Belgia jest coraz częściej wybieranym przez Polaków krajem emigracji zarobkowej. Ty również myślisz o tym, żeby się tam wybrać? A może już pracujesz w Brukseli czy Antwerpii i zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek? Podpowiadamy!
Praca w Belgii – pierwsze formalności
Aby móc się ubiegać o zwrot podatku w Belgii, zadbaj o dopełnienie wszystkich formalności od pierwszych dni pracy w tym kraju. Dzięki temu późniejsze rozliczenie przebiegnie „gładko” i bez problemów.
Najważniejsza kwestia to meldunek w Belgii – obowiązek zameldowania się jest w tym kraju surowo przestrzegany. Dlatego już w pierwszych 8-10 dniach udaj się do miejscowego urzędu gminy i wypełnij odpowiednie dokumenty. Uwaga! Jeśli planujesz zostać w Belgii dłużej niż 3 miesiące, możesz się ubiegać o pobyt stały m.in. pod warunkiem stabilnego zatrudnienia.
Pamiętaj też, że umowa o pracę w Belgii nie zawsze ma formę papierową – zdarza się (zwłaszcza przy pracy tymczasowej), że zawiera się ją ustnie. W takim przypadku jednak „domyślnie” zakłada się, że jest ona na czas nieokreślony.
Jako osoba pracująca w Belgii, otrzymasz także National Numer (NN), czyli odpowiednik polskiego PESEL-u. Będzie potrzebny m.in. do podjęcia zatrudnienia, ale także do złożenia rocznego zeznania podatkowego.
Pracujesz w Belgii? Może Ci przysługiwać zwrot podatku. Pomożemy Ci się o niego skutecznie ubiegać. Wiemy, jak to zrobić!
Jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia podatku z Belgii?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii – od Twojej rezydencji podatkowej. Jeżeli to w Polsce masz nieograniczony obowiązek podatkowy (tzn. mieszkasz tu przez min. 183 dni w roku albo masz tu centrum interesów osobistych/zawodowych), belgijskie dochody trzeba rozliczyć z fiskusem w ojczyźnie.
Będzie Ci to też potrzebne, aby udowodnić swoje prawo do ulg podatkowych w Belgii. Skorzystasz z nich w tym kraju, tylko jeśli co najmniej 75% dochodów za dany rok uzyskałeś właśnie w tym kraju. Aby jednak to potwierdzić, musisz mieć zaświadczenie UE/EOG z Polski – otrzymasz je, jeśli złożysz wcześniej PIT 36 ZG Belgia.
Dowiedz się więcej: PIT 36 ZG z Belgii – kiedy trzeba go złożyć?
Belgijskie karty podatkowe
Kolejna rzecz, którą musisz mieć, to odpowiednik polskich PIT-ów 11 od pracodawcy. W Belgii nazywają się one Loonfiche. Jeżeli w danym roku pracowałeś w tym kraju w kilku firmach, musisz otrzymać Fiche z każdej z nich.
To właśnie w tych dokumentach są zawarte informacje o wysokości Twoich dochodów, a także o tym, jakie zaliczki na podatek zostały odprowadzone.
Dokumenty potrzebne do otrzymania ulg podatkowych w Belgii
Jeżeli 75% Twoich dochodów za dany rok było uzyskanych właśnie w Belgii, może Ci przysługiwać prawo do rozmaitych ulg. Mogą to być np. ulga z tytułu rozliczenia wspólnego czy na dziecko do 18. roku życia.
Wówczas będą Ci potrzebne np.:
- zaświadczenie o dochodach współmałżonka z Polski (UE/EOG);
- akt urodzenia dziecka wydany na druku unijnym.
Jeżeli nie jesteś pewien, jakie dokumenty mogą być przydatne, skonsultuj się z naszymi ekspertami. Podpowiemy.
Jak wygląda rozliczenie podatku za pracę w Belgii krok po kroku?
Jeżeli chcesz rozliczyć podatki z tytułu pracy w Belgii, musisz wykonać kilka kroków. Oto, jak wyglądają one dla osoby, która jest rezydentem podatkowym w Polsce.
- Zgromadź niezbędne dokumenty – w szczególności Loonfiche oraz ewentualnie PIT-11 od pracodawcy z Polski.
- Rozlicz PIT w Polsce, uwzględniając belgijskie dochody na PIT ZG. To Twój obowiązek! Nie musisz się obawiać dodatkowego podatku – nie zostanie naliczony, bo Polskę i Belgię obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Złóż wniosek o zaświadczenie UE/EOG do polskiego urzędu skarbowego.
- Przygotuj belgijską deklarację podatkową, uwzględniając należne Ci ulgi.
- Gdy dokument zostanie zaakceptowany przez belgijski urząd skarbowy, a przysługuje Ci zwrot, otrzymasz go w ciągu 3-6 miesięcy.
Obawiasz się, że formalności związane z rozliczeniem podatku z Belgii będą dla Ciebie zbyt skomplikowane? To zrozumiałe, zwłaszcza z uwagi na barierę językową oraz inne przepisy obowiązujące w tym kraju.
Dlatego wiele osób sięga po prostsze rozwiązanie –rozliczenie swoich podatków z Belgii i ubieganie się o zwrot zleca naszym ekspertom. Wszystkie sprawy możemy załatwić za Ciebie w 100% online. Skontaktuj się i zobacz jakie to proste!