Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Słowacka karta podatkowa (potvrdenie)

Słowacka karta podatkowa (potvrdenie)

Pracujesz na Słowacji na stałe? A może zdarzyło Ci się być tam zawodowo na kilka miesięcy? Jeśli tak, konieczne jest też rozliczenie podatków od tych dochodów. Podstawowym dokumentem, na bazie którego tego dokonasz, jest słowacka karta podatkowa, czyli Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Zobacz, kiedy się przyda i jak go wykorzystać.

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch – co to za dokument?

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch to nazwa dokumentu, który jest słowacką kartą podatkową. Stanowi odpowiednik polskiego PIT 11, wystawiany osobom, które pracowały na Słowacji w danym roku podatkowym. Znajdują się w nim informacje m.in. o osiągniętym przychodzie oraz o zaliczce, jaka została od niego odprowadzona na poczet podatku dochodowego.

Rozliczasz dochód ze Słowacji w Polsce? Nie trać czasu i nerwów. Zrobimy to za Ciebie!

Dlaczego słowacka karta podatkowa jest ważna?

Dlaczego uzyskanie słowackiej karty podatkowej jest ważne? Ponieważ nawet jeśli zdarzyło Ci się zarabiać na Słowacji przez krótki czas, musisz rozliczyć ten fakt z tamtejszym fiskusem i odprowadzić podatek dochodowy. Złożenie zeznania podatkowe jest też wymagane w Polsce na PIT 36 ZG Słowacja Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zawiera wszystkie dane potrzebne do rozliczenia. Wykorzystasz je:

  • na Słowacji – jeśli będzie trzeba tam złożyć deklarację podatkową (będzie to wymagane, jeśli Twój całkowity dochód osiągnięty w 2022 r. na Słowacji przekroczył 2 461,41 euro, niezależnie od tego, czy masz tam rezydencję podatkową);
  • w Polsce – przy składaniu PIT-u 36 ZG, jeśli masz w ojczyźnie rezydencję podatkową.

Czytaj więcej: Rezydencja podatkowa – co to jest?

Jak wygląda słowacka karta podatkowa?

Słowacką kartę podatkową bardzo łatwo rozpoznasz pośród swoich dokumentów. Najczęściej ma zielony kolor. Dlatego szybko zidentyfikujesz formularze, które musisz wykorzystać przy rozliczeniu podatkowym.

Twoje Potvrdenie może wyglądać następująco:

Karta podatkowa Słowacja potvrdenie
Karta podatkowa Słowacja potvrdenie

Kto wystawia słowacką kartę podatkową?

Słowacka karta podatkowa jest wystawiana przez pracodawcę i ma ustandaryzowaną formę. Aktualną wersję tego dokumentu znajdziesz np. na stronie słowackiego urzędu skarbowego, pod adresem: https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/katalog-danovych-a-colnych/zoznam_vzorov_vydanych_fr_sr/tlaciva-zc-5zdp.

Ten dokument powinieneś otrzymać od firmy, w której pracujesz na terenie Słowacji – jest wystawiany po zakończeniu roku podatkowego. Na Słowacji jest on liczony podobnie jak w Polsce, czyli jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W praktyce Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za 2023 r. najczęściej otrzymasz na początku roku 2024. Uwaga! Najczęściej trzeba o nie samemu wystąpić do pracodawcy! Masz na to czas do 15 lutego, a firma wystawia dokument w ciągu 10 dni od otrzymania Twojej prośby.

Jeśli zakończyłeś pracę na Słowacji przed końcem roku, firma wystawi Ci kartę podatkową po zaksięgowaniu ostatniej wypłaty.

Zaświadczenie będzie Ci potrzebne, zwłaszcza jeżeli:

  • masz kilka różnych źródeł dochodu (przy jednym na Słowacji rozliczenie za pracownika wysyła firma);
  • musisz rozliczyć się z dochodów ze Słowacji w Polsce.

Czy słowacka karta podatkowa przyda się w Polsce?

Jak już wiesz, z dochodów ze Słowacji rozliczasz się ze słowackim fiskusem – to do niego trafia zaliczka na podatek PIT z tego tytułu. Jeżeli jednak jesteś polskim rezydentem, w kraju obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że wszystkie dochody za miniony rok musisz zgłosić również do skarbówki w kraju.

Od razu uspokajamy: od dochodu ze Słowacji nie zapłacisz podwójnego podatku. Przed tym chroni Cię dwustronna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Słowacją. Nie oznacza to jednak, że możesz „pominąć” ten dochód w zeznaniu PIT w Polsce. Obowiązuje tu tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia.

Oznacza to, że zarobki ze Słowacji są w kraju wliczane do podstawy naliczania podatku, ale zaliczka zapłacona u naszych południowych sąsiadów jest odliczana od kwoty do zapłaty do polskiej skarbówki.

Aby jednak to wszystko policzyć, potrzebnych jest kilka dokumentów. Jakich?

  • PIT-36, bo to na nim zapewne będziesz się rozliczać z polskim fiskusem.
  • PIT ZG, czyli załącznik, na którym ujmiesz zarobki ze Słowacji. Uwaga! Jeżeli osiągałeś zyski w kilku różnych krajach, dla każdego będzie Ci potrzebny odrębny załącznik! Możesz więc np. osobno wypełnić PIT ZG Niemcy, ten ze Słowacji i z Czech.
  • Słowacka karta podatkowa – to z niej przepiszesz informacje o dochodach, a także o odprowadzonym podatku.

Jak czytać słowacką kartę podatkową?

Słowacka karta podatkowa składa się z dwóch stron i jest podzielona na cztery części (oznaczone I, II, III, IV). Z punktu widzenia rozliczenia najbardziej interesuje Cię sekcja II.

  • W polu 01 – „Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti” znajdziesz łączną wysokość dochodów ze Słowacji. W polach 01a i 01b są dodatkowo uwzględnione te z tytułu wykonywania pracy w innych zakładach i ze źródeł zagranicznych (ta druga kwestia nie będzie Cię dotyczyć, jeśli nie jesteś słowackim rezydentem).
  • Pola oznaczone 02 dotyczą odprowadzonych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne na Słowacji.
  • Pole 03 to częściowa podstawa opodatkowania.
  • W polu 04 znajdziesz wysokość zaliczek odprowadzonych na podatek na Słowacji.
  • Pola 05-09 odnoszą się do różnych ulg, które mogą przysługiwać podatnikom na Słowacji (dotyczą one rezydentów).
  • W polu 11 znajduje się natomiast łączna wysokość składek podatkowych potrącanych przez pracodawcę, po uwzględnieniu ewentualnych ulg.

Te informacje należy wykorzystać, wypełniając polski PIT 36.

Czytaj więcej: Jak wypełnić PIT 36 ZG?

Pamiętaj: jeśli nie jesteś pewien, jak czytać słowacką kartę podatkową i w jaki sposób złożyć rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego, możemy to zrobić za Ciebie! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami biuro rozliczeń zagranicznych Ropczyce telefonicznie, mailowo lub przez formularz, a my powiemy Ci, co robić. Zaoszczędź swój czas i nerwy – powierz podatki w ręce ekspertów!

Related Posts