
Praca w Holandii cieszy się sporym powodzeniem wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić – argumentem „za” jest choćby wysokie wynagrodzenie. Jednak znaczenie ma również szereg ulg i benefitów, które przysługują pracowników w Królestwie Niderlandów. Jednym z takich elementów jest ulga na dziecko w Holandii, czyli Inkomensafhankelijke combinatiekorting. Ile wynosi? Komu przysługuje? Jak to działa? Wyjaśniamy.
Ulga na dziecko w Holandii – co to jest?
Inkomensafhankelijke combinatiekorting, czyli ulga na dziecko w Holandii, to dodatkowe odliczenie. Przysługuje osobom, które wychowują dzieci do 12. roku życia i może pomóc uzyskać wyższy zwrot podatku z Belastingdienst. Jej wysokość jest na tyle atrakcyjna, że ten temat jest bliski każdemu, kto składa rozliczenie podatku z Holandii.
Chcesz wiedzieć, ile wyniesie Twój zwrot z Holandii po uwzględnieniu ulgi na dziecko? Policzymy to i rozliczymy Cię do 5 lat wstecz. Sprawdź!
Jakie są zasady przyznawania ulgi na dziecko w Holandii?
Aby otrzymać ulgę na dziecko, trzeba spełnić kilka istotnych warunków. Oto te najważniejsze.
Odpowiedni wiek dziecka – do 12 lat
W Holandii ulga na dziecko przysługuje do ukończenia przez nie 12. roku życia. Co to oznacza w praktyce? Belastingdienst uznaje, że ta korzyść podatkowa jest w mocy, gdy dziecko nie ma ukończonych 12 lat na dzień 1 stycznia danego roku podatkowego.
To znaczy więc, że jeśli syn lub córka skończyli 12 lat np. 3 stycznia 2023 r., za ten rok przysługuje na dziecko ulga w Holandii.
Status dziecka
Ulga na dziecko w Holandii przysługuje nie tylko biologicznym rodzicom dzieci. Można z niej skorzystać, wychowując także:
- dziecko przybrane (w rodzinie zastępczej), które jest wychowywane i utrzymywane jak własne;
- pasierba/pasierbicę (czyli dziecko współmałżonka);
- dziecko partnera podatkowego, z którym wspólnie mieszkasz;
- dziecko, które pochodzi z poprzedniego związku współmałżonka albo zarejestrowanego partnera.
Czas przebywania z dzieckiem
Mitem jest, że nie dostanie się ulgi podatkowej na dziecko w Holandii, jeśli pociecha nie mieszka z rodzicem-beneficjentem w Niderlandach. To nieprawda. Do 2023 roku wymagane było, aby dziecko było zameldowane przez minimum 6 miesięcy w roku z rodzicem, który ma otrzymać ulgę. Może to np. oznaczać, że jeśli w Holandii zdarzyło Ci się spędzić 4-5 miesięcy na pracy, a przez resztę roku mieszkasz w Polsce, z najbliższymi – masz prawo do skorzystania z tego benefitu.
Wysokość zarobków osiągniętych w danym roku podatkowym
Z ulgi na dziecko w Holandii można skorzystać wyłącznie, gdy przekroczy się określony próg dochodowy w danym roku podatkowym. Z roku na rok jest on podnoszony, co wynika choćby z inflacji i ogólnego wzrostu zarobków. Warto o tym pamiętać, bo o ulgę można się ubiegać przez 5 kolejnych lat podatkowych!
Jak zatem wygląda minimalne kryterium dochodowe za kolejne lata?
- Za rok 2022 wynosi ono minimum 5 220 euro
- Za rok 2023 wynosi ono minimum 5 548 euro
- Za rok 2024 wyniesie minimum 6 073 euro.
Uwaga! Zarobki uwzględniane w ramach kryterium dochodowego mogły być uzyskane w różnych państwach. A to oznacza, że aby potwierdzić swoje prawo do otrzymania Inkomensafhankelijke combinatiekorting, możesz potrzebować np. zaświadczenia o dochodach Holandia EU/EOG wydanego przez polski urząd skarbowy.
Sprawdź również: Zaświadczenie o dochodach w Holandii UE/WE
Ulga na dziecko w Holandii – ile wynosi?
Spełnienie kryteriów przyznania ulgi na dziecko w Holandii wcale nie musi być trudne, chociaż możesz potrzebować w tej kwestii pomocy eksperta – sprawy podatkowe bywają wymagające.
Pytanie brzmi jednak: czy to się opłaca? Zdecydowanie tak! Zwrot podatku z Holandii po uwzględnieniu ulgi na dziecko może być ZNACZNIE wyższy. O ile dokładnie? Wszystko będzie zależało od wysokości Twoich dochodów. Jednak nasze doświadczenie pokazuje, że różnica jest bardzo wyraźna.
W poprzednich latach podatkowych nie ubiegałeś się o przyznanie ulgi na dziecko w Holandii, a przysługiwała Ci? A może chcesz się rozliczyć z uwzględnieniem wszystkich benefitów – tak, aby otrzymać maksymalny możliwy zwrot? Pomożemy Ci! Skontaktuj się z naszymi ekspertami, a policzymy, ile może Ci przysługiwać (bez zobowiązań!). Potem przeprowadzimy cały proces – tak, aby należne pieniądze z Belastingdienst trafiły na Twoje konto. Przekonaj się o naszej skuteczności!