Być rezydentem podatkowym – brzmi dumnie, prawda? Ale co to tak naprawdę oznacza? Ten temat powinien Cię zainteresować, jeśli zdarzyło Ci się pracować za granicą. Wówczas Twoja rezydencja podatkowa wpływa na to, w jaki sposób rozliczasz podatki z tytułu osiągniętego dochodu. Wyjaśniamy, jak to działa.
Rezydencja podatkowa – co to tak naprawdę jest?
Rezydencja podatkowa jest miejscem, w którym powinieneś spełnić obowiązek podatkowy. Chodzi zatem o kraj, w którym musisz się rozliczyć ze wszystkich dochodów w danym roku – bez względu na to, w jakim państwie je osiągnąłeś. Jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy.
Natomiast w kraju, w którym nie masz rezydencji podatkowej, spoczywa na Tobie tylko ograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że rozliczasz się tam tylko z zarobków, które osiągnąłeś w tym konkretnym państwie.
Nie wiesz, gdzie masz rezydencję podatkową i potrzebujesz pomocy z rozliczeniem dochodów z zagranicy? Napisz do nas – pomożemy!
Rezydencja podatkowa: w Polsce czy za granicą – jak to określić?
Zastanawiasz się, kto ma rezydencję podatkową w Polsce? Przepisy nie są w 100% precyzyjne, ponieważ za rezydenta uznaje się każdą osobę, która:
- ma w Polsce „ośrodek interesów życiowych” – czyli prowadzi tu większość życia osobistego lub interesów gospodarczych;
lub
- przebywa na terenie kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Jak zatem określić swoją rezydencję podatkową? Sytuacja jest prosta, kiedy do pracy do Holandii, Niemiec czy innego kraju wyjeżdżasz maksymalnie na 5-6 miesięcy w roku. Wówczas na 100% jesteś polskim rezydentem podatkowym.
A co, jeśli przebywasz w Polsce przez mniej niż 183 dni w roku (czyli przez mniej niż pół roku)? Wówczas w niektórych, uzasadnionych przypadkach możesz nadal zostać uznany za polskiego rezydenta.
Może się to stać, np. gdy:
- w Polsce została cała Twoja rodzina – np. osoba, z którą jesteś w związku małżeńskim i Wasze dzieci;
- mimo pracy za granicą, aktywnie uczestniczysz w życiu towarzyskim i kulturalnym w Polsce – np. co weekend przylatujesz do kraju, masz tutaj częste spotkania;
- prowadzisz w kraju działalność gospodarczą.
Każda taka sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. W razie wątpliwości zawsze można się skonsultować z urzędem skarbowym.
Jak rozliczać podatki, kiedy ma się rezydencję podatkową w Polsce?
Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, to w kraju obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. W takim przypadku masz obowiązek:
- złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego – najczęściej jest to rozliczenie PIT-36 ZG;
- uwzględnienia w deklaracji wszystkich dochodów uzyskanych w minionym roku podatkowym – zarówno tych osiągniętych w Polsce, jak i za granicą.
A co z podatkiem? Spokojnie, unikniesz podwójnego opodatkowania! Polska ma podpisane umowy w tej sprawie z większością krajów na świecie. Dlatego nie musisz się obawiać problemów, jeśli np. pracowałeś w Niemczech, Holandii, Szwecji czy Belgii.
A jak to wygląda w praktyce? Spójrzmy na przykładzie.
Załóżmy, że w 2022 roku zdarzyło Ci się przepracować 3 miesiące w Holandii. Co dalej?
- Rozliczasz się z tego przychodu w Belastingdienst, czyli tamtejszym urzędzie skarbowym. Płacisz tam podatek dochodowy z tego tytułu (najczęściej będzie Ci przysługiwać zwrot podatku z Holandii)
- W Polsce w deklaracji PIT także uwzględniasz przychód z Holandii, ale podatek płacisz w oparciu o metodę proporcjonalnego rozliczenia. W praktyce oznacza to, że do zapłaty pozostaje ewentualna nadwyżka ponad podatek, który już zapłaciłeś w Niderlandach. Nie czekają Cię podwójne koszty.
Pamiętaj też, że jako polskiemu rezydentowi podatkowemu przysługują Ci pełne prawa do korzystania z ulg i odliczeń przy składaniu rozliczenia rocznego.
Czytaj też: Zwrot podatku z Holandii – ile można dostać?
Jak rozliczać podatki w Polsce, kiedy ma się rezydencję podatkową w innym kraju?
Dużo pracujesz za granicą, więc spędzasz poza Polską ponad 183 dni w roku, a na dodatek Twoja rodzina przeprowadziła się już do Ciebie? W takiej sytuacji nie masz polskiej rezydencji podatkowej. W efekcie możesz się ubiegać o certyfikat rezydencji podatkowej w tym kraju, w którym osiągasz dochody.
Jeśli spełniasz wymogi rezydencji podatkowej w państwie, w którym pracujesz, najczęściej zyskujesz tam pełnię praw do korzystania z różnego rodzaju zniżek, ulg i odliczeń. Przykładowo, jeśli chcesz otrzymać taki status w Holandii, musisz:
- mieszkać i pracować tam dłużej niż przez 183 dni w roku;
- mieć zameldowanie na terenie tego kraju;
- nie mieć „ośrodka życia” w Polsce.
W takiej sytuacji to w Holandii rozliczasz się ze wszystkich osiągniętych dochodów. Jeżeli 90% zysków było osiągniętych właśnie w Niderlandach, możesz korzystać z ulg podatkowych.
Natomiast w Polsce PIT składasz, ujmując tylko zarobki osiągnięte w tym kraju. Jeżeli nic nie zarobiłeś w Polsce ani nie pobierasz tam żadnego świadczenia, nie musisz składać rozliczenia rocznego do urzędu skarbowego.
Nadal nie jesteś pewien, jak się rozliczyć z fiskusem? A może potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu zwrotu podatku? Zgłoś się do nas. Wypełnij prosty formularz zamówienia na naszej stronie (kliknij pole „Zamów online!”), a my przygotujemy Twoje rozliczenie z fiskusem w Polsce i za granicą w 100% online. Szybko, konkretnie i najbardziej opłacalnie. Zobacz, jakie to proste!