Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Pracujesz za granicą? Te 7 rzeczy musisz wiedzieć o rozliczeniu podatku z zagranicy

Pracujesz za granicą? Te 7 rzeczy musisz wiedzieć o rozliczeniu podatku z zagranicy

Praca za granicą? To już nikogo nie dziwi. Coraz więcej osób wyjeżdża w poszukiwaniu lepszych zarobków – np. do Holandii, Niemiec czy Szwecji. Jesteś jedną z nich? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych. Chociaż to mało przyjemny temat, warto się z nim zapoznać, aby uniknąć kłopotów. Oto rzeczy, które musisz wiedzieć na start.

1.      Z dochodów z zagranicy najczęściej trzeba rozliczyć się w Polsce

Ale jak to?! Już wyjaśniamy.

  • Od każdego osiąganego legalnie dochodu musisz odprowadzić podatek PIT.
  • Pracodawca odprowadza zaliczki na poczet podatku od Twojego wynagrodzenia.
  • Podatek trafia do kraju, w którym osiągnąłeś dochód. Jeżeli jednak pracujesz tam tymczasowo, np. 2-3 miesiące w roku, zazwyczaj nie jesteś rezydentem podatkowym.
  • Jednocześnie w tej sytuacji nadal jesteś polskim rezydentem podatkowym, czyli obowiązuje Cię tu nieograniczony obowiązek podatkowy.
  • W takim przypadku trzeba też w Polsce złożyć PIT 36, uwzględniając w nim dochody krajowe i zagraniczne.

Chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania przy rozliczaniu dochodów z zagranicy w Polsce? Zajmiemy się tym. 100% online i z korzyścią dla Ciebie.

Uwaga! Opisany powyżej scenariusz odnośnie do zasad odprowadzania podatku dotyczy osób, które są polskimi rezydentami (czyli przebywają w Polsce minimum 183 dni w roku oraz mają tu centrum interesów życiowych/gospodarczych). Jeżeli jednak np. na stałe przeprowadziłeś się za granicę, najczęściej polska skarbówka nie musi być informowana o dochodach z zagranicy.

Zobacz też: Rezydencja podatkowa – co to jest?

2.      Nie musisz się obawiać podwójnego opodatkowania dochodów z zagranicy

Podwójne opodatkowanie to coś, czego obawia się wielu naszych klientów. Strach jest zrozumiały. W końcu skoro trzeba się rozliczać z zarobków poza Polską w kraju, to logika podpowiada, że urząd skarbowy mógłby zażądać dodatkowej opłaty.

Nic bardziej mylnego! Chronią przed tym międzynarodowe, dwustronne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nasz kraj ma je zawarte z większością krajów na świecie. A to oznacza, w największym skrócie, że zaliczki, które wniosłeś za granicą na poczet podatku, zostaną uwzględnione w kraju. Nie trzeba się więc obawiać. Za to unikanie składania PIT-36 czy niewypełnienie PIT-ZG będzie miało znacznie poważniejsze konsekwencje.

3.      Prawo podatkowe w poszczególnych krajach jest inne

Wyjeżdżasz do Niemiec czy Holandii i wydaje Ci się, że sprawy podatkowe załatwisz tak, jak w Polsce? Niekoniecznie. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie: co kraj, to obyczaj. Oznacza ono, że w każdym państwie zasady rozliczania podatków są inne.

Przykład? W Polsce obowiązują dwie stawki podatku dochodowego 12% i 32%, a osoby do 26. roku życia są objęte zerowym PIT-em. Natomiast w Niemczech standardowa stawka rozpoczyna się od 14%, a może skończyć się na… 45%. W Szwecji podatki mogą za to przekraczać 50%, a zasady ich naliczania są dość zawiłe.

Dlatego sprawdź dobrze, jak wygląda system podatkowy kraju, do którego jedziesz. Wysokość dodatkowych opłat może Cię zaskoczyć – nawet pomimo znacznie wyższych zarobków niż w Polsce!

Zobacz też: Klasy podatkowe w Niemczech – jaki to ma wpływ na rozliczenie?

4.      To, w którym kraju pracujesz, ma wpływ na obowiązek składania PIT w Polsce

Kolega, który pracuje w Niemczech i jest polskim rezydentem mówi Ci, że jak zarabiasz tylko poza Polską, to nie trzeba składać PIT? Nie jest tak w każdym przypadku!

W dużym skrócie, zależy to od:

  • metody unikania podwójnego opodatkowania stosowanej między Polską a krajem zarabiania (np. inne zasady obowiązują dla Niemiec, a inne dla Holandii);
  • tego, czy w danym roku masz zarobki tylko z tego kraju, czy osiągnąłeś je również w Polsce (liczą się też świadczenia rentowo-emerytalne, macierzyńskie, dochody z umów cywilnoprawnych itd.);
  • czy Twój współmałżonek nie zechce złożyć wspólnego rozliczenia.

Dlatego zanim z góry założysz, że nie musisz składać PIT – upewnij się, czy tak na pewno jest! Jeżeli popełnisz błąd, mogą Cię czekać kłopoty!

Sprawdź również: Co się stanie, jeśli nie rozliczysz się w terminie do 30 kwietnia do polskiej skarbówki z dochodów z zagranicy?

5.      Do rozliczenia się z podatków potrzebujesz dokumentów od pracodawcy

Chcesz otrzymać zwrot podatku? Aby go uzyskać, musisz złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego. Do przygotowania zeznania będą potrzebne przede wszystkim karty podatkowe. Otrzymuje się je od pracodawcy – tak jak w Polsce wręczany jest PIT-11.

Zadbaj więc o to, aby wszystkie „papiery” przekazane przez firmę w Holandii czy w Szwecji mieć pod ręką. Bez nich trudno będzie dokonać rozliczenia i ubiegać się o zwrot.

6.      Może Ci przysługiwać zwrot podatku z zagranicy

Bardzo często osoby, które część roku spędzają na pracy za granicą, mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Ile? Te kwoty są zróżnicowane, ale mogą być liczone nawet w tysiącach euro. Uwaga! Nie każdemu zwrot będzie się należał, ale warto to bezpłatnie sprawdzić. Możesz to zrobić np. przy pomocy naszych kalkulatorów. Sprawdź:

7.      Nie musisz sam zajmować się rozliczeniem podatku z zagranicy

Odnalezienie się w sprawach podatkowych może być skomplikowane. Czasami nawet, gdy pracuje się tylko w Polsce, pojawiają się przysłowiowe schody. Wcale jednak nie musisz głowić się na własną rękę, jak wypełnić formularze w językach obcych. Możemy to zrobić za Ciebie. Zainteresowany? Skontaktuj się i powiedz, jak możemy Ci pomóc.

Related Posts