Pracujesz w Holandii? A może dopiero zamierzasz wyjechać do Niderlandów, żeby zarobić? Pamiętaj, że formalności związane z zatrudnieniem w tym kraju są bardzo ważne. Jedną z istotnych kwestii jest rozliczenie podatku. Gdzie i jak to zrobić? Jaki dokumenty są potrzebne? O czym trzeba pamiętać krok po kroku? Wyjaśniamy.
Wyjazd do pracy do Holandii – formalności
Twoje przygotowania do rozliczenia podatku z Holandii rozpoczynają się już w momencie wyjazdu. Chociaż deklarację roczną złożysz dopiero za cały rok podatkowy – trzeba wiedzieć, co jest potrzebne. To szczególnie istotne, kiedy wyjazd organizujesz na własną rękę, a nie np. z agencją pracy. Wtedy to Ty musisz zadbać o dopełnienie wszystkich formalności.
Jakie dokumenty zabrać ze sobą, wyjeżdżając do pracy w Holandii?
Kiedy wyjeżdżasz do Holandii do pracy, przydadzą Ci się:
- dowód osobisty i/lub paszport – przy okazji pamiętaj, że w Niderlandach dokument tożsamości trzeba mieć przy sobie przez cały czas;
- akt urodzenia (dostaniesz go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy w Polsce);
- zaświadczenie o niekaralności (z sądu);
- akty małżeństwa i/lub urodzenia dzieci (będą przydatne m.in. jeśli będzie Ci przysługiwać ulga podatkowa na dzieci);
- EKUZ/EHIC, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (do uzyskania w oddziale NFZ, jeśli masz w Polsce prawo do świadczeń zdrowotnych);
- prawo jazdy;
- uzyskane w Polsce dokumenty potwierdzające kwalifikacje, np. dyplom z uczelni, certyfikaty ukończonych kursów itp.; przetłumacz je na angielski albo niderlandzki.
Te dokumenty będą potrzebne do zatrudnienia i zameldowania w Niderlandach.
Jakich formalności trzeba dopełnić po przyjeździe do Holandii do pracy?
Kiedy przyjeżdżasz do Holandii do pracy, trzeba dopełnić kilku formalności. Są to:
- meldunek – jest wymagany, jeśli masz zamiar zostać w Niderlandach przez minimum 4 miesiące; zamelduj się najlepiej w ciągu 5 dni roboczych po przyjeździe, w urzędzie gminy; w trakcie wizyty otrzymasz też numer BSN, który przyda się przy rozliczeniu podatków oraz przy wizytach u lekarza;
- ubezpieczenie zdrowotne – musisz je opłacić za każdy miesiąc pobytu w Niderlandach, ale masz szansę na zwrot części składek, nawet do ok. 1800 euro za każdy rok!
Czytaj więcej: Zorgtoeslag, czyli zwrot ubezpieczania w Holandii
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku przy pracy w Holandii?
Kiedy pracujesz w Holandii legalnie, Twój pracodawca odprowadza zaliczki na poczet podatku od osób fizycznych w Niderlandach. To jego obowiązek. Jednak podobnie jak w Polsce, sam ten fakt może nie wystarczyć, aby zakończyć rozliczenie z holenderską skarbówką, czyli Belastingdienst. W większości przypadków trzeba też złożyć rozliczenie roczne w Holandii.
Rozlicz podatek w Holandii bez stresu i w 100% po polsku. Pomożemy Ci uzyskać zwrot z Belastingdienst. To wygodne!
Czego potrzebujesz, aby się rozliczyć? Podstawa to holenderska karta podatkowa, czyli jaaropgave (jaaropgaaf). Wystawi Ci ją pracodawca z Holandii za każdy rok podatkowy.
Uwaga! Jeśli pracowałeś w Holandii w więcej niż jednej firmie, każda z nich musi Ci wystawić osobne jaaropgave! Jeżeli nie otrzymałeś takiego dokumentu, możesz zawnioskować do Belastingdienst o wydanie druku FLG. Pomożemy Ci!
Alternatywnie mogą się też przydać druki salaris – a zatem „paski” otrzymywane przy wypłacie.
Dlatego przechowuj skrzętnie wszystkie dokumenty, które otrzymasz od pracodawcy. Dzięki temu szybko i wygodnie rozliczysz się z holenderskich dochodów.
Jak przebiega rozliczenie podatku z Holandii?
To, jak przebiega rozliczenie podatku z Holandii, może zależeć m.in. od Twojej rezydencji podatkowej. Jeżeli masz ją w Polsce (bo np. mieszkasz tu przez większą część roku), trzeba będzie udowodnić Belastingdienst, że przysługuje Ci prawo do ulg podatkowych w Niderlandach. Dotyczą one wyłącznie osobób, które osiągają 90% dochodów właśnie w tym kraju.
Aby to potwierdzić, w pierwszym kroku trzeba złożyć rozliczenie podatkowe w Polsce.
Uwaga! Jeśli masz rezydencję w ojczyźnie, PIT 36 ZG Holandia musisz złożyć obowiązkowo – niezależnie od tego, czy holenderskie zarobki były jedynymi w roku. W deklaracji musisz też wykazać zarobki z Niderlandów.
Od razu uspokajamy – wcale nie będzie trzeba zapłacić podwójnego podatku. Przed tym chroni umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Holandią.
Kiedy rozliczysz zarobki z Holandii w Polsce, możesz się też ubiegać o zaświadczenie UE/EOG. To właśnie ono będzie potwierdzać wysokość Twoich dochodów poza Niderlandami i pozwoli określić, czy masz prawo do ulg, czy nie.
Dowiedz się więcej: Czy dochody z Holandii trzeba rozliczyć w Polsce?
Dopiero w drugim kroku wypełniasz formularz rozliczenia podatkowego do Belastingdienst – na formularzu Aangifte „P” lub Aangifte „C”, w zależności od statusu rezydencji podatkowej w Holandii. Należy w nich uwzględnić nie tylko informacje z karty podatkowej, ale również wszystkie przysługujące ulgi, np. pracowniczą, na dziecko czy ogólną ulgę podatkową.
Dzięki temu zwiększają się Twoje szanse na uzyskanie zwrotu z podatku.
Co potrzeba do uzyskania zwrotu podatku przy pracy w Holandii?
Jeśli okaże się, że wysokość zaliczek odprowadzonych na poczet podatku dochodowego PIT w Holandii była wyższa niż ostateczna kwota należna Belastingdienst, przysługuje Ci zwrot. Możesz to sprawdzić np. przy pomocy naszego darmowego kalkulatora zwrotu podatku z Holandii.
Pamiętaj również o tym, aby zgłosić konto bankowe do Belastingdienst – tak, aby urząd miał Ci gdzie wypłacić należne pieniądze.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z Holandii w Niderlandach albo w Polsce? Nie trać czasu i nerwów – zgłoś się do nas. Zadbamy o Twoje interesy!