Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Praca w Szwecji – jak rozliczyć podatek?

Myślisz o wyjeździe do Szwecji? A może pracujesz tam od niedawna? Pamiętaj, że po każdym roku podatkowym trzeba będzie rozliczyć podatki. Jak to zrobić? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Jakich formalności musisz dokonać na start? Oto najważniejsze informacje.

Praca w Szwecji: jakich formalności trzeba dokonać?

Jako polski obywatel (a zatem również obywatel Unii Europejskiej), nie musisz dopełniać zbyt wielu formalności związanych z rozpoczęciem pracy w Szwecji. Warto jednak wiedzieć, jakie masz obowiązki po przybyciu do tego kraju.

Najważniejszy to uzyskanie tymczasowego numeru personalnego, czyli samordningsnummer. Wydaje go Skatteverket, czyli szwedzki urząd skarbowy.

Jeżeli jednak wybierasz się do Szwecji na krócej, samordningsnummer w zupełności wystarcza np. do założenia konta w tamtejszym banku czy skorzystania z usług w ramach BankID (pozwalającej na załatwianie wielu spraw urzędowych online).

Jak rozliczyć podatek za pracę w Szwecji?

W Szwecji, tak jak w Polsce, pracodawca co miesiąc odprowadza z Twojego wynagrodzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego. Jednak po zakończeniu roku podatkowego trzeba się rozliczyć z fiskusem – tak, aby ostatecznie upewnić się, że „danina” jest zapłacona w odpowiedniej wysokości. Czasami może się zdarzyć, że będzie Ci się należał zwrot!

Pracowałeś w Szwecji? Policz, czy należy Ci się zwrot! Pomożemy Ci się o niego ubiegać. Szybko, online i bez stresu!

Zacznijmy od tego, jakich dokumentów będziesz potrzebować, aby otrzymać zwrot. Podstawa to:

  • Interkomstdeklaration 1 – dokument, który otrzymasz drogą pocztową ze Skatteverket, ze wstępnie wyliczonym podatkiem;
  • szwedzkie karty podatkowe (KU10/KU13 – pracodawca wystawi je podobnie jak w Polsce PIT-11);
  • potwierdzenie kosztów ponoszonych z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (np. jeśli Twoja rodzina mieszka w Polsce) – to rachunki i faktury dokumentujące np. koszty mieszkania w Szwecji oraz związane z dojazdami między Polską a Szwecją;
  • faktury za wydatki związane z pracą, np. na szkolenia, kursy zawodowe itp.

Na tej podstawie będziesz w stanie obliczyć wysokość podatku należnego w Szwecji oraz ewentualnego zwrotu.

Procedura wygląda następująco.

  1. Otrzymujesz ze szwedzkiego urzędu skarbowego wstępnie wypełniony dokument Interkommstdeklaration-1.
  2. Przekazujesz go ekspertom wraz z innymi informacjami – np. odnośnie do posiadanych dzieci, związku małżeńskiego, prowadzenia podwójnego gospodarstwa czy kosztów dojazdów między Polską a Szwecją.
  3. Specjaliści wyliczają wysokość należnego podatku w Szwecji i ewentualnego zwrotu. W Twoim imieniu wypełniają też wszystkie dokumenty i przesyłają do Skatteverket.
  4. Jeżeli deklaracja trafi do urzędu najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia – zwrot otrzymasz jeszcze w tym samym miesiącu. Jeżeli rozliczysz się później, poczekasz na niego nieco dłużej.

Praca w Szwecji a rozliczenie podatku w Polsce: jak to wygląda?

Często Klienci pytają nas, czy kiedy pracują w Szwecji, muszą wypełniać też polski PIT, uwzględniając w nim dochody ze Skandynawii. Odpowiedź brzmi: to zależy.

Po pierwsze, od tego, czy jesteś polskim rezydentem podatkowym. Jest tak, jeżeli w kraju przebywasz przez minimum 183 dni w roku albo masz tu centrum interesów osobistych/zawodowych. Wówczas masz w ojczyźnie tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Czytaj więcej: Co to jest nieograniczony obowiązek podatkowy?

Po drugie, znaczenie ma to, czy dochody ze Szwecji są jedynymi za dany rok podatkowy. Jeśli tak i nie chcesz się w Polsce rozliczać ze współmałżonkiem – PIT-u nie trzeba składać. Czasami jednak to przydatne, zwłaszcza jeżeli chcesz udowodnić, że 90% lub więcej Twoich dochodów pochodzi ze Szwecji. Wówczas przyda się zaświadczenie UE/EOG z Polski. A taki dokument otrzymasz, tylko jeśli wcześniej złożysz PIT z kraju!

Zasadniczo, jeżeli nie masz dochodów z Polski, PIT 36 ZG Szwecja nie będzie koniecznością. Warto to jednak sprawdzić z naszymi specjalistami. Dzięki temu zyskasz pewność, że jesteś „na czysto” z formalnościami!

Potrzebujesz pomocy przy rozliczaniu podatków ze Szwecji? Nie stresuj się, nie jesteś sam! Zadzwoń lub napisz, a zajmiemy się tym w Twoim imieniu.

Related Posts