
Gdy wyjeżdżasz do pracy w Szwecji, podatek to jedna z ważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę. Jego opłacenia nie unikniesz – pracodawca odprowadzi go z wypłaty. Masz jednak wpływ na to, jak zostaniesz rozliczony. Przed Tobą dwie opcje: SINK oraz zasady ogólne. Co wybrać? Podpowiadamy.
Podatki w Szwecji – jak to działa dla pracowników z Polski?
Dla Szwedów system podatkowy panujący w ich kraju jest dość prosty i jednolity – oni nie muszą się zastanawiać nad wyborem formy opodatkowania. Jednak Ty, jako osoba przyjeżdżająca do pracy z Polski na krótszy czas, możesz samodzielnie podjąć decyzję o tym, jakie składki będziesz odprowadzać do Skatteverket (urzędu skarbowego).
Pracownicy zagraniczni, którzy nie są szwedzkimi rezydentami podatkowymi, mają do wyboru dwie opcje:
- podatek SINK – przeznaczony dla nie-rezydentów w tym kraju;
- rozliczenie na zasadach ogólnych – z uwzględnieniem ulg przysługujących przy rozliczeniu ze Skatteverket.
Pracowałeś w Szwecji i chcesz uzyskać zwrot podatku? Rozliczymy Cię na maksymalnie korzystnych warunkach. Wszystko załatwimy 100% online!
Co to jest podatek SINK w Szwecji?
SINK (Special Income Tax for Non-Residents) to nazwa specjalnego podatku dochodowego dla nie-rezydentów w Szwecji. Może być on zastosowany wobec osób, które pracują w tym kraju, ale nie jest on miejscem ich rezydencji podatkowej. W praktyce jest on dostępny dla osób, które przebywają w Szwecji przez mniej niż 183 dni w roku.
Czytaj więcej: Co to jest rezydencja podatkowa?
Jest to podatek zryczałtowany o jednej, płaskiej stawce. Wynosi ona obecnie 25%, niezależnie od tego, jak wysokie są Twoje zarobki w Szwecji. Jeśli płacisz SINK:
- nie musisz się rozliczać ze szwedzkim urzędem skarbowym;
- nie przysługują Ci żadne ulgi ani odliczenia w Szwecji.
Jakie są wady i zalety podatku SINK w Szwecji?
SINK w Szwecji to proste i wygodne rozwiązanie przede wszystkim dla osób pracujących krótkotrwale w Szwecji. Sprawdzi się, np. jeśli wyjeżdżasz tu na miesiąc-dwa w roku, a przez jego pozostałą część mieszkasz w Polsce. Dzięki temu ominie Cię konieczność wypełniania szwedzkiego PIT-u i związane z tym formalności.
Decydując się na SINK, wiesz dokładnie, ile podatku zapłacisz, a jego stawka nie zmieni się, jeżeli Twoje zarobki będą naprawdę wysokie. To ważne zwłaszcza dla wysoko wynagradzanych pracowników, np. różnego rodzaju konsultantów, specjalistów IT itp. Niezależnie od tego, ile zarobisz, Skatteverket pobierze 25% i ani złotówki (a raczej korony) więcej.
Z drugiej strony SINK ma także wady. Co, jeśli w Szwecji przysługiwałoby Ci prawo do ulg podatkowych? Przy zryczałtowanym podatku dla nierezydentów nie możesz skorzystać z żadnych odliczeń w tym kraju. A to oznacza, że nie możesz też liczyć na zwrot podatku ze Szwecji. A ten może przysługiwać np. z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, dojazdów do Szwecji czy wydatków poniesionych w związku z pracą.
Dowiedz się więcej na ten temat: Ulgi podatkowe w Szwecji – kiedy i z jakich można skorzystać?
Dla kogo SINK to dobre rozwiązanie?
Na SINK warto się zdecydować, jeśli:
- w Szwecji przebywasz przez kilka miesięcy, ale nie osiągasz tu 90% wszystkich swoich dochodów w ciągu roku;
- praca w tym kraju przynosi Ci bardzo wysokie zarobki, które mogłyby być bardziej obciążone podatkiem;
- nie chcesz się „bawić z papierologią” po zakończeniu pracy w Szwecji – ominie Cię wówczas rozliczenie z tamtejszym fiskusem;
- nie planujesz pozostawać na dłużej w tym kraju.
Jeśli natomiast przysługiwałoby Ci tu prawo do ulg, wówczas… warto wszystko policzyć jeszcze raz.
Opodatkowanie na ogólnych zasadach w Szwecji
W Szwecji – nawet jako nierezydent – możesz też skorzystać z ogólnych zasad opodatkowania – obowiązujących tych, którzy mieszkają w tym kraju na stałe. Jak one wyglądają? Otóż:
- od dochodów do 614 000 SEK rocznie (stan na 2024 r.) zapłacisz tylko podatek lokalny. Jego wysokość jest różna w poszczególnych regionach Szwecji, ale najczęściej to ok. 32%;
- od dochodów wykraczających poza tę kwotę dodatkowo trzeba będzie uregulować podatek krajowy – wynosi on dodatkowe 20%.
Jakie są wady i zalety rozliczenia w Szwecji na zasadach ogólnych?
Na pierwszy rzut oka rozliczenie na zasadach ogólnych w Szwecji się nie opłaca. I rzeczywiście, dla większości nierezydentów model SINK to lepsze wyjście. Jest jednak istotna kwestia, o której trzeba pamiętać: jeżeli wybierasz ten model podatkowy, masz prawo do korzystania ze wszystkich należnych ulg. A to może oznaczać wysoki zwrot! Jak duży? To zależy od Twojej sytuacji. Jednak wielu naszych Klientów cieszyło się kwotami nawet na poziomie ok. 20 000 SEK.
Wybierając zasady ogólne, będziesz też miał obowiązek rozliczenia się ze szwedzkim fiskusem. Otrzymasz Inkomstdeklaration 1 i ten dokument trzeba będzie odesłać do Skatteverket.
Zobacz: Praca w Szwecji: jak rozliczyć podatek?
Dla kogo rozliczenie na zasadach ogólnych może być lepszym wyjściem w Szwecji?
Rozliczenie podatku na zasadach ogólnych będzie Ci się opłacać, jeżeli będą Ci przysługiwać ulgi podatkowe. To najlepsza opcja dla osób, które:
- zarabiają w Szwecji mniej niż 614 000 SEK rocznie;
- osiągają co najmniej 90% wszystkich dochodów za dany rok w Szwecji (to uprawnia do skorzystania z podstawowej, znaczącej ulgi podatkowej);
- prowadzą podwójne gospodarstwo domowe i często przemieszczają się między Polską a Szwecją.
Co zrobić, aby zgłosić się do podatku SINK w Szwecji?
Jeżeli wyliczysz, że podatek SINK w Szwecji będzie dla Ciebie bardziej opłacalny i możesz z niego skorzystać, trzeba ten fakt zgłosić do Skatteverket. Jak to zrobić?
- Zarejestruj się na stronie Skatteverket lub zaloguj na swoje konto.
- Wypełnij formularz rejestracji do podatku SINK – jest dostępny np. na stronie https://www.skatteverket.se/servicelankar/otherlanguages/inenglishengelska/individualsandemployees/newinswedenandwillbeemployedhere/applicationforspecialincometaxfornonresidents.4.109dcbe71721adafd251ba9.html
- Prześlij ten dokument wraz z kopią swojego paszportu do szwedzkiej skarbówki. Opcjonalnie możesz to zrobić drogą pocztową lub osobiście podczas wizyty w urzędzie skarbowym.
- Kiedy Skatteverket rozpatrzy wniosek i przekaże, że kwalifikujesz się do podatku SINK, poinformuj o tym swojego pracodawcę. Wtedy naliczy Ci on odpowiedni podatek – tak, abyś nie był „stratny”.
Pamiętaj też, że wielu Polaków, którzy pracują sezonowo w Szwecji, musi rozliczyć swoje dochody z tego kraju także w ojczyźnie, na PIT 36 ZG Szwecja. Nie jesteś pewien, czy Ty też musisz to zrobić? Potrzebujesz rady przy wybieraniu formy opodatkowania w tym skandynawskim kraju? Skontaktuj się z nami i uzyskaj fachowe wsparcie.