Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Ulga na powrót z zagranicy: najważniejsze informacje

Ulga na powrót z zagranicy: najważniejsze informacje

Mieszkasz od dłuższego czasu poza Polską i zastanawiasz się, czy to dobry moment na powrót? Zachętą, którą przygotował rząd dla tych, którzy podejmą taką decyzję, jest ulga na powrót z zagranicy. Zobacz, czy Ci przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać.

Co to jest ulga na powrót?

Ulga na powrót to zachęta finansowa dla osób, które decydują się wrócić na stałe do ojczyzny po dłuższym za granicą. Polega ona na zwolnieniu z podatku PIT osiąganych przychodów do kwoty 85 528 zł w roku podatkowym. Ta korzyść obowiązuje przez 4 kolejne lata kalendarzowe. To podatnik decyduje, czy ulga na powrót zacznie działać:

  • od początku roku podatkowego, w którym nastąpiła przeprowadzka do Polski;
  • od początku roku następującego po przeprowadzce.

Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z zagranicy? Pomożemy Ci! Szybko i 100% online.

Komu przysługuje ulga na powrót?

Aby skorzystać z ulgi na powrót, trzeba spełnić kilka wymogów. Dotyczą one przede wszystkim:

  • liczby lat spędzonych za granicą;
  • typu przychodów (nie wszystkie są objęte zwolnieniem z PIT);
  • momentu powrotu do kraju.

Ulga na powrót – ile lat trzeba było spędzić za granicą, żeby z niej skorzystać?

Ustawodawca wskazuje, że aby skorzystać z ulgi na powrót, trzeba było nie mieszkać w Polsce przez co najmniej 3 lata kalendarzowe poprzedzające rok powrotu do kraju. Ta przerwa musi być ciągła – tzn. od momentu początku roku, w którym się przeprowadziłeś za granicę do dnia poprzedzającego powrót.

Jak to rozumieć w praktyce?

Przykład 1

Kasia wyjechała z Polski 15 grudnia 2019 roku i wróciła do ojczyzny na stałe 15 grudnia 2022 roku. Od jej wyjazdu minęły 3 lata. Nie były to jednak lata kalendarzowe. Dlatego nie może się ubiegać o ulgę na powrót z zagranicy.

Przykład 2

Bartek też wyjechał z Polski 15 grudnia 2019 roku. Wrócił 9 kwietnia 2023 roku. W efekcie spędził poza ojczyzną 3 pełne lata kalendarzowe (2020, 2021, 2022) poprzedzające rok przeprowadzki do kraju. Dlatego przysługuje mu ulga na powrót z zagranicy.

Jeśli zatem jeszcze nie wróciłeś, oblicz dobrze czas, przez który nie mieszkasz w Polsce – czasami warto chwilę poczekać, bo nawet kilka miesięcy może zrobić różnicę!

Ulga na powrót do Polski a rezydencja podatkowa: czy to ma znaczenie?

Już wiesz, że ulga na powrót należy się tym osobom, które przez minimum 3 pełne lata kalendarzowe nie miały w Polsce miejsca zamieszkania dla celów podatkowych. Co to jednak oznacza? W praktyce ten przywilej dotyczy osób, które nie były rezydentami podatkowymi w ojczyźnie.

Czytaj też: Co to jest rezydencja podatkowa?

Chodzi więc o takie osoby, które na stałe wyprowadziły się z kraju, np. z całą rodziną, i nie odprowadzają podatków w Polsce. Z tego rozwiązania nie skorzystasz, np. jeśli wyjeżdżałeś do pracy sezonowej za granicę, ale przez większą część roku mieszkałeś w Polsce – nawet jeśli nie osiągałeś w tym czasie tutaj dochodów.

Ulga na powrót – czy tylko dla Polaków?

Chociaż ulga na powrót przysługuje przede wszystkim Polakom wracającym do ojczyzny, są nią też objęci obywatele innych krajów. Przede wszystkim tacy, którzy:

  • uzyskali polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka albo mają obywatelstwo innego kraju UE, EOG czy Konfederacji Szwajcarskiej;
  • uzyskali status polskiego rezydenta podatkowego;
  • przez minimum 5 lat kalendarzowych przed 3-letnim okresem „przerwy” mieszkali w Polsce i tu odprowadzali podatki lub uprzednio przez co najmniej 3 lata mieszkali na terenie państwa członkowskiego UE, EOG, Konfederacji Szwajcarskiej, Australii, Izraelu, Japonii, Korei Południowej, Meksyku, Chile, Izraelu, UK, Kanadzie lub USA.

Ile razy można skorzystać z ulgi na powrót do Polski?

Ulgę na powrót można wykorzystać tylko raz w życiu. Jeśli zdarzyło Ci się wcześniej – częściowo lub w całości – korzystać już z tego zwolnienia, to nie będzie Ci przysługiwało po powrocie z ponownej emigracji.

Ulga na powrót – od kiedy obowiązuje?

Ulga na powrót obowiązuje osoby, które wróciły do Polski po 31 grudnia 2021 r. Jeśli przyjechałeś na dobre do kraju po tym terminie i spełniasz kryteria opisane powyżej, możesz z niej skorzystać.

Na jakie przychody obowiązuje ulga na powrót?

Ulga na powrót do Polski nie obowiązuje na wszystkie osiągane zarobki. Jeśli Ci przysługuje, zapłacisz zerowy podatek od:

  • pracy wykonywanej na etacie – w ramach umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy;
  • umowy zlecenia, która będzie zawarta z firmą (w tym z przedsiębiorstwem w spadku czy z posiadaczem nieruchomości na wynajem, który zleca Ci wykonanie usługi);
  • działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, podatkiem liniowym, wg skali podatkowej lub stawką 5% w ramach tzw. ulgi IP Box;
  • zasiłku macierzyńskiego.

Natomiast nie są nim ujęte takie źródła przychodów jak:

  • umowy zlecenia zawierane w ramach prowadzonej przez Ciebie pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakty menadżerskie itp.;
  • umowy o dzieło;
  • prawa autorskie itd.

Jeżeli osiągniesz przychody dzięki działalności w obszarach nieobjętych ulgą, zapłacisz od nich podatek.

Ulga na powrót: jakie dokumenty są potrzebne, aby z niej skorzystać?

Nie musisz składać specjalnego wniosku, aby zacząć korzystać z ulgi na powrót w ramach Polskiego Ładu. Wymagane jest jednak, abyś dysponował dokumentami potwierdzającymi prawo do skorzystania z tej zachęty. Może to być:

  • certyfikat rezydencji podatkowej za minione 3 lata kalendarzowe w innym kraju lub;
  • innego dokumentu, który dokumentował miejsce zamieszkania, a co za tym idzie – rezydencję podatkową poza Polską w tym okresie; może to być np. umowa najmu mieszkania czy domu albo umowa o pracę za granicą. Urząd skarbowy może poprosić o ich przetłumaczenie na j. polski.

Jak rozliczyć się, korzystając z ulgi na powrót?

Aby złożyć deklarację podatkową z wykorzystaniem ulgi na powrót, zacznij od określenia, od którego roku podatkowego zaczniesz stosować zerowy PIT. Możesz to zrobić od początku roku powrotu do kraju albo od początku roku następnego.

Dalej masz dwie możliwości, w zależności od typu osiąganych przychodów.

Ulga na powrót: przychody zagraniczne i z działalności gospodarczej

W przypadku przychodów z zagranicy, jak również z działalności gospodarczej samodzielnie obliczasz zaliczkę lub podatek dochodowy. Aby zastosować ulgę, po prostu wyłączą objęte nią przychody z tych podlegających opodatkowaniu. Mówiąc prościej: nie uwzględniaj ich w deklaracji PIT.

Ulga na powrót: przychody z pracy na etacie lub na umowie zlecenia

W przypadku przychodów z pracy na etacie lub na podstawie umowy zlecenia z firmą złóż do pracodawcy/zleceniodawcy oświadczenie o spełnieniu warunków do zastosowania ulgi. Pamiętaj, aby znalazły się w nim:

Pamiętaj też, żeby niezwłocznie dać znać pracodawcy/zleceniodawcy znać o przekroczeniu limitów ulgi. Jeśli tak się stanie, bo np. podejmiesz kolejne zatrudnienie, składki powinny być zacząć odprowadzane w standardowej wysokości.

Jeśli chcesz się rozliczyć z zastosowaniem ulgi na powrót i masz przychody z zagranicy, skontaktuj się. Pomożemy Ci prawidłowo przygotować np. rozliczenie PIT ZG Holandia czy dokumenty z Holandii, Belgii i innych krajów.

Related Posts