Jeśli za Tobą legalna praca w Holandii, to od Twojego wynagrodzenia w Niderlandach był odprowadzany podatek. Gdy go rozliczysz, z urzędu skarbowego otrzymasz Aanslag, czyli wstępną decyzję o zwrocie podatku w Holandii. Przyznana Ci kwota jest za mała? Zobacz, czy możesz się odwołać!
Decyzja o zwrocie podatku w Holandii, czyli co?
Zacznijmy od wyjaśnienia tego, jak wygląda proces otrzymania zwrotu podatku w Holandii. Aby go uzyskać, musisz złożyć rozliczenie w tamtejszym urzędzie skarbowym, czyli Belastingdienst. To na jego podstawie występujesz o oddanie Ci nadpłaconych składek.
W odpowiedzi na rozliczenie Belastingdienst przesyła Aanslag, czyli decyzję podatkową. Poznasz je, bo przychodzi w charakterystycznej, niebieskiej kopercie z logo holenderskiej skarbówki. Ta korespondencja dotrze pod adres, który wskazałeś – czy to w Niderlandach, czy w Polsce.
W tym dokumencie znajdziesz najważniejsze informacje o podatku za rozliczany rok, czyli:
- swoje dane identyfikacyjne – w tym numer BSN w Holandii;
- rok, za który jest wydana decyzja (w Holandii możesz się rozliczyć za 5 lat wstecz!);
- wysokość zwrotu podatku lub kwoty do zapłaty na rzecz Belastingdienst;
- rodzaj podatku (w Twoim przypadku będzie to podatek od osób fizycznych);
- sposób wyliczenia kwoty do zwrotu/zapłaty;
- termin płatności;
- informacje o tym, jak odwołać się od decyzji o zwrocie podatku w Holandii, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ten dokument otrzymasz w języku holenderskim. Jeśli go nie znasz, zwróć uwagę przede wszystkim na pola:
- te betalen – czyli „do zapłaty” – w tym polu może widnieć kwota, którą jesteś winien Belastingdienst;
- te ontvagen – im wyższa kwota po tych słowach, tym lepiej, bo oznacza ona zwrot podatku z Holandii.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu z holenderskim urzędem? Pomożemy Ci otrzymać zwrot w maksymalnie przysługującej wysokości!
Warto przy okazji dodać, że możesz otrzymać jeden z dwóch decyzji podatkowych:
- voorlopige aanslag, czyli decyzję tymczasową, która jest wydawana automatycznie, przez system, i za jakiś czas będzie zastąpiona tą ostateczną;
- definitief aanslag, czyli decyzję ostateczną, której urząd najczęściej nie zmienia.
Zainteresuje Cię też: Wezwanie do zapłaty z Belastingdienst – co robić?
Kiedy warto się odwołać od decyzji o zwrocie podatku z Holandii?
Mówiąc najprościej, od takiej decyzji warto się odwołać, zawsze kiedy widniejące na niej kwoty wydają się niepoprawne – a zatem, gdy np. otrzymasz zwrot niższy niż spodziewany. Holenderska skarbówka też popełnia błędy i czasem trzeba ją z nich wyprowadzić!
W jakich sytuacjach może się zdarzyć, że odwołanie od aanslag ma sens?
Belastingdienst nie uwzględnił warunku 90%
W Holandii możesz korzystać z pełni ulg podatkowych, także jako nierezydent. Warunek jest jeden: 90% Twoich dochodów za dany rok musi być uzyskanych właśnie w Niderlandach. Jeśli tak jest, możesz się spodziewać wyższego zwrotu podatku. Ale ten fakt musisz udowodnić fiskusowi w tym kraju – np. przedstawiając zaświadczenie o dochodach z Polski, które wystawi nasz urząd skarbowy.
Dowiedz się więcej: Zaświadczenie o dochodach z Polski – jak je uzyskać?
Jeżeli nie przedłożysz dokumentów, które zaświadczają o spełnieniu kryterium 90%, Belastingdienst nie uwzględni ulg podatkowych. Wówczas warto złożyć odwołanie.
Przykład
Kasia w 2022 roku spędziła łącznie 5 miesięcy w Holandii, pracując w gospodarstwach rolnych. Przez pozostałą część roku przebywała w Polsce, ale nie pracowała ani nie otrzymywała innego dochodu. W związku z tym w Niderlandach osiągnęła 100% zarobków za 2023 rok`. Spełnia warunek 90% i może w Holandii korzystać ze wszystkich zniżek. Zapomniała jednak o tym, żeby dostarczyć zaświadczenie o dochodach z Polski do Belastingdienst. Teraz musi się odwołać od aanslag, aby otrzymać należny zwrot.
Czytaj więcej: Czy dochody z Holandii trzeba rozliczyć w Polsce?
Holenderski urząd skarbowy źle naliczył ulgi, które Ci przysługują
Zbyt niska kwota zwrotu podatku może też wynikać z tego, że źle obliczono przysługujące Ci ulgi. Mogą to być np.:
- arbeidskorting, czyli ulga pracownicza, która stanowi procent od wynagrodzenia – być może to pracodawca odliczał ją w niewystarczającej wysokości;
- combinatiekornig, czyli ulga na dziecko do 12. roku życia – jeżeli jej nie rozliczyłeś, możesz to zrobić nawet do 4 lat wstecz.
Źle obliczony okres ubezpieczenia w Holandii (Periode Premieplicht)
Może się zdarzyć, że Belastingdienst policzył zbyt długi okres Twojego podlegania pod obowiązkowe ubezpieczenie w Holandii. To często powoduje, że zamiast spodziewanego zwrotu, w aanslag znajdujesz informację o niedopłacie. To sprawa, którą można z łatwością wyjaśnić.
Jak się odwołać od aanlag w Holandii?
Jako podatnik masz prawo złożyć odwołanie od – Twoim zdaniem – niesłusznie wyliczonej kwoty zwrotu podatku w Holandii lub niedopłaty. Jak to zrobić?
Przestrzegaj terminów urzędowych
Odwołanie najlepiej zrobić niezwłocznie po otrzymaniu aanlag. Zazwyczaj holenderska skarbówka wyznacza termin 6 tygodni od wystawienia decyzji podatkowej. Dlatego trzeba się spieszyć.
Belastingdienst również obowiązują terminy – urząd ma 6 tygodni na to, żeby rozpatrzyć Twoje zgłoszenie. Może go raz wydłużyć o kolejne 6 tygodni. A to oznacza, że odpowiedź uzyskasz maksymalnie po 12 tygodniach od złożenia odwołania. Status sprawy sprawdzisz na bieżąco przy pomocy DigiID.
Jeśli urząd nakazuje uregulowanie niedopłaty podatku, najpierw zapłać, potem się odwołuj
Jeżeli holenderska skarbówka domaga się zwrotu niedopłaty podatku dochodowego – najlepiej zapłać wyznaczoną kwotę od razu, aby uniknąć narastających odsetek. Potem odwołaj się. Jeśli zrobisz to skutecznie – odzyskasz wniesioną kwotę i unikniesz dodatkowych kosztów.
To nie wszystko! W takim przypadku od Belastingdienst możesz się domagać również zwrotu kosztów, które poniosłeś, składając odwołanie. Możesz otrzymać odszkodowanie np. za wydatki na pomoc księgowego/doradcy podatnika, przetłumaczenie dokumentów, nieplanowaną podróż do Holandii itp.
Zadbaj o poprawność danych w odwołaniu
Odwołanie do Belastingdienst musi zawierać:
- Twoje dane osobowe;
- BSN;
- rok podatkowy, za który wnosisz odwołanie;
- kwotę, którą „zaskarżasz”;
- aktualną datę;
- osobisty podpis;
- i najważniejsze: uzasadnienie sprzeciwu wobec decyzji Belastingdienst.
To właśnie ostatnia wspomniana część jest kluczowa dla powodzenia całej „operacji”. Musisz wyłożyć „czarno na białym”, dlaczego uważasz, że np. przyznano Ci za niski zwrot albo niesłusznie wyliczono niedopłatę podatku PIT. Im więcej masz argumentów (potwierdzonych dowodami), tym większa szansa na sukces.
Potrzebujesz pomocy przy odwołaniu od decyzji Belastingdienst? Zajmiemy się tym za Ciebie!
Przeczytałeś, jak się odwołać od niesłusznej decyzji w aanlag, ale obawiasz się, że nie podołasz temu samodzielnie? To zrozumiałe – przeszkodą jest choćby bariera językowa czy wymóg znajomości prawa podatkowego w Niderlandach. Na szczęście nie jesteś sam. Skontaktuj się z nami, a załatwimy tę sprawę w Twoim imieniu – sprawnie, konkretnie i zgodnie z prawem. Jesteśmy po Twojej stronie!