Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Ulga abolicyjna – co to jest?

Ulga abolicyjna – co to jest?

Do 2021 roku rozliczanie dochodów z zagranicy w Polsce było proste, ponieważ obowiązywała ulga abolicyjna. Jak jednak jest obecnie, gdy nastąpiła jej likwidacja? Kto najbardziej odczuwa skutki nowego prawodawstwa podatkowego w Polsce? Oto, co musisz wiedzieć.

Ulga abolicyjna – co to tak naprawdę jest?

Ulga abolicyjna została wprowadzona, aby ograniczyć negatywne skutki podwójnego opodatkowania dla osób, które osiągały dochody za granicą. Dotyczyło to krajów, z którymi w dwustronnej umowie odnośnie do tej kwestii obowiązywała metoda tzw. proporcjonalnego odliczenia.

Do 2021 roku dochody uzyskane za granicą, bez względu na to, w jakim kraju, mogły być przez polskich rezydentów rozliczane metodą wyłączenia z progresją. Oznaczało to, że były one wyłączane z podstawy opodatkowania w kraju. Ta zasada obowiązywała, gdy podatnik osiągnął cały dochód poza Polską. Wówczas nie był on zobowiązany nawet do składania rozliczenia rocznego w Polsce.

Na takim prawodawstwie korzystały m.in. osoby podejmujące tymczasową pracę w Holandii. Ulga abolicyjna pozwalała im uniknąć podwójnego opodatkowania i często upraszczała proces rozliczania się.

W ubiegłym roku pracowałeś w Holandii? Możesz ubiegać się o zwrot podatku! Pomożemy Ci to zrobić – po polsku i w 100% online!

Likwidacja ulgi abolicyjnej – jak to wygląda w praktyce?

Od 2021 roku w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa podatkowa. Głośno mówi się o zniesieniu ulgi abolicyjnej. I rzeczywiście, przepisy stały się mniej korzystne dla polskich rezydentów w krajach, z którymi obowiązuje zasada proporcjonalnego odliczenia.

Trzeba jednak podkreślić, że ulga abolicyjna nie zniknęła w 100%.Zmieniła się (tylko i aż) wysokość ulgi abolicyjnej. Obecnie obowiązuje limit – to kwota 1 360 zł. Nie dotyczy on jednak marynarzy – oni mogą korzystać z ulgi abolicyjnej na zasadach sprzed 2021 roku.

Ulga abolicyjna – kogo dotyczy?

Kiedy w ogóle powinna Cię interesować ulga abolicyjna? Muszą być spełnione dwa warunki.

1. Musisz być polskim rezydentem podatkowym – to powoduje, że masz tu nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli musisz rozliczać w kraju wszystkie dochody.

2. Kraj osiągania zarobków musi być jednym z tych, z którymi obowiązuje Polskę metoda odliczenia proporcjonalnego.

Ulga abolicyjna – jakie kraje są na liście?

Ulga abolicyjna będzie Cię zatem interesować, np. gdy pracujesz w:

  • Belgii,
  • Danii,
  • Estonii (od 1.01.2023),
  • Holandii,
  • Hiszpanii (od 1.01.2023),
  • Norwegii,
  • USA,
  • Wielkiej Brytanii.

Nie musisz się natomiast martwić tą kwestią, np. pracując w Szwecji, Włoszech czy Niemczech. Ulga abolicyjna nie obowiązuje, ponieważ dochody z tych krajów przewidują zwolnienie metodą progresywną.

Trzeba jednak podkreślić, że liczba państwa, z których dochody można rozliczać korzystniejszą metodą, sukcesywnie się zmniejsza. Wynika to z ratyfikacji przez Polskę konwencji MLI, która zmienia zapisy wielu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Warto więc być z tą kwestią na bieżąco – tak, aby nie narazić się na kary.

Gdzie ulga abolicyjna? W PIT-O!

Nie wiesz, gdzie odliczysz ulgę abolicyjną? Zrobisz to w załączniku PIT O, najczęściej do PIT-36. Warto pamiętać, że nie jest to automatycznie maksymalne 1 360 zł!

Aby wyliczyć wartość odliczenia, od kwoty podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia należy odjąć tę, którą zapłaciłoby się przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

Nie jesteś pewien, czy zrobisz to dobrze? Nie trać czasu i nerwów. Powierz rozliczenie PIT 36 z załącznikiem ZG w nasze ręce. Zrobimy to nawet w 48 h – poprawnie, 100% online i tak, żeby było to dla Ciebie maksymalnie korzystne. Skontaktuj się już teraz i przestań się martwić podatkami!

Related Posts