. Nie ma więc powodu, aby ryzykować. Złóż PIT ZG USA i śpij spokojnie!

Czy rozliczając dochody z USA (Stany Zjednoczone) można zastosować ulgę abolicyjną?

Tak, ponieważ z USA Polskę obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia podatku. Jest ona nieco mniej korzystna niż zasada wyłączenia z progresją. Ulga abolicyjna ma na celu zniwelować ewentualną różnicę w kwocie do zapłaty. Dlatego możesz z niej skorzystać, gdy wypełniasz roczne zenanie PIT 36 ZG USA. Pamiętaj! Obecnie wynosi ona maksymalnie 1 360 zł.
Nie wiesz, jak ją odliczyć? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Czy przy rozliczaniu dochodów z USA (Stany Zjednoczone) w Polsce zostaną uwzględnione ulgi podatkowe?

Tak. Jako polski rezydent podatkowy masz prawo korzystać z rozmaitych przywilejów i zachęt obowiązujących w naszym kraju. Mogą to być np.

 

  • ulga prorodzinna,
  • ulga dla młodych do 26. roku życia
  • czy ulga termomodernizacyjna.

 

Ponieważ dochód z USA podlega opodatkowaniu w Polsce (metodą proporcjonalnego odliczenia), można go też uwzględnić przy wyliczeniu należnych ulg. To oznacza, że wiele osób, które pracowały przez kilka miesięcy w USA, może liczyć w kraju nawet na zwrot podatku. Dlatego warto poprosić specjalistę, aby przyjrzał się Twojej sytuacji i wskazał, z jakich ulg możesz skorzystać.

Czy dochód z USA (Stany Zjednoczone) można rozliczyć w uldze do 26. roku życia?

Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Te dochody również wchodzą do podstawy opodatkowania, więc można je wliczyć w limit 85 828 zł rocznie, który jest w kraju zwolniony z podatki dochodowego PIT. Uwaga jednak! Takie wynagrodzenie musiało zostać uzyskane na podstawie umowy o pracę, zlecenia albo praktyki absolwenckiej/stażu uczniowskiego. W innym przypadku jest w kraju objęte podatkiem. Jeśli jednak uregulowałeś go już w Stanach, ta kwota zostanie odjęta od należności w Polsce (co najczęściej oznacza, że zobowiązanie wobec skarbówki z tego tytułu się „wyzeruje”).

Czy mając rezydencję podatkową w Polsce, muszę się rozliczyć z dochodów z USA?

Tak, to konieczne, ponieważ umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi zakłada rozliczenie dochodów z wykorzystaniem metody proporcjonalnego odliczenia. Dlatego jeżeli masz polską rezydenturę, ale zarobiłeś coś w USA w danym roku podatkowym, trzeba zawsze złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT 36 ZG USA (Stany Zjednoczone).

 

Co ważne, ten obowiązek ciąży na Tobie, również jeśli poza przychodami z Ameryki nie miałeś żadnych innych. Nie zapomnij więc się rozliczyć z polską skarbówką.

Dlaczego w PIT-36 USA (stany Zjednoczone) może wyjść niedopłata podatku?

Niedopłata podatku oznacza, że składki odprowadzone na PIT przez Twoich pracodawców były niższe niż kwota należna do zapłaty polskiemu fiskusowi. Z czego może to wynikać przy składaniu PIT 36 ZG USA? Może to być np. efekt nieprawidłowego wypełnienia rozliczenia. To częsty przypadek wśród osób, które wypełniają deklarację samodzielnie.

 

Chcesz się upewnić, że Twój PIT jest wypełniony poprawnie, a wysokość podatku do zapłaty lub do zwrotu jest prawidłowa? Zgłoś się do nas. Pomożemy.