Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Urlop w Belgii w praktyce

Urlop w Belgii w praktyce

Jak wygląda urlop w Belgii? Ile dni dostaniesz na wypoczynek, jeśli pracujesz w tym kraju? Zasady są inne niż w Polsce i warto wiedzieć, na czym polegają różnice. Niektóre z nich mogą Cię bardzo zaskoczyć. Oto najważniejsze informacje.

Komu przysługuje urlop w Belgii i ile można go dostać?

W Belgii – podobnie jak w Polsce – urlop to nie prezent od pracodawcy, a prawo każdego pracownika. I to niezależnie od typu zawartej umowy. Co ważne pracodawca musi Ci dać dłuższy, 2-tygodniowy urlop w okresie od 1 maja do 31 października. Nie możesz też przenieść dni urlopowych na kolejny rok.

A ile urlopu Ci przysługuje w Belgii? Maksymalnie – 24 dni. Ale uwaga! Liczba dni wolnych, które możesz “zebrać”, zależy od tego, ile czasu przepracowałeś w poprzednim roku. To trochę jak zbieranie punktów – im dłużej pracujesz, tym więcej dni urlopowych ląduje na Twoim koncie.

Oto jak to wygląda w praktyce.

  • Jeżeli nie masz takiego stażu w poprzednim roku, wolne nie będzie Ci przysługiwać.
  • Udało Ci się przepracować 6 miesięcy? Gratulacje, masz 12 dni urlopu!
  • Za każdy kolejny miesiąc pracy dodajesz 2 dni do swojej puli.
  • Maksymalnie możesz uzbierać 24 dni urlopu (przy 6-dniowym tygodniu pracy) lub 20 dni (przy 5-dniowym tygodniu).

Jak zatem widzisz, jest to nieco mniej niż w naszym kraju, a zasady naliczania wolnego są zupełnie inne. Podobne wyzwania mogą Cię czekać przy rozliczaniu podatków.

Pracujesz w Belgii i potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatków? Nie szukaj dalej. Zgłoś się i „ogarnij” sprawy online. Kliknij i zyskaj profesjonalne wsparcie przy uzyskaniu zwrotu!

Jak wyliczyć liczbę dni urlopu w Belgii?

Pracujesz w Belgii od jakiegoś czasu, ale nie wiesz, jak wyliczyć urlop? Potrzebne Ci są następujące informacje:

  • liczba miesięcy przepracowanych w poprzednim roku;
  • wymiar Twojego tygodnia (5 lub 6 dni).

Jeśli jesteś pracownikiem fizycznym, prawdopodobnie pracujesz w systemie 6-dniowym. To, ile dostaniesz urlopu w tym wariancie, pokazuje poniższa tabela.

Liczba przepracowanych dni w poprzednim rokuLiczba dni urlopu
612
714
816
918
1020
1122
1224

Źródło: oprac. własne

Przykład:

Kasia pracuje w fabryce w Belgii w systemie 6-dniowym. Przepracowała w poprzednim roku 7 miesięcy. W tym roku przysługuje jej więc 14 dni urlopu.

Urlop wypoczynkowy w Belgii to nie wszystko. Dodatkowo, ustawowo przysługuje 10 dni wolnego na święta państwowe i kościelne. W związku z tym łącznie możesz wypoczywać przez 34 dni w roku.

Zobacz też: Praca w Belgii – jak rozliczyć podatek?

Czy praca w Polsce liczy się do urlopu w Belgii?

Niestety nie. Przy wyliczaniu urlopu w Belgii istotny jest staż pracy właśnie w tym kraju. Jeżeli go masz, koniecznie poproś o zaświadczenie urlopowe – możesz je uzyskać np. w RVJ (Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantiem czyli specjalny urząd do spraw urlopowych) lub ONVA (Krajowy Urząd ds. Urlopów Rocznych). Tak! W Belgii działają aż dwie instytucje, które zajmują się tylko urlopami!

Czy urlop w Belgii jest płatny?

Absolutnie tak. Urlop w Belgii to nie tylko czas wolny, ale także pieniądze w kieszeni. Za każdy dzień urlopu otrzymasz normalne wynagrodzenie, jak za dzień spędzony w pracy. To jednak nie wszystko. W Polsce mamy tzw. pod gruszą. W Belgii również możesz liczyć na dodatkowe środki na wakacje.

Belgijskie “pod gruszą”, czyli dodatek urlopowy

Dodatek urlopowy w Belgii to dodatkowe pieniądze, które otrzymasz na poczet wypoczynku.

  • Kto go wypłaca? Pracownikom fizycznym wypłaca go specjalna instytucja zajmująca się urlopami (Rijksdienst voor Jaarlijkse Vakantie), a pracownikom umysłowym – pracodawca.
  • Ile? Dodatek urlopowy w Belgii wyniesie aż 15,38% Twoich rocznych zarobków brutto z poprzedniego roku.
  • Kiedy? Należne środki otrzymasz w maju lub czerwcu, czyli idealnie przed sezonem wakacyjnym.

Ten dodatek to extra zastrzyk gotówki, który możesz przeznaczyć na wakacyjne szaleństwa lub odłożyć na czarną godzinę. Nikt nie będzie Cię z niego rozliczać. Warto więc przypilnować, aby został Ci wypłacony.

Przeczytaj również: Karta podatkowa FICHE Belgia – co to jest i do czego jej potrzebujesz?

Czy system urlopowy w Belgii jest hojny czy niekoniecznie? Ocenę pozostawiamy Tobie. Pamiętaj przy tym, że jeżeli pracujesz w tym kraju, musisz się rozliczyć z podatku, być może także w Polsce. Jeśli czujesz zagubienie w gąszczu belgijskich przepisów, nie martw się! Nasza firma specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych z Belgii. Pomożemy Ci przebrnąć przez wszystkie formalności i np. uzyskać maksymalny możliwy zwrot z tamtejszej skarbówki. Zadzwoń lub napisz, żeby poznać szczegóły!

Related Posts