
Zdarzyło Cię się w ostatnim roku pracować za granicą, a teraz drżysz na myśl o konieczności wypełnienia PIT-u? Spokojnie! Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce może być proste. Czytaj dalej, by poznać kluczowe informacje na ten temat.
Rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy – czy to rzeczywiście duży problem?
Obawiasz się, że rozliczenie podatku z zagranicy Cię przytłoczy? Nie ma się czego bać! Pamiętaj, że każdego roku miliony obywateli naszego kraju wyjeżdżają do pracy poza Polskę. W związku z tym nasz system podatkowy jest dobrze przystosowany do rozliczania przychodów uzyskanych za granicą. Nie musisz pisać skomplikowanych pism do urzędu skarbowego ani szukać formularzy.
Trzeba jednak przyznać, że istnieje kilka kwestii, które mogą się wydawać skomplikowane. Zanim złożysz PIT, musisz się np. zastanowić:
- jaką masz rezydencję podatkową – czy na pewno polską? Może tak nie być, jeśli udało Ci się przenieść z rodziną do nowego kraju i spędzasz w nim więcej niż 183 dni każdego roku;
- jakie zniżki Ci przysługują;
- w jaki sposób obliczyć należną wysokość podatku – pamiętaj, że w większości przypadków skorzystasz z przepisów, które pozwalają uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów. Jednak prawo w ostatnich latach zmieniło się i trzeba na to zwrócić uwagę.
Chcesz się szybko i prosto rozliczyć z dochodów z zagranicy? Zaoszczędź czas i pieniądze. Skorzystaj z naszych usług – pomagamy 100% zdalnie.
Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce – kogo obowiązuje?
Zasada jest prosta: jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, musisz się rozliczyć z krajowym urzędem skarbowym również z dochodów osiągniętych poza krajem. Kogo obowiązuje ta reguła? Osoby, które:
- przebywają w Polsce przez minimum 183 dni w roku (czyli ponad pół roku);
- mają w kraju tzw. ośrodek interesów życiowych – czyli Polska stanowi dla nich centrum interesów osobistych lub życiowych.
Co oznacza termin zastosowany w drugim podpunkcie? To sytuacja, w której to właśnie w Polsce jest „skoncentrowane” Twoje życie. Przykładowo:
- Ty pracujesz za granicą, ale Twoja rodzina nadal mieszka w kraju, więc przyjeżdżasz tu na weekendy, święta i urlop;
- w Polsce dodatkowo prowadzisz działalność gospodarczą, z której osiągasz przez cały rok przychody, mimo że nie ma Cię na miejscu.
Jeśli masz wątpliwości, gdzie powinna być Twoja rezydencja podatkowa, warto to skonsultować, np. w urzędzie skarbowym. Dzięki temu unikniesz poważnych konsekwencji finansowych, jakie mogą grozić za uchylanie się od obowiązku podatkowego.
Kiedy nie trzeba wykazywać dochodów z zagranicy na rozliczeniu w Polsce?
Nie musisz się rozliczać z podatku dochodowego z zagranicy, jeśli nie jesteś polskim rezydentem podatkowym. Wówczas na formularzu PIT do urzędu skarbowego uwzględniasz jedynie te dochody, które uzyskałeś w kraju – może to być np. świadczenie wypłacane z ZUS czy np. wynagrodzenie z tytułu drobnej i krótkiej umowy, którą tutaj zdarzyło Ci się zrealizować.
Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji dochody z Polski musisz uwzględnić w deklaracji składanej np. w Holandii, Niemczech czy Belgii. Chodzi oczywiście o ten kraj, w którym spędziłeś ponad 183 dni i gdzie jesteś rezydentem podatkowym.
A co, jeśli w Polsce w minionym roku podatkowym nie zdarzyło Ci się osiągnąć żadnego przychodu? Jeśli nie jesteś rezydentem w naszym kraju, nie musisz w ogóle rozliczać się z urzędem skarbowym.
Rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy – jak to zrobić?
Jeśli masz polską rezydencję podatkową, dochody z zagranicy trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Jak to wygląda w praktyce? Od razu uspokajamy – nie zapłacisz podwójnego podatku. Zasady wyglądają następująco.
- Rozliczasz się z przychodu osiągniętego w Holandii, Niemczech. Belgii, Szwecji czy innym kraju w tamtejszym urzędzie skarbowym. To tam Twój pracodawca odprowadził należy podatek, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- W Polsce uwzględniasz te przychody, wypełniając PIT-36 ZG. Zgodnie z aktualnymi przepisami, podatek w Polsce od zarobków z zagranicy zapłacisz zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia.
Sprawdź też: Zwrot podatku z Niemiec – dlaczego warto się o niego ubiegać?
Jak rozliczyć podatek z zagranicy metodą proporcjonalnego odliczenia?
Metoda proporcjonalnego odliczenia przy rozliczaniu podatku z zagranicy obowiązuje przy osiąganiu zarobków z większości krajów. Co oznacza w praktyce? Tyle, że w Polsce pomniejszasz wysokość podatku od dochodów o kwotę, którą już zapłaciłeś za granicą. Dodatkowo może Ci przysługiwać ulga abolicyjna.
Wydaje Ci się to skomplikowane? Rzeczywiście, w wielu przypadkach potrzebna jest pomoc dobrego księgowego – tak, aby nie popełnić błędu i np. nie nadpłacić podatku. Potrzebujesz takiego wsparcia? Zgłoś się do nas. Wypełniamy rozliczenia do Polski dla osób, które osiągnęły dochody w dowolnym kraju na świecie – np. tych, które chcą wypełnić PIT 36 ZG z Niemiec. Sprawdź szczegóły i zamów nasze usługi online. Pomożemy Ci zaoszczędzić czas i nerwy!