W ostatnich latach praca „na zdalnym” stała się niezwykle popularna. Z jednej strony to efekt globalizacji i cyfryzacji. Z drugiej – rezultat pandemii, która przyspieszyła proces zmiany na rynku. Ty również myślisz o tym, żeby tak zarabiać? Jeżeli rozważasz pracę zdalną dla firmy z zagranicy albo planujesz ją wykonywać poza Polską, dowiedz się więcej o tym, jak wygląda kwestia płacenia podatków.
Praca zdalna za granicą a podatki: dlaczego w ogóle trzeba o tym myśleć?
Gdy podejmuje się decyzję o pracy dla firmy z zagranicy albo o przeniesieniu się z laptopem w jakieś cieplejsze miejsce, rzadko kiedy myśli się o formalnościach. Może się przecież wydawać, że są już one dopełnione – choćby przy podpisaniu umowy z pracodawcą/zleceniodawcą.
Sęk jednak w tym, że nie do końca. Jedną z wielu ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, są sprawy podatkowe. Mówiąc dokładniej, istotny jest kontekst rezydencji podatkowej. W czym dokładniej rzecz?
Jako pracownik czy zleceniobiorca w danej firmie, otrzymujesz wynagrodzenie pomniejszone m.in. o zaliczkę na podatek PIT. Jest on pobierany od każdego dochodu, w kraju jego osiągania. Jest nim ten, z którego pochodzi Twój pracodawca.
A zatem:
- jeżeli mieszkasz w Polsce, ale pracujesz dla firmy z Holandii, Niemiec czy Belgii, Twoje zaliczki na podatek są rozliczane za granicą;
- jeśli pracujesz dla polskiej firmy, ale mieszkasz np. na Wyspach Kanaryjskich czy we Włoszech, Twój pracodawca odprowadza podatek w kraju.
W żadnej z tych sytuacji nie dzieje się nic nieprawidłowego. Musisz jednak pamiętać, że to może być niewystarczające, aby dopełnić wszystkich formalności podatkowych. W grę wchodzi bowiem jeszcze kwestia rezydencji.
Zdarzyło Ci się pracować za granicą i potrzebujesz pomocy z PIT 36 ZG? Uzyskasz ją online. Skontaktuj się i rozlicz się ze skarbówką bez stresu!
Rezydencja podatkowa a praca zdalna – jak to działa?
Rezydencja podatkowa, mówiąc najkrócej, to kraj, w którym obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. Bardziej po ludzku oznacza to, że musisz w nim rozliczać się ze wszystkich swoich dochodów, bez względu na to, w jakim kraju je osiągasz. Spójrzmy na przykład – na początek dotyczący osoby wykonującej pracę „stacjonarnie”.
Ela w 2022 roku spędziła 4 miesiące w Holandii, pracując tam przy zbiorze tulipanów. Ponieważ przez większą część roku mieszka w Polsce, to tam ma rezydencję podatkową. W związku z tym musi w kraju rozliczyć się z holenderskich dochodów, składając PIT 36 ZG Holandia.
Podobne zasady mogą obowiązywać w przypadku pracy zdalnej wykonywanej na rzecz zagranicznego pracodawcy. Może się bowiem okazać, że spełniasz wymogi rezydencji podatkowej w innym kraju niż ten, w którym osiągasz dochód.
Jak to wygląda w praktyce?
Załóżmy, że mieszkasz w Polsce, ale znalazłeś świetną pracę jako informatyk w belgijskiej firmie. Pomimo że dochody osiągasz w Belgii, cały czas spędzasz w kraju. Przebywasz tu ponad 183 dni w roku i tutaj masz centrum życia osobistego. Dlatego nadal jesteś polskim rezydentem podatkowym. Musisz więc rozliczyć się z tych zarobków z polskim fiskusem.
Analogicznie, jeżeli pracujesz dla polskiej firmy, ale przenosisz się na 6-7 miesięcy w roku do „ciepłego kraju” – ot, choćby na jedną z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich – czy do UK, może się okazać, że nabyłeś rezydenturę podatkową tego państwa! A wówczas może być konieczne rozliczenie się z tamtejszym urzędem skarbowym.
Czytaj też: Podwójna rezydencja podatkowa: co to jest?
Czy przy pracy zdalnej za granicą trzeba płacić podwójny podatek?
Im dłużej czytasz ten artykuł, tym bardziej obawiasz się, że Twój dochód z pracy zdalnej za granicą zostanie podwójnie opodatkowany? Bez paniki! Pamiętaj, że Polskę z większością krajów obowiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. A to oznacza, że – bez względu na stosowaną metodę – zaliczki odprowadzone na poczet PIT za granicą zostaną co najmniej zaliczone przez fiskusa przy rozliczeniu krajowym. Mimo to, wysokość zarobków poza Polską może mieć przełożenie na podstawę opodatkowania (jeżeli stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia). Zależy to od tego, w jakim konkretnie kraju zarabiasz.
A co w sytuacji, gdy stałeś się rezydentem innego państwa? Najczęściej również nie będziesz się musiał obawiać podwójnego podatku, jednak wiele zależy od regulacji prawnych, które w nim obowiązują. Dlatego zanim osiedlisz się w konkretnym kraju, sprawdź obowiązujące tam przepisy podatkowe. Jeśli tego nie zrobisz, w niektórych przypadkach możesz bardzo żałować!
Jak rozwiązać problemy z podatkiem przy pracy zdalnej za granicą?
Nie jesteś pewien, gdzie i jaki obowiązek podatkowy Cię obowiązuje? Nie wiesz, czy musisz składać deklarację w Polsce, Holandii czy Niemczech? Wcale Ci się nie dziwimy – przepisy mogą być BARDZO zawiłe. Dlatego lepiej nie ryzykować, zajmując się tym na własną rękę. Mamy lepsze rozwiązanie! Zgłoś się do nas, opisz swoją sytuację zawodową, a nasi eksperci wyjaśnią Ci – krok po kroku – gdzie i jak musisz się rozliczać. Ze wsparciem specjalistów wszystko stanie się szybko bardzo jasne. Zadzwoń lub napisz, aby się skonsultować!