Pracujesz w Holandii? A może myślisz o wyjeździe do tego kraju? W takiej sytuacji warto dobrze się zapoznać z zasadami rozliczania dochodów w Niderlandach. Zobacz, jaki jest podatek w Holandii, jak wygląda jego rozliczenie i jaka jest różnica w zasadach dla rezydentów i nierezydentów.
Podatek w Holandii – ile trzeba zapłacić?
System podatkowy w Holandii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Obowiązują:
- inne stawki oraz progi,
- specjalne warunki dla pracowników w niektórych branżach.
Dlatego po przyjeździe do tego kraju możesz się poczuć zagubiony – zwłaszcza że przepisy w 2023 roku się zmieniły.
Omówmy wszystkie najważniejsze kwestie krok po kroku.
Pracowałeś w Holandii? Prawdopodobnie należy Ci się zwrot podatku! Uzyskaj go szybko i bez problemów. Zajmiemy się tym. Usługa 100% online!
Ile wynosi podatek dochodowy w Holandii? 2 progi podatkowe
Jeszcze do niedawna w Holandii obowiązywały 3 tzw. boxy podatkowe. To, do którego się należało, było uzależnione od charakteru uzyskiwanych przychodów. Teraz nie trzeba się już zastanawiać nad tą kwestią. Od 2021 roku obowiązują nowe stawki podatku w Holandii i tylko 2 grupy podatników.
Kryterium stawki podatkowej, podobnie jak w Polsce, jest wysokość osiąganych dochodów. I tak, obecnie:
- przy dochodach do kwoty 73 031 euro zapłacisz w Holandii podatek dochodowy w wysokości 36,93%;
- jeżeli osiągniesz dochody powyżej 73 031 euro, podatek od nadwyżkowej kwoty wyniesie 49,50%.
Brzmi mało optymistycznie, zwłaszcza w porównaniu do stawek obowiązujących w Polsce? Bez obaw! Jeżeli osiągasz 90% dochodów właśnie w Holandii, możesz skorzystać z różnego rodzaju ulg i odliczeń, które nieco odciążą Twój budżet.
30 tax rulling – co to jest i kogo obowiązuje?
Ważnym i zaskakującym dla Polaków czynnikiem wpływającym na wysokość podatków w Holandii, jest tzw. zasada 30 tax ruling. Jest to obniżka podatków stosowana wobec wyspecjalizowanych pracowników konkretnych branż. Przyznaje się ją, ponieważ Holandia cierpi na deficyt profesjonalistów w określonych sektorach, a rząd chce zachęcić obcokrajowców do rozpoczęcia pracy w tym kraju.
Na czym polega ta ulga podatkowa w Holandii? Otóż jeśli podejmiesz w tym kraju pracę w określonym zawodzie, np. w obszarze IT czy budownictwa, przez pierwsze 5 lat podatkiem będzie objęte tylko 70% Twojego wynagrodzenia. Pozostałe 30% trafi w pełni do Twojej kieszeni. To duża różnica, zwłaszcza że stawki w Holandii są jednymi z najwyższych w Europie!
Podatek w Holandii – praca tymczasowa a stała
Różnicę w wysokości podatku w Holandii mogą odczuć osoby, które pracują tam na stałe, a dokładniej osiągają co najmniej 90% wszystkich dochodów właśnie z tym kraju. Ten warunek trzeba spełnić, aby móc skorzystać z licznych ulg i odliczeń przy składaniu rocznej deklaracji podatkowej.
Tylko jeśli wpisujesz się w te widełki, możesz np. skorzystać z:
- kwoty wolnej od podatku w Holandii – warto wiedzieć, że w tym kraju nie obowiązuje jedna, stała stawka; w 2022 roku było to maksymalnie 2 888 euro;
- ulgi podatkowej na dziecko poniżej 12. roku życia (pod warunkiem, że jest ono zameldowane z rodzicem mieszkającym w Holandii przez co najmniej 6 miesięcy);
- ulgi pracowniczej – wynosi nawet do 4 260 euro.
W efekcie możesz liczyć na duży zwrot podatku z Holandii – także wówczas, gdy udało Ci się już wrócić do kraju.
Sprawdź również: Zwrot podatku z Holandii – ile można dostać?
Jak rozliczyć podatek w Holandii?
Podatek w Holandii rozliczasz w tamtejszym urzędzie skarbowym, czyli Belastingdienst. Zasady różnią się dla rezydentów i nierezydentów. I tak:
- jako rezydent (czyli osoba zameldowana w Holandii przez cały rok) musisz dopełnić formalności do 1 maja, na formularzu Aangifte P;
- jako nierezydent (czyli gdy nie masz meldunku w tym kraju przez cały rok), masz czas na wysłanie deklaracji do 1 lipca, na formularzu Aangifte „C”.
Do wypełnienia deklaracji będzie Ci potrzebna karta podatkowa z Holandii (Jaaropgave – to dokument, który powinien Ci wydać pracodawca).
Jeżeli czujesz się zagubiony, bo np. trudno jest wypełniać formularz po holendersku, możesz zgłosić się po pomoc. Możemy za Ciebie zarówno przygotować rozliczenie do holenderskiego urzędu skarbowego, jak i PIT 36-ZG Holandia do polskiej skarbówki. Musisz go złożyć, rozliczając się z zarobków z Niderlandów w Polsce, jeśli jesteś tu rezydentem podatkowym.
Masz wątpliwości? Potrzebujesz dodatkowych informacji? Skontaktuj się! Wszystko Ci wyjaśnimy i załatwimy formalności za Ciebie.