Praca w Szwecji to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Niewielka odległość od tego kraju z Polski w połączeniu z bardzo atrakcyjnymi zarobkami mogą kusić. Co jednak z ulgami podatkowymi w Szwecji? Ich zakres oraz zasady przyznawania są inne niż w naszym kraju. Zobacz, co musisz wiedzieć na ten temat.
Czy w Szwecji obowiązują ulgi podatkowe?
Szwedzki system podatkowy wygląda inaczej niż ten w Polsce. Obowiązuje tam np. wyższy podatek VAT (do 25%), ale za to fiskus nie pobiera opłat od spadków oraz większości darowizn. Inaczej wygląda też kwestia podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. PIT.
Przede wszystkim obowiązują dwie odrębne zasady rozliczania PIT – inna dla szwedzkich rezydentów, a inna dla nierezydentów. Różnice te przekładają się także na możliwość korzystania z ulg.
Jest jednak dobra wiadomość: system ulg podatkowych w Szwecji jest rozbudowany. Dlatego wiele osób z Polski, które pracują w tym kraju, dostaje spory zwrot. Aby go jednak otrzymać, trzeba się odpowiednio rozliczyć z tamtejszą skarbówką.
Pracowałeś w Szwecji i chcesz się ubiegać o zwrot podatku? Zrobimy to za Ciebie, 100% online!
Ulgi podatkowe w Szwecji a wybór zasady rozliczania PIT
Mieszkasz w Szwecji na stałe? Jeśli przebywasz tam ponad 183 dni w roku i to w tym kraju jest Twoje centrum życia osobistego/gospodarczego – jesteś rezydentem. W takiej sytuacji sprawa jest prosta: obowiązują Cię ogólne zasady podatkowe i przysługują Ci wszystkie ulgi – tak jak obywatelom tego państwa.
A co, jeśli do tego kraju wybrałeś się na 3-4 miesiące, i wróciłeś do Polski? Wówczas nie jesteś szwedzkim rezydentem i stoją przed Tobą dwie opcje.
- Skorzystanie z płaskiej stawki podatku dla nierezydentów, czyli SINK – wynosi ona 25%. W tym przypadku nie możesz odliczyć żadnych ulg.
- Rozliczenie na zasadach ogólnych – wówczas zapłacisz przede wszystkim podatek lokalny (średnio ok. 32%), a przy bardzo wysokich dochodach – także krajowy (dodatkowe 20% od zarobków ponad limit; w 2023 r. było to 614 000 SEK, a rząd nie obniżył tego progu w 2024 r.). Wtedy jednak przysługuje Ci pełna paleta ulg podatkowych.
Czytaj więcej: Podatki w Szwecji – wszystko, co musisz wiedzieć
Które rozwiązanie będzie korzystniejsze? Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi.
- Jeżeli masz w Szwecji prawo do wielu ulg podatkowych, a Twój dochód nie wchodzi w próg naliczania dodatkowego podatku krajowego – możesz zyskać na rozliczeniu na zasadach ogólnych.
- Jeśli natomiast nie będą Ci przysługiwać duże ulgi albo Twój zarobek wykroczy poza powyższy limit – prawdopodobnie lepiej będzie zgłosić do Skatteverket (szwedzkiej skarbówki) chęć odprowadzania podatku SINK (w Twoim imieniu może to zrobić szwedzki pracodawca).
Jeżeli nie jesteś pewien, co robić, śmiało zgłoś się na konsultacje do naszych doradców. Podpowiemy!
Ulgi podatkowe w Szwecji – na co dokładnie można liczyć?
Lista ulg podatkowych w Szwecji jest całkiem długa. Uwaga! W pełnym wymiarze będą Ci przysługiwać, gdy 90% dochodów za dany rok osiągniesz właśnie w tym kraju skandynawskim!
Oto te przywileje podatkowe, które można uznać za najważniejsze.
Ulga za dojazd do pracy w Szwecji
Możesz z niej skorzystać, bez względu na to, jakim środkiem jeździsz do miejsca pracy – autem, pociągiem czy autobusem. Ważna jest odległość, jaka Cię od niego dzieli. Jeśli jeździsz autobusem – musi to być min. 20 km, jeżeli autem – min. 50 km. W ten sposób możesz rozliczyć np. dojazdy do Polski!
Ulga za podwójne gospodarstwo domowe
Pracujesz w Szwecji, ale Twoja rodzina została w Polsce? Jeżeli w tym skandynawskim kraju masz de facto drugie, tymczasowe mieszkanie, możesz uzyskać ulgę podatkową. Będzie ona wprost proporcjonalna do kosztów, które poniesiesz np. na:
- czynsz oraz pozostałe opłaty eksploatacyjne za mieszkanie w Szwecji, w tym te za media (ogrzewanie, gaz, energię itp.);
- koszty dojazdu między Polską a Szwecją (zużyte paliwo, bilety na samolot/prom itd.)
Ważne – każdy wydatek musisz udokumentować. Zachowaj więc faktury/bilety itp.
Ulga za wydatki poniesione w związku z pracą
Mogą to być koszty, które ponosisz z własnej kieszeni na odzież roboczą, literaturę fachową, kursy zawodowe i tym podobne. Gromadź rachunki i faktury, aby udowodnić poniesione na nie wydatki!
Grundavdrag – zależne od okresu przebywania w Szwecji
To tzw. odliczenie podstawowe, które przysługuje, gdy 90% dochodów w roku pochodzi ze Szwecji. Jest uzależnione od tego, jak długo przepracowałeś w tym kraju.
Na tych ulgach podatkowych w Szwecji lista się nie kończy. Dlatego warto dokładnie omówić swoją sytuację z naszym doradcą. Dopytamy o wszystkie istotne szczegóły – tak, żeby pomóc Ci uzyskać jak najkorzystniejszy zwrot.
Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń lub napisz. Jesteśmy do dyspozycji!