Osoby, które pracują na Węgrzech, ale są polskimi rezydentami podatkowymi, mogą być zobowiązane do złożenia PIT 36 ZG Węgry. Zastanawiasz się, czy Ty też musisz dopełnić formalności z polskim fiskusem? Nie jesteś pewien, jak wypełnić ten dokument i w jaki sposób wykorzystać wszystkie przysługujące Ci ulgi? Powierz to zadanie nam.
Polska podpisała z Węgrami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, a przy rozliczaniu dochodów z tego kraju jest stosowana metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, że zarobki osiągnięte np. w Budapeszcie nie są wliczane do podstawy opodatkowania w Polsce. Jeżeli jednak w kraju za dany rok podatkowy składasz rozliczenie roczne, trzeba do niego dołączyć PIT ZG Węgry.
Mamy ogromne doświadczenie przy rozliczaniu dochodów z Węgier w polskim urzędzie skarbowym. Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu zarobków z Węgier? Zadbamy o to w Twoim imieniu. Nasza współpraca może przebiec 100% online – włącznie z wysyłką dokumentów do polskiego urzędu skarbowego i odebraniem UPO.
Pamiętaj: polski system podatkowy daje możliwość złożenia PIT-36 ZG Węgry i korekty zeznania nawet przez okres 5 lat. Jeśli więc potrzebujesz pomocy w tej kwestii, zapraszamy do kontaktu. Pomożemy Ci rozliczyć się z dochodów najkorzystniej, jak to możliwe.
Rozliczenie zarobków z Węgier w Polsce nie musi być skomplikowane. Zaoszczędź czas i nerwy – powierz tę sprawę naszym ekspertom.
Podstawowy dokument to karta podatkowa z Węgier raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.
Zastanawiasz się, dlaczego dochody osiągnięte na Węgrzech będzie trzeba być może rozliczyć również w Polsce? To pytanie jest zasadne – w końcu Twój pracodawca odprowadza od nich zaliczki na podatek PIT na Węgrzech. Jeśli jednak te zarobki nie są Twoimi jedynymi, a Ty masz status polskiego rezydenta podatkowego, w kraju musisz poinformować fiskus o wszystkich uzyskanych dochodach. W tym celu trzeba złożyć rozliczenie PIT 36 ZG Węgry.
W tym dokumencie należy przedstawić nie tylko informacje o dochodach z Polski – np. tych z pracy czy prowadzenia działalności w kraju. Trzeba również uwzględnić dane o zarobkach z zagranicy w tym z Węgier. Nie musisz jednak obawiać się, że podatek zostanie z tego dochodu „ściągnięty” ponownie. Ponieważ z Węgrami Polskę obowiązuje rozliczenie z zastosowaniem wyłączenia z progresją, pieniądze zarobione w tym drugim kraju będą wyłączone z podstawy opodatkowania. Posłużą jednak do wyliczenia stawki podatku od pozostałej kwoty.
Czasami opłaca się też złożyć PIT 36 ZG Węgry, nawet jeśli nie ma takiego obowiązku. Może to być konieczne, jeśli zechcesz uzyskać zaświadczenie o dochodach UE/EOG za dany rok podatkowy. Polska skarbówka nie podbije go, jeżeli nie złożysz uprzednio rozliczenia rocznego.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Węgry może się zainteresować
Każdy przypadek jest inny. Wiele zależy od Twojej sytuacji.
Po pierwsze, istotna jest kwestia rezydencji podatkowej. Obywatelstwo polskie nie jest z nią równoznaczne! Aby mieć w kraju tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, musisz tutaj przebywać przez co najmniej 183 dni w roku i/lub mieć tu centrum interesów osobistych/gospodarczych. Jeśli więc np. przeniosłeś się na Węgry na stałe z najbliższymi, nie musisz składać PIT ZG Węgry. W Polsce rozliczysz jedynie dochody z naszego kraju – jeśli jakieś tu osiągasz.
Po drugie, ważne jest to, jakie dochody osiągnąłeś za dany rok podatkowy. Nawet jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, jeśli zarabiałeś jedynie na Węgrzech, nie musisz wypełniać rozliczenia PIT 36 ZG Węgry. Nie ma takiej konieczności, ponieważ z uwagi na obowiązywanie metody wyłączenia z progresją dochody z tego kraju są wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce.
Jeżeli jednak poza zarobkami z Węgier masz na koncie dochody w Polsce – np. z renty/emerytury, stosunku pracy, prowadzenia działalności czy umowy cywilnoprawnej – trzeba złożyć zeznanie roczne z uwzględnieniem zarobków z zagranicy.
Nie masz pewności, co robić? Możesz się zgłosić do naszych specjalistów i skonsultować swój przypadek. Rozwiejemy wątpliwości.
Do rozliczenia podatku z Węgier w Polsce będą potrzebne informacje o tym, ile udało Ci się zarobić w tym kraju oraz jaki podatek został odprowadzony od tego dochodu przez Twojego pracodawcę. Znajdziesz je m.in. na paskach wypłaty przekazywanych przez pracodawcę („fizycznie” lub elektronicznie). Na Węgrzech te dane muszą być przechowywane przez pracodawcę przez okres 7 lat. Dlatego jeżeli nie otrzymałeś ich lub zagubiły się, najczęściej wystarczy się skontaktować z firmą, z której otrzymywało się pensję.
Jeśli nie wiesz, jakich dokładnie dokumentów potrzebujesz, zgłoś się – podpowiemy
Rozliczenie podatku z Węgier nastąpi na formularzu PIT 36. Do głównej deklaracji należy dołączyć PIT ZG Węgry. To w nim trzeba podać dochody z Węgier i inne istotne informacje. Co ważne, wszystkie kwoty należy przeliczyć na złotówki z forintów po odpowiednim kursie. Podpowiemy Ci, jakim.
Dodatkowo może Ci być potrzebny PIT-O. To na tym dokumencie odliczysz wszelkie przysługujące Ci ulgi, np. prorodzinną czy termomodernizacyjną. Warto sprawdzić, jakie przywileje podatkowe Ci przysługują – tak, aby dać sobie szansę na otrzymanie zwrotu podatku. To częsty przypadek!
Co do zasady deklaracje podatkowe należy złożyć do polskiego fiskusa do 30 kwietnia roku następującego po tym, za który się rozliczasz. A zatem np. do 30 kwietnia 2024 r. trzeba będzie złożyć rozliczenie za rok 2023. Co istotne, urząd skarbowy często przesuwa ten termin na 2 maja. Jeśli go nie dotrzymasz, a masz taki obowiązek, może na Ciebie nałożona kara. Warto więc pilnować dat.
Nie musisz składać PIT 36 ZG Węgry, ale okazuje się, że warto to zrobić? A może chcesz skorygować starsze zeznanie. Czas masz na to aż przez 5 lat. Dlatego (prawie) nigdy nie jest za późno na powalczenie o zwrot należnego podatku.
To bardzo prawdopodobne – choćby dlatego, że zarówno Polska, jak i Węgry są częścią Unii Europejskiej, a banki są włączone do systemu Common Reporting Standard. Oznacza to, że fiskus w Polsce może bardzo szybko uzyskać od węgierskiego informacje o tym, że osiągasz w tym kraju dochody. Jeżeli okaże się, że je zataiłeś, a miałeś obowiązek rozliczenia z urzędem skarbowym, może Cię czekać wysoka kara!
Jeśli więc musisz złożyć roczne zeznanie PIT 36 ZG Węgry, zrób to bez wahania. Nie zapłacisz od zarobków z Budapesztu czy Egeru dodatkowego podatku – są one wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce.
Nie, ponieważ umowa dwustronna o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Węgrami zakłada stosowanie rozliczenia metodą wyłączenia z progresją. W efekcie dochód z Węgier jest w Polsce wyłączony z podstawy opodatkowania. To korzystniejsze rozwiązanie niż stosowana przy zarobkach w innych państwach metoda proporcjonalnego odliczenia. Gdy to ona ma zastosowanie, stosuje się ulgę abolicyjną. W przypadku zarobków z Węgier nie ma takiej potrzeby.
Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, mogą Ci przysługiwać określone ulgi – np. termomodernizacyjna, prorodzinna czy dla młodych. Możesz je zastosować w odniesieniu do dochodów z Polski. Te z Węgier są wyłączone z podstawy opodatkowania, a co za tym idzie – nie są objęte ulgami. Dlatego wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.
Nie masz pewności, czy i jakie ulgi podatkowe przysługują Ci w Polsce? Przeanalizujemy Twój przypadek i zadbamy o to, aby wypełnić deklaracje PIT 36 ZG Węgry najkorzystniej, jak to możliwe – z uwzględnieniem wszystkich należnych odliczeń.
Ulga dla młodych do 26. roku życia to zwolnienie z podatku PIT dochodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także ze stażów i praktyk. Obowiązuje do limitu 85 528 zł Powyżej tej kwoty należy zapłacić podatek 12%. Do tego limitu nie wliczają się dochody z Węgier. Są one w ogóle wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce. Nie musisz więc korzystać na nie w kraju z ulgi dla młodych – nie zostanie od nich naliczony żaden dodatkowy podatek.
Wszystko zależy od Twojej sytuacji.
Obowiązek złożenia zeznania PIT 36 ZG Węgry mają osoby, które są polskimi rezydentami podatkowymi i:
Jeżeli natomiast za dany rok podatkowy miałeś dochody wyłącznie z Węgier, w Polsce nie musisz składać PIT. Możesz to jednak zrobić, jeżeli np. chcesz otrzymać zaświadczenie UE/EOG o zarobkach
Konieczność uregulowania zaległego podatku, czyli niedopłata, pojawia się wtedy, gdy składki na PIT były niższe niż należna kwota do zapłaty urzędowi skarbowemu. Może być to np. efekt tego, że polski pracodawca źle wyliczył ich wysokość. Często jednak to wynik niepoprawnego wypełnienia deklaracji PIT 36 ZG Węgry – błędy zdarzają się np. przy samodzielnym podjęciu próby uzupełnienia dokumentu.
Aby uniknąć nieuzasadnionej niedopłaty, przekaż dokumenty rozliczeniowe nam. Upewnimy się, że Twój podatek w Polsce jest rozliczony maksymalnie korzystnie i dopełnimy wszystkich formalności.