Wyjazd do pracy do Niemiec może być szansą na naprawdę dobre zarobki. Myślisz o tym? Przygotuj się do wyruszenia „na saksy” – tak, aby ułatwić sobie rozliczenie podatku z Niemiec. To ważny obowiązek, a jednocześnie szansa na uzyskanie sporego zwrotu. Czytaj dalej!
Praca w Niemczech: jakich formalności trzeba dopełnić?
Dopiero wyjeżdżasz do Niemiec? A może jesteś przed pierwszym rozliczeniem podatków i chcesz mieć pewność, że dopełniłeś wszystkich formalności? W kraju naszych zachodnich sąsiadów to szczególnie ważne. Warto więc zadbać, żeby już na start postępować zgodnie z tamtejszym prawem.
Stresuje Cię rozliczenie podatków z Niemiec? Zgłoś się do nas! Zajmiemy się tą sprawą w Niemczech i w Polsce, 100% online!
Meldunek w Niemczech
Meldunek to Twój pierwszy obowiązek po przyjeździe do Niemiec. Będzie konieczny m.in. przy zawieraniu umowy o pracę w tym kraju. Możesz go uzyskać zarówno w lokalu posiadanym na własność, jak i wynajętym. W tym drugim (częstszym) przypadku będzie Ci potrzebne potwierdzenie wynajmu od właściciela mieszkania, czyli dokument o nazwie Wohnungsgeberbestätigung.
Z takim zaświadczeniem oraz z dokumentem tożsamości udaj się do Burgeramt, czyli urzędu miasta/gminy, w miejscowości przebywania w celu zameldowania się. Potwierdzeniem tego faktu będzie zaświadczenie Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung. To jego będziesz potrzebować np. do rejestracji do ubezpieczenia zdrowotnego i dopełnienia wielu innych formalności.
Numer identyfikacyjny do rozliczeń podatkowych w Niemczech
Podczas meldunku otrzymasz Steuerliche Identifikationsnummer – IdNr, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Ten numer będzie potrzebny Twojemu pracodawcy do wystawienia dokumentów podatkowych, jak również niemieckiemu fiskusowi, czyli Finanzamt.
Ubezpieczenie zdrowotne
W Niemczech pracodawca może Ci dać wybór odnośnie do tego, do której kasy chorych chcesz należeć. Podczas rejestracji do ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych zostaną Ci też nadane kolejne numery identyfikacyjne, a zatem Krankenversicherungsnummer (numer ubezpieczenia zdrowotnego) oraz Sozialversicherungsnummer (numer ubezpieczenia społecznego). Warto je mieć pod ręką!
Gdy dopełnisz tych formalności, możesz rozpocząć pracę w Niemczech.
Rozliczenie w Niemczech – jakie dokumenty są potrzebne?
Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech pracodawca będzie Ci przekazywać określone dokumenty. Są to:
- paski wypłat, czyli Lohnabrechnung – otrzymasz je na koniec każdego miesiąca pracy;
- niemiecka karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung (LSB) – to odpowiednik polskiego PIT-11, wystawiany po zakończeniu roku podatkowego.
Czytaj więcej: Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa
Szczególnie ważny jest ten drugi dokument. To w nim znajdują się wszystkie dane potrzebne do rozliczenia się z fiskusem.
Poza tym warto mieć w zanadrzu dokumenty potwierdzające koszty związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego (np. faktury za wynajem mieszkania czy poniesione wydatki na media).
Po drugie, w niektórych przypadkach może Ci być potrzebne zaświadczenie UE/EOG o dochodach z Polski – swoich lub współmałżonka pozostającego w kraju. Aby je otrzymać, wcześniej trzeba złożyć PIT 36 ZG Niemcy.
Uwaga! Nie oznacza to oczywiście, że zapłacisz podwójny podatek od niemieckich dochodów – są one wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce.
Być może jednak zajdzie potrzeba wykazania wysokości dochodów z ojczyzny – tak, aby otrzymać przysługujące ulgi w maksymalnej wysokości.
Jak się rozliczyć z podatku, pracując w Niemczech?
Chcesz się rozliczyć z podatku, pracując w Niemczech? Oto, co musisz zrobić.
- Sprawdź, czy musisz rozliczać się z podatku w Niemczech – to konieczne, jeśli m.in. zostałeś zaliczony do III lub IV klasy podatkowej, miałeś dochód od kilku pracodawców, przyjmowałeś świadczenia socjalne lub pobierasz Kindergeld. Nawet jeżeli nie masz takiego obowiązku – warto to zrobić, żeby otrzymać zwrot podatku. To może być nawet równowartość kilku tysięcy złotych!
- W razie potrzeby rozlicz się z niemieckich dochodów w Polsce – to konieczne, jeżeli jesteś polskim rezydentem, a w ojczyźnie osiągnąłeś jakikolwiek dochód lub chcesz się rozliczyć ze współmałżonkiem. Na tej podstawie otrzymasz zaświadczenie UE/EOG o dochodach – może być potrzebne w Finanzamt.
- Wypełnij rozliczenie roczne do Finanzamt. Pamiętaj, że w razie potrzeby na korektę masz 4 lata.
Nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie z „ogarnięciem” wszystkich formalności w Niemiec? Wcale nie musisz się z nimi męczyć! Powierz to zadanie naszym ekspertom! Zacznij od skorzystania z darmowego kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec, a potem przekaż nam swoje dokumenty rozliczeniowe. Zadbamy o to, abyś otrzymał należny zwrot!