
Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci zwrot podatku z Niemiec? To może zależeć od ulg, z których możesz skorzystać w tym kraju. Ich lista jest stosunkowo długa, więc warto się z nią zapoznać, a co najważniejsze – uwzględnić przysługujące „benefity” podczas rozliczenia z Finanzamt. Oto kluczowe informacje.
Dla kogo są dostępne ulgi podatkowe w Niemczech?
W Niemczech ulgi podatkowe przysługują przede wszystkim tamtejszym rezydentom podatkowym. Możesz z nich więc skorzystać – a co za tym idzie zwiększyć wysokość zwrotu z Finanzamt, jeśli masz certyfikat rezydenta u zachodnich sąsiadów. Pamiętaj, że kryteria jego przyznania są inne niż w Polsce i wiele osób pracujących w Niemczech wpisuje się w nie, nawet jeśli ich współmałżonek i dzieci pozostają w kraju!
Dowiedz się więcej na temat kryteriów rezydencji: Nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech – kto mu podlega?
Spełniasz kryteria rezydencji podatkowej w Niemczech? Czeka na Ciebie dość długa lista przywilejów. Dzięki nim po zakończeniu roku możesz oczekiwać bardzo korzystnego zwrotu!
Chcesz uzyskać zwrot podatku z Niemiec? Pomożemy Ci! Zgłoś się do nas. Uwzględnimy wszystkie dostępne dla Ciebie ulgi. 100% online!
Niemcy – ulgi podatkowe, o których musisz wiedzieć
Zobacz najpopularniejsze ulgi podatkowe, z których można skorzystać w Niemczech.
Ulgi na dzieci w Niemczech
Masz dzieci? Jeśli są niepełnoletnie lub mają nie więcej niż 25 lat, ale nadal się uczą, możesz kwalifikować się do korzystania z ulg podatkowych.
- Podstawową jest Kinderfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku dla rodziców dzieci. W 2024 r. wynosi ona maksymalnie 6 384 euro.
- Dodatkowo dostępna jest ulga BEA-Freibetrag – dodatkowe zwolnienie, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb opiekuńczych, edukacyjnych lub szkoleniowych dziecka. Może wynieść maksymalnie 2 9 28 euro.
Uwaga! Jako podatnik możesz korzystać albo z Kinderfreibetrag + BEA-Freibetrag, albo z Kindergeld (niemieckiego odpowiednika 800 plus). Nie ma możliwości sięgania po obie te formy wsparcia jednocześnie. Należy wybrać tę, która jest korzystniejsza. |
Czytaj też: Kindergeld w Niemczech – najważniejsze informacje
Ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego
Pozwala na uzyskanie dodatkowego odpisu podatkowego w wysokości nawet 12 000 euro rocznie! Przysługuje osobom, które pracują w Niemczech, ale prowadzą gospodarstwo domowe w Polsce. W jej ramach można rozliczyć wszelkie koszty, które są związane z pracą poza centrum interesów osobistych. Możesz z niej skorzystać, jeżeli masz nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Wymogi, które obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów, są nieco inne niż w Polsce. Dlatego warto się z nimi zapoznać.
Dowiedz się więcej: Praca w Niemczech a prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego — dlaczego to ważne przy rozliczeniu?
Ulga w związku z zakupem ubrań/wyposażenia do pracy w Niemczech
W niemieckiej deklaracji podatkowej możesz uwzględnić koszty poniesione w związku z pracą w tym kraju. Chodzi m.in. o zakup:
- mebli i sprzętu niezbędnych do wykonywania obowiązków, np. laptopa czy telefonu, biurka, krzesła, itp.;
- odzieży roboczej;
- szkoleń i kursów niezbędnych do pracy i podnoszenia kwalifikacji.
Ile można dzięki temu zaoszczędzić? W 2024 r. ryczałt pracowniczy, Arbeitnehmer-Pauschbetrag, wynosi 1 230 euro. Tyle można odliczyć od dochodu bez przedstawiania potwierdzeń poniesionych wydatków. Jeżeli Twoje koszty przekroczyły tę kwotę, trzeba będzie przedstawić rachunki/faktury.
Dowiedz się więcej: Potwierdzenie wydatków w Niemczech – czy trzeba je załączać do rozliczenia podatku?
Ulga na koszty leczenia
Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione na leczenie w Niemczech. Chodzi przede wszystkim o te związane z zakupem leków na receptę/bez recepty, z pisemnym potwierdzeniem lekarza, że je zalecił. Będzie potrzebne potwierdzenie wysokości kosztów z tego tytułu. Najłatwiej będzie założyć sobie w aptece Kundenkarte, aby na koniec roku otrzymać zbiorcze zestawienie wydatków.
Ulga za pracę zdalną
Jeśli wykonujesz w Niemczech pracę zdalnie, przysługuje Ci zryczałtowane odliczenie od podatku. Od 2023 r. wynosi ono 6 euro za każdy dzień przepracowany w home-office. Łącznie może to być nawet 1 260 euro, bo odliczenia można dokonać za maksymalnie 210 dni w roku.
Ulga z tytułu odprowadzania składek emerytalnych
Po zmianach przepisów w Niemczech 100% składek na ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) jest zaliczanych w deklaracji podatkowej jako wydatki specjalne. Można je odliczyć od dochodu, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.
Ulga z tytułu przeprowadzki
Przeprowadzka w celach zawodowych? Jeśli dotyczy Cię ten przypadek, w Niemczech możesz skorzystać z ryczałtowego odliczenia. Ile ono wynosi?
- Jeśli przeprowadzka miała miejsce przed 1 kwietnia 2023 r., możesz odliczyć 870 euro za siebie i po 580 euro za każdego członka rodziny, który się z Tobą przeniósł.
- Gdy przeprowadzka nastąpiła 1 kwietnia 2023 r. lub później, ryczałt wynosi odpowiednio 886 euro na Ciebie i po 590 euro na każdego członka rodziny.
Czy to koniec ulg i korzyści podatkowych, które mogą podnieść wysokość Twojego zwrotu podatku z Niemiec? Nie! Dlatego zamiast samodzielnie wypełniać rozliczenie do Finanzamt, zgłoś się do nas. Dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację i uwzględnimy wszystkie benefity, z których możesz skorzystać. Zwrot podatku możesz też obliczyć, korzystając z naszego darmowego kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec. Zapraszamy!